سلامتی

7 روش برای کنترل استرس【سال1403】⭐

ما قصد داریم در این مقاله 7 روش برای کنترل استرس را به شما عزیزان ارائه دهیم تا در صورت نیاز از آن ها استفاده کنید. استرس و مدیریت استرس بخشی از زندگی انسان محسوب می شود و می تواند به شما کمک کند تا کارها را بهتر یا بدتر از قبل انجام دهید. استرس شدید به دلیل بیماری جدی، از دست دادن شغل، مرگ در خانواده یا یک رویداد آسیب زا در زندگی می تواند بخشی عادی از زندگی باشد که با کمک روانشناس قابل بررسی و درمان است. ممنون می شویم ما را تا پایان این مقاله همراهی کنید.

کنترل استرس چیست؟

اگر بیش از چند هفته احساس ناراحتی و استرس داشته باشید و یا اگر استرس شروع به تداخل در زندگی شخصی یا شغلی شما کرد با روانشناس یا روانپزشک مشورت کنید. کنترل استرس مجموعه ای از تکنیک ها، استراتژی ها و درمان هایی است که برای کمک کردن به افراد مختلف در کنترل و کاهش استرس در نظر گرفته شده است. همه ما در زندگی خود با استرس مواجه هستیم و بسیاری از مشکلات سلامتی روحی، روانی و جسمی ما نشات گرفته از استرس یا موثر از آن خواهد بود. این کمک می کند تا درک کنید که استرس چگونه بر بدن شما تأثیر می گذارد و تکنیک های مؤثر مدیریت استرس را یاد بگیرید تا استرس به جای این که بر علیه شما باشد، در راستای شما کار می کند.

تکنیک‌ های مقابله با استرس می‌ تواند شامل کاهش استرس باشد، اما اغلب هدفشان کاهش استرس شدید به منظور بهبود سلامت، شادی و رفاه کلی است. شما عزیزان برای کنترل و مدیریت استرس خود می توانید از روش های مختلفی استفاده کنید که شامل تنفس عمیق، یک رژیم غذایی سالم، خواب کافی، اوقات فراغت و سرگرمی ها، مراقبه، ذهن آگاهی، مثبت اندیشیدن، روان درمانی، رفاه، ورزش و فعالیت بدنی می شود که با انجام آن می توانید به استرس خود برای مدت طولانی کنترل و مدیریت داشته باشید. شما عزیزان در صورت نیاز می توانید به بهترین کلینیک روانشناسی مراجعه کرده و مشکلات خود را برطرف نمایید.

اگر با سطح استرس بالا زیست می کنید، کل سلامتی خود را به خطر می اندازید. استرس تعادل عاطفی و همچنین سلامت جسمی شما را از بین می برد و اضطراب توانایی شما را برای تفکر واضح، عملکرد موثر و زندگی لذت بخش را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. کنترل استرس به افراد در سنین مختلف کمک می کند تا زندگی خود را بهبود بخشند، بنابراین می توانید شاد تر، سالم تر و سازنده تر باشید و به زندگی نرمال و عادی خود باز گردید. هدف نهایی ما یک زندگی متعادل با زمان مناسب برای کار، روابط، آرامش و لذت و همچنین انعطاف پذیری برای مدیریت فشار و مقابله با چالش ها است، اما مدیریت استرس راه حل جهانی ندارد.

کنترل استرس چیست؟

علائم استرس

استرس علائم و نشانه های گوناگونی را با خود دارد که در ادامه مقاله به بررسی آن ها خواهیم پرداخت:

 • علائم رفتاری: استرس در افراد مختلف دارای علائم رفتاری می باشد که شامل مشکلات مدیریت زمان، مشکلات سازمانی، پراکنده کار کردن و هیچ کاری نکردن، تغییر در عادات خواب و غذا خوردن، انجام کارها با عجله، مصرف الکل و مواد مخدر و سیگار، از دست دادن کار، بی قراری و ناخن جویدن، سرزنش دیگران برای مشکلات، سرزنش خود و قطع ارتباط با دوستان است.
 • علائم عاطفی و هیجانی: این علائم که بیشتر فرد را تحت تاثیر قرار می دهد و شامل تحریک پذیری و پرخاشگری، گوشه گیری، ناتوانی در برقراری ارتباط، نوسانات خلقی، گریه، سوء ظن و غرغر کردن، افسردگی و اضطراب، حساسیت بیش از حد به انتقاد، احساس ناامیدی، گناه و غیرمنطقی می باشد. شما عزیزان در صورت نیاز می توانید به بهترین کلینیک روانشناسی در تهران مراجعه نمایید.
 • علائم جسمی و حرکتی: ​​علائم جسمی و حرکتی بسیار گسترده است از جمله بدن درد، سردرد، گرفتگی عضلات به خصوص در ناحیه گردن و شانه ها، کمردرد، خستگی مفرط، حالت تهوع، احساس خفگی، حرکت ناگهانی چشم ها یا لب ها، احساس لرزش، افزایش یا کاهش وزن، دندان قروچه. ، افزایش ضربان قلب، بی خوابی و مشکل در خواب، سرگیجه، اسهال یا یبوست، عرق کردن کف دست و یخ زدگی انگشتان است که باید درمان شود.
 • علائم ذهنی: این علائم به صورت مشکلات تمرکز، ضعف حافظه، ایجاد تنش، دشواری در تصمیم گیری، افکار پراکنده، به تعویق انداختن دائمی کارها، پیش بینی بدترین اتفاقات، نگرانی در مورد مشکل و تأمل در آن به جای حل مشکل ظاهر می شوند.

7 روش برای کنترل استرس

روش های مختلفی برای کنترل و مدیریت استرس وجود دارد که به شرح زیر است:

 • تمرین ذهن آگاهی: این روش کنترل استرس 100% بر آنچه در لحظه رخ می دهد، تمرکز می کند. ذهن آگاهی شامل توجه کافی به احساسات در قسمت‌ های مختلف بدن، افکاری که در لحظه رخ می دهد و احساساتی که این افکار در ما بر می‌ انگیزند خواهد بود. ذهن آگاهی به این معنی است که زمان و مکان مهم نیستند، بلکه این است که شما در لحظه و حال زندگی می کنید و از واکنش های ذهن و بدن خود آگاه هستید و کنترل آن را در دست دارید.
 • تمرین مدیتیشن: هنگام مراقبه سعی می کنیم داوطلبانه و آگاهانه تمام محرک های بیرونی و درونی را نادیده بگیریم و به سکوت و سکون دست یابیم. مدیتیشن یک فرآیند ذهنی است، روشی برای از بین بردن آشفتگی و افراط ذهنی به منظور داشتن یک بار دیگر ذهنی پاک، منظم، بیدار و آرام خواهد بود که انجام دادن آن بسیار مفید می باشد.
 • مهارت های تنفس عمیق: تکنیک های تنفس عمیق را می توان در حین تمرین مدیتیشن یا به تنهایی تمرین کرد. شما عزیزان برای تنفس عمیق باید مراحلی را انجام دهید که شامل در یک موقعیت راحت بنشینید و چشمان خود را ببندید، یک دست را روی شکم و دست دیگر را روی سینه قرار دهید، با دم شروع کنید، معده خود را به بیرون فشار دهید زیرا هوا وارد ریه های شما می شود و تا چهار هم بشمارید، نفس خود را به آرامی برای چهار شمارش دیگر حبس کنید و سپس به آرامی اجازه دهید هوا از ریه های شما خارج شود، زیرا احساس می کنید دست روی شکم خود را برای شمارش چهار پایین می آورید و در نهایت دست روی شکم شما به سختی باید حرکت کند و حتما این عمل را چهار بار تکرار کنید.
 • بهبود خواب: خواب به مقدار کافی در شب سطح استرس را در انسان کم کرده و در طول روز سطح انرژی را افزایش می دهد. وقتی در طول روز با استرس مواجه می شوید، توانایی بیشتری برای کنار آمدن با آن و کنترل بیشتری بر نحوه واکنش به موقعیت های استرس زا دارید.
 • تغییر سبک زندگی: سبک زندگی خود را تغییر دهید و آنچه می خورید، ورزش و مقدار آبی که روزانه می نوشید بر سلامت جسمی و روحی شما تأثیر مثبت و منفی می گذارد. سبک زندگی کم تحرک و مصرف غذاهای چرب اغلب شما را تنبل و خسته می کند و تغییر سبک زندگی یک روش بسیار مفید، موثر و کاربردی برای کنترل استرس انسان است. باید بدانید که انجام منظم ورزش های قلبی عروقی و خوردن غذاهای سالم انرژی شما را افزایش داده و ذهن شما را بیدار و آگاه می کند تا استرس را مدیریت کرده و هورمون های اضطراب را کنترل کنید.
 • ایجاد محیط زندگی ساده: محیط ساده تری ایجاد کنید، بی نظمی در زندگی می تواند باعث گمراهی ذهنی شما شود. فضاهای زندگی مانند اتاق خواب یا محل کار را تمیز، سازماندهی و ساده کنید، زیرا این هماهنگی می تواند تأثیرات مثبتی بر سطح آرامش و کاهش استرس شما داشته باشد. یک فرد باید به معیارهای روانشناسی، رنگ و چیدمان اشراف داشته باشد تا بتواند فضایی متناسب با نیازهای ذهنی خود طراحی و در نهایت اجرا کند.
 • یوگا: یوگا انجام دهید زیرا یوگا ایده های ذهن آگاهی، مدیتیشن و تنفس عمیق را با حرکات و وضعیت های بدنی را با هم ترکیب می کند و تاثیرات بسیاری روی روان انسان خواهد داشت. این ترکیب فیزیکی می تواند انعطاف پذیری، تناسب اندام کلی و هماهنگی بین ذهن و بدن را افزایش دهد. یوگا به صورت نیمه هیپنوتیزمی آرام هستید و همچنین می تواند به خواب بهتر و بهبود عملکردهای شناختی شما کمک کند.

7 روش برای کنترل استرس

فواید استرس

باید بدانید که گاهی اوقات استرس مفید بوده و دارای مزایای بسیاری می باشد که عبارتند از:

 • استرس رشد مغز را تقویت می کند و باعث می شود قدر زندگی را بیشتر بدانید.
 • یکی دیگر از فواید استرس این است که استرس حافظه را بهبود می بخشد و استرس به شما انرژی بیشتری می دهد.
 • استرس شما را از بیمار شدن باز می دارد و استرس فرزندتان را باهوش تر می کند.
 • استرس باعث می شود عملکرد بهتری داشته باشید و استرس باعث می شود اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید و در کارهای خود موفق تر عمل کنید.
 • استرس می تواند شما را قوی تر کند و به شما کمک کند تا با استرس های بزرگ زندگی کنار بیایید.
 • استرس همچنین می تواند به عملکرد بهتر شما به شدت کمک کند و موجب شود تا شما عملگرا باشید.
 • استرس به شما کمک می کند تا با استرس بیشتر و بزرگ تری در مقابله کنید.

عوارض استرس

استرس و اضطراب در افراد مختلف عوارضی را به همراه دارد که البته در همه یکسان نیست از جمله:

 • بیماری آلزایمر: بر اساس مطالعات مختلف استرس می‌ تواند بیماری آلزایمر را افزایش داده و باعث ایجاد آسیب مغزی در افراد مختلف شود و از این رو کاهش استرس نیز می تواند پیشرفت بیماری را کنترل و مدیریت کند.
 • بیماری قلبی: باید بدانید که استرس می‌ تواند منجر به ایجاد بیماری و مشکلات قلبی، از جمله حملات قلبی شود. افراد مبتلا به مشکلات شدید قلبی باید تا حد امکان از استرس حاد دوری کنند.
 • دیابت: استرس می تواند دیابت را در بدن انسان تشدید کند. استرس رژیم غذایی نامناسب و مصرف بیش از حد الکل را افزایش می دهد و همچنین استرس به طور مستقیم سطح گلوکز را در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 بالا می برد.
 • سندرم روده تحریک پذیر (IBS): IBS یک اختلال بسیار رایج است که روده بزرگ را در بر گرفته و باعث گرفتگی، درد، نفخ، اسهال یا یبوست خواهد شد. بر اساس تحقیقات 60 درصد از افراد مبتلا به IBS ممکن است یک اختلال روانپزشکی مانند اضطراب یا افسردگی را در خود داشته باشند و افراد مبتلا به IBS اختلالات خلقی مانند اضطراب یا افسردگی را در زندگی خود پشت سر می گذارند.
 • سردرد تنشی: سردرد تنشی اغلب در اثر یک رویداد استرس زا رخ می دهد، اما اگر استرس همیشه همراه شما باشد، ممکن است به سردرد تنشی دچار شده باشید و برای درمان باید به پزشک متخصص مراجعه نمایید تا به زندگی عادی خود باز گردید.

لازم است بدانید که استرس به قاتل خاموش نیز معروف است. با این حال، استرس مداوم، علیرغم مضر بودن آن، مزایای بسیار زیادی را نیز برای افراد دارد که به پیشرفت در زندگی افراد کمک خواهد کرد. استرس یک پاسخ فیزیولوژیکی طبیعی بدن است و بنابراین نقش مهمی در روند زندگی ایفا می کند که همیشه مخرب نبوده و اغلب می تواند سازنده نیز باشد. اجتناب کامل از استرس برای حفظ سلامت و تندرستی ضروری نیست، بلکه فقط باید نگرش خود را نسبت به آن عوض کنیم زیرا انسان در زندگی خود به میزان متعادلی استرس و اضطراب نیاز دارد.

عوارض استرس

کلام آخر

استرس توسط هر یک از انسان ها به صورت منحصر به فردی درک خواهد شد، استرس همه ما را به روش های مخصوص به خود تحت تاثیر قرار می دهد. استرس و عدم مدیریت استرس می تواند سیستم ایمنی بدن را تحت تاثیر قرار دهد که ممکن است تا تمام زمینه های جسمی، روحی و سلامتی انسان را به خطر انداخته و افراد را از زندگی نرمال خود دور کند. شما عزیزان در صورت نیاز می توانید به پزشک متخصص مراجعه کرده یا از 7 روش برای کنترل استرس استفاده کنید.

از شما عزیزان سپاس گزاریم که ما را تا انتهای این مقاله همراهی کردید، سایت روانشناستو سعی بر این داشته تا شما را با مطالبی در مورد 7 روش برای کنترل استرس آشنا کند. امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید واقع شده باشد، در صورت داشتن هر گونه پیشنهاد و انتقاد می توانید از طریق سایت با ما در میان بگذارید.

5/5 - (5 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا