سلامتی

افزایش تمرکز در محیط کار با 4 روش ساده【سال1403】⭐

ما قصد داریم در این مقاله مطالبی را در مورد افزایش تمرکز در محیط کار با 4 روش ساده را به شما عزیزان ارائه دهیم تا در صورت نیاز از آن ها استفاده کنید. افزایش بهره وری در محل کار تصادفی و اتفاقی نخواهد بود. رسیدن به هر چیزی که می خواهید در محیط کار انجام دهید و تمرکز ذهن را افزایش دهید نیاز به دقت بسیار و برنامه ریزی دارد. همچنین باید علاقه ای به یافتن راه هایی برای افزایش تمرکز ذهن در محیط کار را در خود تقویت کنید. ممنون می شویم ما را تا پایان این مقاله همراهی کنید.

تمرکز چیست؟

تمرکز عمل متمرکز کردن توجه محسوب می شود. وقتی تمرکز می کنید، تلاش ذهنی خود را روی یک موضوع، فکر یا هدف متمرکز می کنید. با انجام این کار، هر گونه احساس، فکر، ایده یا احساس اضافی را رها می کنید. یادگیری افزایش تمرکز ذهنی در محل کار برای موفقیت بسیار زیاد شما ضروری است. از آن جایی که تمرکز توانایی اعمال توجه شما به هر کار، موضوع، شی یا فکر است، توانایی نگهداری و افزایش تمرکز ذهنی به شما این امکان را می دهد که هر کار یا مسئولیت مرتبط با کار را با موفقیت بیشتری به پایان برسانید.

مدیریت وقت های تلف شده در کار یکی از راه های افزایش تمرکز است، زیرا وقفه های روزانه که در محل کار ایجاد می شود یکی از موانع اساسی و مدیریت زمان، دستیابی به موفقیت و افزایش تمرکز در افراد مختلف با سنین گوناگون محسوب می شود. اگر به روزهای کاری گذشته خود نگاه کنید و چند دقیقه به اتلاف وقت رخ داده فکر کنید، متوجه خواهید شد که اتلاف وقت، تماس‌ های تلفنی، ایمیل‌ ها، صحبت‌ هایی که با اطرافیان خود داشتید، اتفاقات غیر قابل پیش بینی بودند که حواس شما را پرت کرده و در نهایت همه چیز را خراب کردند.

از آن جایی که هر روز کاری از چندین ساعت تشکیل می شود، هر اتلاف وقت کوتاهی می تواند زمان لازم برای به دست آوردن اهداف و موفقیت در شغل و زندگی را برای شما تمام کند. اتلاف وقت ها تمرکز ذهنی شما را مختل می کند و از این رو باید زمانی را برای بازگشت به کار اصلی و تکمیل آن اختصاص دهید. شما عزیزان در صورت نیاز می توانید به بهترین کلینیک روانشناسی مراجعه کرده و مشکلات خود در تمرکز را برطرف نمایید.

تمرکز چیست؟

راه های افزایش تمرکز در محیط کار

شما عزیزان برای افزایش تمرکز در محیط کار می توانید از روش های زیر استفاده کرده و موفق شوید:

 • از شر عوامل حواس پرتی خلاص شوید: از بین بردن همه عوامل حواس پرتی کار سختی است، اما می توانید تا حد امکان آن ها را کم کرده و در نهایت حذف کنید. شما عزیزان با انجام کارهای جزئی می توانید عوامل حواس پرتی را کاهش دهید که شامل در یک مکان ساکت کار کنید، اعلان تلفن را ببندید یا گوشی را خاموش کنید، درب دفتر را ببندید، به اطرافیان خود توصیه کنید که برای مدتی شما را تنها بگذارند، برنامه های بازی را روی کامپیوتر ببندید و در نهایت قهوه در دوزهای کم مصرف کنید.
 • قفل شبکه های اجتماعی: در بیشتر موارد، 5 دقیقه اسکرول در فضای مجازی منجر به اتلاف چندین ساعت زمان می شود. برنامه های زیادی وجود دارند که شما را از شبکه های اجتماعی برای مدت معینی مسدود می کنند که می توانید از آن ها استفاده کرده و وقت خود را کمتر تلف کنید. شما عزیزان در صورت نیاز می توانید به بهترین کلینیک روانپزشکی در تهران مراجعه نمایید.
 • بدن خود را با تغذیه مناسب بسازید: یکی از موانع اساسی تمرکز، ترکیب عجیب گرسنگی و عصبانیت است. برای افزایش تمرکز در محل کار، باید از افت قند خون جلوگیری کنید و وعده های غذایی را کاهش ندهید و حذف نکنید. تلاش کنید از یک رژیم غذایی متعادل حاوی پروتئین های بدون چربی، کربوهیدرات های قوی و چربی های سالم استفاده کنید تا انرژی خود را حفظ کنید. شما عزیزان برای تقویت و بهبود تمرکز خود می توانید از مواد غذایی خاصی مصرف کنید که شامل سبزیجات سبز و برگ دار مانند کلم پیچ، اسفناج و کلم بروکلی، ماهی های روغنی مانند سالمون، انواع توت ها مانند زغال اخته، توت فرنگی، تمشک یا شاه توت، گردو و همچنین چای و قهوه در حد اعتدال می باشد.
 • خواب کافی داشته باشید: نداشتن خواب کافی در اکثر اوقات و در تمام سنین ممکن است تا بر حافظه کوتاه مدت و بلند مدت و توانایی تمرکز تأثیر مخربی گذاشته و شما را از انجام درست کار منع می کند که خواب کافی بین 6 تا 8 ساعت محاسبه شده است. شما عزیزان برای تنظیم خواب خود می توانید از روش های مختلف استفاده کنید که شامل بعد از ناهار از نوشیدنی های کافئین دار خودداری کنید، تمام وسایل الکترونیکی را یک ساعت قبل از خواب خاموش کنید، زمانی را برای استراحت اختصاص دهید، حمام آب گرم بگیرید، به موسیقی آرامش بخش گوش دهید و اتاق خود را خنک و آرام نگه دارید.
 • ​فهرستی از کارها را تهیه کنید: خیلی ساده و سریع، لیست کارهایی که باید انجام دهید طولانی تر و بیشتر می شود و این باعث کاهش انگیزه برای تکمیل آن ها می شود. پس از تهیه لیست کارهای خود، دو یا سه کار اصلی و اساسی را انتخاب کرده و در بالای لیست قرار دهید. پس بقیه را در اولویت قرار دهید.
 • تمرین منظم داشته باشید: تحرک نه تنها برای بدن مفید است، بلکه باعث افزایش تمرکز در کار می شود و ورزش روحیه شما را بهبود می بخشد و انرژی شما را به شدت بالا می برد که در طول روز بسیار مهم است. افراد در محل کار تحت فشار زیادی هستند و تهیه یک برنامه ورزشی اصولی و درست می تواند در کاهش استرس بسیار تاثیرگذار باشد.

راه های افزایش تمرکز در محیط کار

فواید تمرکز در محیط کار

تمرکز کردن در محیط کار برای افراد فواید بسیاری را به همراه دارد که در ادامه مقاله به بررسی آن ها خواهیم پرداخت:

 • ناخودآگاه شما به شما کمک می کند تا کارآمدتر کار کنید: اگر کاملاً متمرکز باشید، ضمیر ناخودآگاه شما در پس‌ زمینه کار می‌ کند و به شما کمک می‌ کند کارها را سریع‌ تر و کارآمدتر انجام دهید. در این صورت با یادگیری و آموزش های لازم و افزایش و تکمیل توانایی های خود، توانایی مدیریت کامل ذهن و تسلط بر افکار و احساسات خود را پیدا خواهید کرد و در نهایت موفقیت برای شما رقم می خورد.
 • استرس و اضطراب شما کاهش می یابد: با حذف حواس‌ پرتی‌ ها از کارتان، کمتر از برنامه‌ تان عقب می‌ مانید که منجر به استرس کمتری در طول روز می‌ شود. شما بهتر می توانید تعیین کنید که به جای این که خودتان همه مسئولیت ها را به عهده گرفته و به پایان برسانید، کدام مسئولیت ها را محول کنید یا خودتان انجام دهید. باید بدانید که تمرکز بر روی یک موضوع خاص آگاهانه و با تفکر قبلی انجام می شود و عملکرد اصلی و مهم مغز انسان قدرت تمرکز است.
 • در محل کار خود نتایج با کیفیت تری دریافت خواهید کرد: با روش هایی مناسب برای افزایش تمرکز، می توانید وظایف خود را با اشتباهات کمتری کامل کنید و ایده های سازنده تری داشته باشید. هنگامی که یک فرد بر روی یک فکر یا موضوع تمرکز می کند، مغز توانایی سازماندهی و پردازش بهینه افکار را دارد.
 • کارها را سریع تر انجام خواهید داد: می توانید کارها را سریع تر و خلاقانه تر انجام دهید و در نهایت نتیجه فوق العاده ای را دریافت کنید. اگر فردی از تمام قدرت مغز خود برای انجام یک فعالیت استفاده کند، ایده های جدید و حتی ناب در مورد همان موضوع به ذهن او خطور می کند.

دلایل عدم تمرکز در محیط کار

عدم تمرکز در محیط کار و زندگی دلایل بسیاری دارد که به شرح زیر است:

 • داروهای شیمیایی: ترکیب مصنوعی و شیمیایی برخی داروها می تواند اثرات جدی بر مغز داشته باشد. مقدار یا زمان مناسب برای مصرف دارو و انتخاب آن از مواردی است که باید به دقت و زیر نظر پزشک بررسی شود.
 • استرس: مغز انسان طوری طراحی شده است که در شرایط نامناسب آدرنالین ترشح کرده و بدن را در حالت استرس قرار می دهد. درست است که آدرنالین در زمان مصرف انرژی بالا و تمرکز کامل ایجاد می کند، اما اثر آن در کوتاه مدت باقی نمی ماند و مغز انسان به دلیل استرس، هورمون کورتیزول تولید خواهد کرد.
 • تغییرات هورمونی: تغییرات هورمونی که در بدن ایجاد می شود علائم مختلفی ایجاد می کند که بارز ترین آن ها می توان به مشکلات خواب، گیجی، خستگی و افسردگی اشاره کرد که در نهایت انسان با عدم تمرکز مواجه می شود.
 • تکنولوژی امروز: تکنولوژی امروزی ممکن است تا یکی از دلایل اصلی عدم تمرکز در بین افراد باشد. تمام صداهایی که مدام به عنوان محرک های بیرونی می شنویم مانند اعلان های شبکه های اجتماعی، ساعت زنگ دار، پیامک، تماس و ایمیل تمرکز ما را مختل می کنند و در نتیجه موجب عدم تمرکز می شود.
 • اختلالات خواب: کیفیت و کمیت خواب تاثیر زیادی در تمام مراحل زندگی انسان و در سنین مختلف دارد. خواب، بدن و ذهن را می سازد و از این رو کمبود خواب اجازه نمی دهد ذهن به درستی عمل کند و در این صورت تنظیم عادات خواب ممکن است یکی از بهترین راه ها برای بهبود تمرکز در بزرگسالان و کودکان محسوب می شود و مهم است.

عوارض عدم تمرکز در محیط کار

عدم تمرکز در محیط کار نیز عوارض متعددی دارد که عبارتند از :

 • عدم تمرکز می تواند از تمرکز و توجه جلوگیری کند، خواب را مختل کند و حتی باعث افسردگی و اضطراب شود.
 • عدم تمرکز افراد در کارشان نتیجه خوبی ندارد. حتی اگر کارتان را دوست داشته باشید، اگر نتوانید روی آن تمرکز کنید، احتمالاً خیلی کارآمد نخواهید بود.
 • عدم تمرکز می تواند بزرگترین مانع یادگیری در کودکان باشد زیرا حافظه کودک را سخت می کند و اجازه نمی دهد اطلاعات دریافتی وارد حافظه بلند مدت او شود. مغز کودک مانند کامپیوتر عمل کرده و تمرکز آن می تواند آینده درخشانی را برای او رقم بزند.
 • از دست دادن تمرکز و پرش افکار در کارهای ساده روزانه شما را دچار مشکل می کند و عدم تمرکز در مطالعه و یادگیری یکی از این کارها محسوب می شود و برای پیشرفت انسان ضروری می باشد. افرادی که از افکار مسابقه ای و عدم تمرکز رنج می برند، معمولا در زمان مطالعه با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند و این مشکل یکی دیگر از دلایلی است که یادگیری آن ها را به هم زده و آن ها را ناراحت می کند.

لازم است بدانید که عدم تمرکز در بزرگسالان مشکلی است که به عنوان یک مشکل کوچک آغاز شده و با بدتر شدن آن، بسیاری از بخش های زندگی را تحت تاثیر منفی و مخربی قرار می دهد. اگر اقدامات اولیه برای رفع این مشکل طراحی شده و اجرا شود، می توان از پیشرفت سریعتر و موثرتر آن جلوگیری کرد. شما عزیزان برای درمان عدم تمرکز خود می توانید از روش های مختلفی استفاده کنید که شامل پیدا کردن تکنیک های شخصی، آموزش مغز، رژیم غذایی متعادل و اصولی، خواب کافی، داروهای تجویزی و انجام ورزش می باشد که با رعایت کردن آن ها می توانید در محل کار خود تمرکز کافی را داشته باشید و در نهایت پیشرفت کنید.

عوارض عدم تمرکز در محیط کار

کلام آخر

تمرکز یعنی داشتن اشتیاق، دقت و توجه در عمل و کاری که انجام می دهیم. اکثر ما در طول روز زمان زیادی را در محیط کار می گذرانیم و تمرکز مهم ترین موضوعی است که نگرانی ما را فراهم می کند. افزایش تمرکز به نبوغ خاصی نیاز ندارد، فقط باید بدانید عامل اصلی عدم تمرکز شما چیست و در جهت رفع آن قدم های مفید و موثری بردارید تا در کارهای خود موفق شده و با خیالی آسوده کار کنید.

از شما عزیزان سپاس گزاریم که ما را تا انتهای این مقاله همراهی کردید، سایت روانشناس تو سعی بر این داشته تا شما را با مطالبی در مورد افزایش تمرکز در محیط کار با 4 روش ساده آشنا کند. امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید واقع شده باشد، در صورت داشتن هر گونه پیشنهاد و انتقاد می توانید از طریق سایت با ما در میان بگذارید.

5/5 - (4 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا