اختلالات

اختلال نارکولپسی چیست؟【سال1403】❤️

ما قصد داریم در این مقاله مطالبی در مورد اختلال نارکولپسی چیست؟ را به شما عزیزان ارائه دهیم تا در صورت نیاز از آن ها استفاده کرده و اطلاعات خود را کامل کنید. خواب آلودگی ناگهانی که در علم پزشکی بحران خواب یا نارکولوپسی نیز نامیده می شود، یک وضعیت حاد است. حمله خواب وضعیتی است که در آن احساس نیاز شدید به خواب می کنید و اغلب در طول روز رخ می دهد. وقتی سر کار هستید یا در خیابان رانندگی می کنید، ناگهان احساس خواب آلودگی شدید می کنید. معمولاً خواب آلودگی در صورت موقتی بودن نیازی به درمان ندارد، اما اگر این حالت مزمن و طولانی مدت باشد باید به پزشک متخصص مراجعه کنید. ممنون می شویم ما را تا پایان این مقاله حمایت کنید.

اختلال نارکولپسی چیست؟

احساس خواب در ساعات بیداری، حملات خواب یا نارکولپسی نامیده می شود. راه رفتن در خواب یکی از اختلالات خواب است و مربوط به یک میل ناگهانی و غیرقابل مقاومت به خواب است. افراد مبتلا به حملات خواب پس از هیجان شدید دچار گرفتگی عضلات می شوند. بسیاری از این بیماران از فلج خواب نیز رنج می برند. نارکولوپسی اختلالی است که فرآیندهای خواب و بیداری را مختل می کند. علامت اصلی آن خواب آلودگی بیش از حد در طول روز است که به این دلیل رخ می دهد که مغز قادر به تنظیم صحیح بیداری و خواب نیست. این بیماری همچنین یک اختلال خواب است که اغلب نادیده گرفته می شود.

نارکولوپسی با خواب آلودگی شدید و مداوم در طول روز مشخص می شود که می تواند مدرسه، محل کار و محیط های اجتماعی را مختل کند. اگرچه نارکولپسی در مقایسه با بسیاری از اختلالات خواب نادر است، هزاران نفر در سراسر جهان از جمله کودکان و بزرگسالان از آن رنج می برند. اختلال خواب یا نارکولوپسی یکی از اختلالات مربوط به مغز و اعصاب است. در این اختلال فرد در طول روز دچار حالت خواب آلودگی شدید می شود و یا گاهی به طور ناگهانی کنترل عضلات خود را از دست می دهد و به عبارت ساده، این اختلال در اثر تغییراتی در بخشی از مغز که مسئول خواب است ایجاد می شود.

راننده ای که شب ها استراحت کافی داشته، اما در روز به طور ناگهانی در حین رانندگی از خواب آلودگی غش می کند و باعث تصادف می شود، در واقع حمله خواب ربطی به خواب ناکافی شبانه ندارد، این واقعیت است که خواب ناکافی نیز باعث خواب آلودگی می شود، اما واقعیت این است که نارکولوپسی یک اختلال خواب است و باید درمان شود. نارکولوپسی یا بحران خواب به طور ناگهانی در فرد رخ می دهد و پس از چند دقیقه ناپدید می شود. با این حال، این وضعیت نیاز به درمان دارد، زیرا اگر رانندگی کنید یا با ماشینی کار کنید که به دقت بالایی نیاز دارد، قطعا به سلامت خود یا دیگران آسیب می‌ رسانید.

اختلال نارکولپسی چیست؟

مراحل خواب

خواب و مراحل به خواب رفتن مانند چرخه ای عمل می کند که هر روز و هر بار که به خواب می روید تکرار می شود. این چرخه شامل پنج مرحله اصلی است که مغز به طور خودکار انجام می دهد تا فرد به خواب برود. این پنج مرحله خواب را می توان به شرح زیر توصیف کرد:

مرحله اول: مرحله اول خواب حدود 4 تا 5 درصد از چرخه خواب را شامل می شود. در این مرحله فرد به خواب سبکی می‌ رود و فعالیت ماهیچه‌ ای کند و در برخی موارد تنش عضلانی را تجربه می‌ کند.

مرحله دوم: در مرحله دوم که حدود 45 تا 55 درصد از چرخه خواب را در بر می گیرد، تعداد تنفس، ضربان قلب و دمای بدن کاهش می یابد.

مرحله سوم: مرحله سوم چرخه خواب در حدود 4 تا 6 درصد از این چرخه نقش دارد و فرد وارد مرحله خواب عمیق می شود. در این مرحله مغز به آرامی شروع به تولید امواج می کند.

مرحله چهارم: در این مرحله فرد به خواب بسیار عمیقی فرو می رود، به طوری که ریتم تنفس او خاص می شود. در این مرحله حرکات ماهیچه ای بسیار ضعیف نیز قابل مشاهده است.

مرحله پنجم: در مرحله پنجم چرخه خواب، که 20 تا 25 درصد از این چرخه را شامل می شود، ممکن است حرکات سریع چشم، افزایش سرعت امواج مغزی، افزایش ضربان قلب و تنفس، خواب دیدن و آرامش عضلانی را مشاهده کنید.

علائم نارکولپسی

اختلال حمله خواب با علائم و نشانه های خاصی همراه است که با مشاهده آن ها می توانید تا حدودی به وجود این اختلال پی ببرید. برخی از برجسته ترین علائم نارکولوپسی عبارتند از:

توهم: یکی از علائم حمله خواب شامل توهم است. افرادی که از حملات خواب رنج می برند، گاهی اوقات احساساتی مانند ترس، توهمات شنیداری و بصری و احساس سرزندگی را چه در خواب و چه در بیداری تجربه می کنند.

پریدن از خواب: گاهی اوقات حملات خواب باعث بیدار شدن افراد در شب می شود. برای این که فرد بتواند بخوابد و شرایطی مانند افزایش سطح هوشیاری، افزایش ضربان قلب و گر گرفتگی را تجربه کند.

چرت زدن: یکی از تاسف بار ترین علائم نارکولوپسی، کم خوابی است. خواب کوتاه به این معناست که فردی که فعالیتی مانند کار کردن و صحبت کردن را انجام می دهد، خواب بسیار کوتاهی را تجربه می کند و بعد از بیدار شدن چیزی به یاد نمی آورد.

ورود سریع به مرحله پنجم خواب: چرخه خواب دارای پنج مرحله است. آخرین مرحله که REM نیز نامیده می شود، حدود 90 دقیقه پس از به خواب رفتن رخ می دهد و رویا دیدن نیز در این مرحله رخ می دهد. افراد مبتلا به نارکولوپسی به سرعت وارد فاز REM می شوند. در این حالت فرد خواب های واضح و فلج عضلانی را تجربه می کند و حتی اگر رویاهای او در طول روز اتفاق بیفتد.

خواب‌ آلودگی مفرط در طول روز: افرادی که در طول روز و به طور مداوم برای مدت طولانی دچار خواب آلودگی مفرط می شوند ممکن است دچار اختلال حمله خواب شوند.

فلج خواب: فلج خواب یکی دیگر از علائم بیماری حمله خواب است که برخی افراد آن را به عنوان فلج خواب می شناسند. در این حالت فرد در شروع یا پایان خواب قادر به حرکت یا صحبت نیست.

دلایل ایجاد نارکولپسی

دلایلی که تاکنون برای این اختلال مطرح شده است را می توان در موارد زیر نام برد:

ژنتیکی: برخی از محققان معتقدند که ژنتیک باعث حملات خواب می شود و دلایل بروز آن را در بین ژن ها بررسی می کنند.

کمبود هیپوکرتین: کمبود هیپوکرتین، که توسط برخی به عنوان اورکسین شناخته می شود، در افراد مبتلا به حملات خواب وجود دارد. هیپوکرتین نوعی ماده شیمیایی است که مسئول تنظیم بیداری و خواب است. بدن افرادی که از حملات ناگهانی خواب رنج می برند سلول های HCRT کافی که هیپوکرتین ترشح می کنند را تولید نمی کند و در طول این رویداد، کنترل بیداری کاهش می یابد و در نهایت باعث اختلال حمله خواب می شود.

محرک های محیطی: برخی محرک های محیطی مانند ویروس ها و احساسات شدید همچنین می تواند منجر به ایجاد اختلال نارکولوپسی شود. این محرک ها بر فعالیت های شیمیایی مغز تأثیر می گذارد و باعث اختلال در خواب می شود.

بیماری های خود ایمنی: برخی از بیماری‌ های خود ایمنی میتوانند باعث شوند بدن به سلول‌ های مغزی خاصی حمله کند و منجر به کمبود هیپوکرتین شود که در این صورت افراد باید به بهترین روانپزشک بزرگسالان در تهران مراجعه کرده و درمان را شروع کنند.

آسیب مغزی، عفونت یا تومور: اگر ناحیه ای از مغز که چرخه خواب را تنظیم می کند آسیب دیده یا تحت تأثیر تومور قرار گیرد، می تواند منجر به مشکلات خواب REM شود.

دلایل ایجاد نارکولپسی

عوارض بیماری نارکولپسی

این بیماری عوارض بسیاری را نیز به همراه خواهد داشت که عبارتند از:

مشکل در تمرکز: اختلال حمله خواب تمرکز را در طول روز از بین می برد و انجام فعالیت هایی که نیاز به تمرکز و دقت دارند را برای بیمار دشوار می کند. افراد در صورت مشکل در تمرکز بهتر است به پزشک مراجعه کنند.

اضطراب: اولین و مهمترین اثر نارکولوپسی اضطراب است. در این حالت فرد دوره هایی از اضطراب شدید را تجربه می کند و از بروز مجدد بحران خواب می ترسد که بهتر است به بهترین روانپزشک در تهران مراجعه کرده و درمان خود را آغاز کند.

روابط اجتماعی: این اختلال در روابط اجتماعی فرد نیز مشکلاتی را ایجاد می کند. برخی دیگر ممکن است احساس کنند که فرد در حال خواب ساختگی است یا این کار را با نیت فاحشی انجام می دهد و همچنین امکان تمسخر دیگران نیز وجود دارد.

حافظه: این اختلال همچنین می تواند بر حافظه تأثیر بگذارد و به خاطر سپردن مطالب را دشوار کند. افراد محصل به شدت از این اختلال رنج خواهند برد.

افسردگی: از دیگر نتایج بیماری حمله خواب می توان به افسردگی اشاره کرد. افراد مبتلا به این اختلال معمولا از افسردگی رنج می برند. این حالت به دلایل مختلفی به وجود می آید که مهمترین آن ها ایجاد اختلال و تغییر در زندگی روزمره و عادی است.

روش های درمانی نارکولپسی

روش های درمانی عبارتند از:

مشاوره و روان درمانی: یکی از مهم ترین راه های مقابله با حملات خواب روزانه، مشاوره تخصصی و روان درمانی است. بیماری حمله خواب می تواند منجر به استرس و افسردگی شود و فرد را با توجه به شرایط خود خجالت زده کند. مراجعه به مشاور و روان درمانگر و صحبت در مورد این مشکل می تواند بسیار موثر باشد و با آموزش کنترل احساسات خود، فرد را از نظر روانی ایمن کند.

دارو درمانی: دارودرمانی نیز از دیگر راه های درمان حملات خواب است که در برخی افراد با علائم شدید و مخرب این اختلال استفاده می شود. داروهای خاصی مانند داروهای گروه محرک ها و داروهای ضد افسردگی نیز برای درمان اختلالات خواب استفاده می شوند. باید بدانید که درمان دارویی فقط با تشخیص و تجویز روانپزشک متخصص انجام می شود و هرگز نباید خود سرانه یا مستقل دارو مصرف کنید.

نوروفیدبک: نوروفیدبک به عنوان یکی از بهترین و جدیدترین روش هایی است که به طور موثر برای درمان بیماری ها و اختلالات خاص مورد استفاده قرار می گیرد. نوروفیدبک در بهترین مرکز لورتا نوروفیدبک در تهران برای درمان مشکلات تمرکز، حافظه و اختلالات خواب نیز کاربرد دارد و پس از اتمام دوره درمان اثربخشی خود را نشان می دهد. با نوروفیدبک می توان مغز را به طور فعال آموزش داد و از این طریق مغز فعالیت های خود را ترمیم و بازیابی می کند.

سبک زندگی را تغییر دهید: داشتن بحران خواب تا حد زیادی به سبک زندگی مرتبط است. بنابراین، تغییر روال ناسالم زندگی می تواند به طور موثر علائم و بروز حملات ناگهانی خواب را کاهش دهد. تغییرات در برخی موارد تأثیر خوبی در درمان نارکولپسی دارد که شامل تنظیم دقیق زمان خواب، تغییراتی در تغذیه و یک رژیم غذایی سالم را اتخاذ کنید، ورزش را به برنامه خود اضافه کنید، از مصرف داروهایی که باعث خواب آلودگی می شوند خودداری کنید، از کافئین، نیکوتین و الکل خودداری کنید، کارهای سخت و متعدد را به فعالیت های کوچک و سبک تقسیم کنید و در نهایت احساسات خود را مدیریت کنید و احساسات خود را کنترل کنید.

کلام آخر

نارکولپسی یا بحران خواب یک اختلال عصبی است که بر کنترل خواب و بیداری تأثیر می گذارد. افراد مبتلا به نارکولپسی از خواب آلودگی در طول روز و دوره های خواب متناوب و غیر قابل کنترل در طول روز رنج می برند. این حملات خواب ناگهانی می تواند در طول هر نوع فعالیت و در هر زمانی از روز رخ دهد. علت نارکولوپسی مشخص نیست، با این حال، دانشمندان در شناسایی ژن‌ هایی که به شدت با این اختلال مرتبط هستند را شناسایی کرده‌ اند و این ژن ها تولید مواد شیمیایی در مغز را کنترل می کنند که می توانند سیگنال های خواب و بیداری را تنظیم کنند، اما دلایل دیگری نیز وجود دارد.

از شما عزیزان سپاس گزاریم که ما را تا انتهای این مقاله همراهی کردید، سایت روانشناس تو سعی بر این داشته تا شما عزیزان را با مطالبی در مورد اختلال نارکولپسی چیست؟ آشنا کند. امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید واقع شده باشد، در صورت داشتن هر گونه پیشنهاد و انتقاد می توانید از طریق سایت با ما در میان بگذارید.

5/5 - (5 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا