اختلالات

افسردگی اجتماعی چیست؟【سال1403】❤️

ما قصد داریم در این مقاله مطالبی در مورد افسردگی اجتماعی چیست؟ را به شما عزیزان ارائه دهیم تا در صورت نیاز از آن ها استفاده کرده و ابهامات ذهنی خود را برطرف نمایید. افسردگی اجتماعی یک پدیده ناخوشایند در همه جوامع محسوب می شود و به یکی از معضلات جدی تبدیل شده است. یکی از اهداف مشاوره روانشناسی درمان افسردگی، بهبود وضعیت افراد و در نهایت کاهش افسردگی اجتماعی است. افسردگی با غم و اندوه مداوم مشخص می شود و افسردگی اجتماعی نیز به عنوان ترس شدید از تعاملات اجتماعی ظاهر می شود. اضطراب اجتماعی و افسردگی یکی از شایع ترین بیماری های روانی است. اگرچه آن ها بیماری های جداگانه ای هستند، اما می توانند در کنار هم وجود داشته باشند و چالشی منحصر به فرد ایجاد کنند. ممنون می شویم ما را تا پایان این مقاله حمایت کنید.

افسردگی اجتماعی چیست؟

جامعه امروز ما دچار افسردگی اجتماعی است، افسردگی اجتماعی با افسردگی در یک حالت فردی متفاوت است، در افسردگی اجتماعی اکثریت افراد جامعه سرنوشت و آینده روشنی را برای خود متصور نیستند و احساس می کنند در رسیدن به اهداف خود به ناامیدی کامل رسیده اند. اختلال افسردگی اجتماعی نوعی استرس است که با ترس و اضطراب شدید در موقعیت های اجتماعی مشخص می شود که حداقل بخشی از فعالیت های روزانه فرد را مختل می کند. افسردگی اجتماعی یک اختلال بسیار ناتوان کننده است و می تواند بسیاری از جنبه های زندگی فرد را مختل کند. در موارد شدید، افسردگی اجتماعی می تواند کیفیت زندگی فرد را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

برخی از مبتلایان ممکن است هفته ها خانه را ترک نکنند یا از بسیاری موقعیت های اجتماعی مانند محل کار و مدرسه اجتناب کنند. علائم فیزیکی که معمولاً با اضطراب اجتماعی همراه است شامل گر گرفتگی، تعریق بیش از حد، لرزش، تپش قلب، بی قراری و لکنت است. در موارد نگرانی و ترس شدید، حملات اضطراب نیز ممکن است رخ دهد. تشخیص زود هنگام و مداخله در این اختلال می تواند کمک زیادی به حداقل رساندن علائم، کند کردن پیشرفت آن و جلوگیری از عوارض بعدی مانند افسردگی شدید کند. افرادی که افسرده هستند ممکن است احساس غم، اضطراب، پوچی، ناامیدی، درماندگی، بی ارزشی، شرم یا بی قراری نیز داشته باشند. آن ها ممکن است علاقه خود را به فعالیت هایی که قبلاً از آن ها لذت می بردند از دست بدهند، اشتهای خود را برای غذا از دست بدهند، تمرکز خود را از دست بدهند، در به خاطر سپردن جزئیات و تصمیم گیری مشکل داشته باشند، مشکلاتی را در روابط خود تجربه کنند و فکر کردن به خودکشی، داشتن قصد و حتی خودکشی را نیز تجربه کنند.

اختلال افسردگی اجتماعی می تواند منجر به بی خوابی، خواب زیاد، احساس خستگی و سرگیجه، مشکلات گوارشی یا کم شدن انرژی شود. لازم است بدانید که انواع افسردگی از نظر علائم بالینی، علل و حتی در برخی موارد روش های درمان با یکدیگر متفاوت است. افسردگی یک اختلال خلقی جدی با علائم شدید است که بر احساسات، افکار و زندگی روزمره ما تأثیر می گذارد. این علائم، در حالی که احساس غم و اندوه دائمی را القا می کنند، ما را نسبت به فعالیت هایی که قبلاً از آن ها لذت می بردیم بی میلی می کند. افراد در صورت ابتلا به افسردگی اجتماعی باید به پزشک متخصص مراجعه کنند تا به زندگی شاد خود باز گردند.

افسردگی اجتماعی چیست؟

انواع افسردگی

با توجه به شدت و ضعف علائم در افراد، اختلالات افسردگی نیز انواع مختلفی دارد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم:

افسردگی تک قطبی: افسردگی تک قطبی شامل خلق و خوی ضعیف یا از دست دادن علاقه یا لذت در فعالیت های روزانه است. این علائم اثرات مخربی بر افراد در تمام زمینه های زندگی مانند کار یا روابط اجتماعی خواهد داشت.

افسردگی پس از زایمان: برخی از زنان افسردگی پس از زایمان را تجربه می کنند که یک واکنش طبیعی است و پس از چند هفته از بین می رود.

افسردگی در دوران یائسگی: در این دوران به دلیل تغییرات هورمونی که رخ می دهد، خطر ابتلا به افسردگی را در زنان افزایش می دهد.

افسردگی در مردان: اکثر مردان احساسات خود را پنهان می کنند، بنابراین تشخیص افسردگی در آن ها دشوارتر از زنان خواهد بود.

مالیخولیا: مالیخولیا اصطلاحی است که برای توصیف نوع شدید افسردگی استفاده می شود. این نوع افسردگی به قدری شدید است که حتی حرکات فیزیکی فرد نیز کند می شود. این نوع افسردگی با از دست دادن کامل لذت در تمام جنبه های زندگی مشخص می شود و توسط پزشک متخصص قابل درمان است.

روان پریشی: گاهی اوقات افراد مبتلا به اختلال افسردگی ارتباط خود را با دنیای واقعی از دست می دهند و دچار روان پریشی می شوند، یعنی دچار توهم هستند و چیزهایی را می بینند یا می شنوند که واقعی نیستند. آمار نشان داده است که زنان بیشتر از مردان از افسردگی رنج می برند. طبق مطالعات، یک سوم زنان در طول زندگی خود دوره ای از افسردگی را تجربه می کنند.

افسردگی در زنان: همانطور که گفته شد زنان بیشتر از مردان دچار افسردگی می شوند که دلیل اصلی آن عوامل جنسی، اجتماعی، بیولوژیکی و هورمونی است.

افسردگی دوران بارداری و ناباروری: زنان به دلیل تغییرات هورمونی که در دوران بارداری یا حتی سقط جنین تجربه می کنند، ممکن است دچار افسردگی شوند. اگر این دوره به طور غیرارادی در زنان رخ دهد، می تواند در ایجاد افسردگی موثر باشد.

علائم افسردگی اجتماعی

علائم افسردگی اجتماعی متعدد می باشد که شامل موارد زیر می شود:

 • ترس شدید از تعامل یا صحبت با غریبه ها و افراد جدید
 • ترس از این که دیگران متوجه شوند که فرد مضطرب، ناراحت یا عصبی است.
 • فرد پس از قرار گرفتن در موقعیت اجتماعی، عملکرد خود را تجزیه و تحلیل می کند و نکات منفی را در تعاملات خود می یابد. او خود را به خاطر عملکرد ضعیفش سرزنش می کند.
 • احساس نیاز به مصرف مواد مخدر یا الکل برای مقابله با یک موقعیت اجتماعی
 • ترس از بروز برخی علائم جسمی در فرد که باعث خجالت او شود مانند سرخ شدن، دست دادن، تعریق، لرزش صدا
 • شرم و خجالت
 • تعرق مفرط
 • لرزش دست یا لرزش صدا
 • ضربان قلب شدید
 • احساس تهوع
 • سفتی عضلات و تنش عضلانی
 • اضطراب شدید قبل، حین و بعد از قرار گرفتن در موقعیت اجتماعی
 • اجتناب از فعالیت های گروهی یا صحبت با افراد به دلیل ترس از تحقیر یا خجالت
 • ترس و اضطراب از موقعیت هایی که ممکن است فرد مورد قضاوت منفی قرار گیرد.
 • از موقعیت هایی که ممکن است یک فرد در مرکز توجه باشد اجتناب می کند.
 • ترس شدید از خجالت یا تحقیر شدن دارد.
 • مشکل در صحبت کردن
 • معده درد
 • دشواری در تنفس
 • ترس از ارتفاع
 • فرد احساس می کند ذهنش خالی است و نمی داند چه بگوید.

علائم افسردگی اجتماعی

راه های کاهش افسردگی اجتماعی

افراد برای کاهش افسردگی اجتماعی می توانند از روش های زیر استفاده کنند:

روان درمانی: روان درمانی بهترین راه برای درمان افسردگی اجتماعی است و به شما می آموزد که الگوهای افکار منفی را با الگوهای مثبت جایگزین کنید. این روش هم برای افسردگی اجتماعی و هم برای درمان قطعی افسردگی مفید است. هر نوع درمانی برای افسردگی ابتدا به شناسایی مواردی که باعث ناراحتی و غم می شوند، کمک می کند. بهترین مشاور درمان افسردگی در تهران می تواند بر توسعه مهارت های اجتماعی و ایجاد اعتماد در محیط های اجتماعی تمرکز کند.

تغییر الگوهای فکری: تغییر الگوهای فکری به ترس های شما کمک می کند که درمان شناختی رفتاری نیز یک شکل موثر روان درمانی است. این روش به شما کمک می کند تا درک کنید که چگونه افکار شما بر احساسات و رفتارهای شما تأثیر می گذارد. از آن جا که افسردگی اجتماعی اغلب توسط ترس های غیر منطقی تقویت می شود، یکی از اهداف درمان ایجاد الگوهای فکری، واقع بینی است. بنابراین به جای این که همیشه بدترین سناریو ها را در محیط های اجتماعی تصور کنید، یاد می گیرید که روی سناریوهای واقع بینانه تمرکز کنید. ترس غیرمنطقی این است که فکر کنید همه مرا قضاوت می کنند یا من احمق به نظر می رسم. یک الگوی فکری واقع گرایانه تر می تواند این باشد که همه عصبی هستند و بیشتر مردم بیشتر نگران ظاهرشان هستند تا اینکه بیش از حد نگران من باشند.

دارو درمانی: برای کاهش افسردگی اجتماعی از دارو درمانی استفاده کنید. معمولاً در پرسشنامه افسردگی اجتماعی ذکر می شود که آیا افراد تمایلی به استفاده از دارو درمانی دارند یا خیر و علیرغم بی میلی، دارودرمانی همچنان ابزار بسیار مفیدی برای کاهش افسردگی اجتماعی است. داروهایی وجود دارند که می توانند علائم اضطراب اجتماعی و افسردگی را بهبود بخشند. مهارکننده های بازجذب سروتونین اغلب اولین خط دفاعی در درمان اضطراب اجتماعی و افسردگی هستند.

درمان های دیگر: درمانگر شما ممکن است درمان های دیگری را برای رفع افسردگی اجتماعی شما توصیه کند، مانند گروه درمانی یا قرار گرفتن در اجتماع. گروه درمانی فرصتی برای تمرین تعاملات اجتماعی در محیطی امن و کنترل شده است. می توانید باز خوردی از افرادی دریافت کنید که درک می کنند شما در حال گذراندن چه چیزی هستید و می توانید بدون قضاوت صریح صحبت کنید. با مواجهه درمانی، تحت راهنمایی یک روان درمانگر با ترس های اجتماعی خود مقابله خواهید کرد. با شرایط ساده شروع می شود و سپس با گذشت زمان پیچیده تر یا شدیدتر می شود. قرار گرفتن در معرض مکرر به کاهش اضطراب اجتماعی کمک می کند. وقتی بتوانید اضطراب خود را کنترل کنید، افسردگی و خلق و خوی شما بهبود می یابد و در نهایت به زندگی عادی خود باز می گردید.

عوارض افسردگی اجتماعی

شما می توانید همزمان از اضطراب اجتماعی و افسردگی رنج ببرید. مهم ترین خطرات برای این افراد عبارتند از:

 • توجه کمتر به درمان متاسفانه یکی از آسیب های خطرناکی است که این افراد با آن دست و پنجه نرم می کنند. در واقع بسیاری از افراد بیمار حاضر نیستند با مشورت پزشک بیماری خود را درمان کنند، البته در این مورد بیماران مقصر نیستند و از جایی که در جامعه دید خوبی نسبت به این بیماری ها وجود ندارد، افراد ترجیح می دهند بیماری خود را پنهان کنند و به دنبال درمان آن نباشند.
 • خودکشی یکی از اتفاقات تلخ و دردناکی است که ممکن است برای یک فرد افسرده اجتماعی که از اضطراب نیز رنج می برد، رخ دهد. این مورد نیز مانند مورد قبل معمولا زمانی رخ می دهد که دیگران با رفتار خود صبر بیمار را از بین برده باشند.
 • افزایش خطر مشکلات ناشی از الکل که ممکن است به دلیل مصرف بیش از حد آن باشد. متأسفانه برخی از افراد مبتلا به افسردگی و اختلالات اضطرابی برای کنترل بیماری خود به الکل روی آورده و آن را بیش از حد مصرف می کنند. مصرف الکل برای آن ها بسیار خطرناک است.
 • اختلال در عملکرد اجتماعی و شغلی آسیب دیگری است که افراد مبتلا به افسردگی اجتماعی تجربه می کنند. البته چندان هم عجیب نیست، زیرا فردی که دچار تعارضات ذهنی است نمی تواند به طور کامل روی کار و فعالیت های اجتماعی خود تمرکز کند و کیفیت عملکرد او کاهش می یابد.

تأثیر افسردگی اجتماعی بر روابط اجتماعی و کیفیت زندگی فرد

تأثیر افسردگی اجتماعی بر روابط اجتماعی و کیفیت زندگی فردی یک موضوع مهم جامعه‌شناسی و روان‌شناسی است که از اهمیت زیادی برخوردار است. افسردگی اجتماعی به معنای احساس تنهایی، ایزوله‌شدگی و فرار از ارتباطات اجتماعی است، که می‌تواند تأثیر زیادی بر روابط انسانی و کیفیت زندگی افراد داشته باشد.

از افسردگی اجتماعی رنج می‌برند، اما تأثیرات آن از طریق روابط اجتماعیشان به سایر افراد هم نشان می‌دهند. این افراد به دلیل احساس ایزوله بودن و تنهایی ممکن است به سختی روابط اجتماعی را از دست بدهند و از ارتباط با دیگران فرار کنند. این می‌تواند منجر به کاهش کیفیت زندگی شخصی و اجتماعی آنان شود.

یکی از تأثیرات اصلی افسردگی اجتماعی بر روابط اجتماعی، کاهش حضور اجتماعی و فعالیت‌های گروهی است. افرادی که احساس ایزوله بودن و تنهایی می‌کنند، ممکن است از شرکت در فعالیت‌های اجتماعی یا گروهی اجتناب کنند، این باعث می‌شود که روابط اجتماعی آنها ضعیف شده و کیفیت زندگی آنها کاهش یابد. این امر می‌تواند به تنهایی عاطفی و اجتماعی منجر شود و باعث ایجاد حس تبعیض و ناامیدی در بین آنها شود.

در زندگی روزمره، روابط اجتماعی نقش اساسی در ارتقای کیفیت زندگی انسان ها دارند. افرادی که از افسردگی اجتماعی رنج می‌برند، ممکن است به دلیل احساس ناامیدی و بی‌اعتمادی، رویکردهای منفی نسبت به روابط اجتماعی پیدا کرده و انزوا را به عنوان راه‌حل انتخاب کنند. این امر منجر به کاهش تعاملات اجتماعی، عمق و صمیمیت در روابط فردی و اجتماعی می‌شود.

عواقب اجتماعی افسردگی از دست دادن ارتباطات انسانی گرفته تا کاهش کیفیت زندگی اجتماعی است. فعالیت‌های اجتماعی از جمله دوستی، ازدواج، تولد، مرگ و فرهنگ سازی و هنر و مشارکت شهروندی می‌تواند تحت تأثیر افسردگی اجتماعی قرار بگیرند و منجر به کاهش کیفیت زندگی فردی و اجتماعی شوند.

از دیدگاه روان‌شناسی، افسردگی اجتماعی می‌تواند منجر به کاهش توانمندی ارتباطی افراد شود. افرادی که احساس ایزوله بودن و تنهایی می‌کنند، ممکن است مشکلات روحی و روانی بیشتری داشته باشند و این موضوع منجر به اختلالات شخصیت، افسردگی عمیقتر و اختلالات اضطرابی شود. این مسائل می‌تواند به طور مستقیم یا غیرمستقیم بر روابط اجتماعی و کیفیت زندگی فردی تأثیر بگذارد.

برای افراد رنج‌بر از افسردگی اجتماعی، حمایت اجتماعی و حضور گروهی می‌تواند نقش مهمی در بهبود روابط اجتماعی و کیفیت زندگی داشته باشد. حمایت از این افراد توسط دیگران و فراهم کردن فرصت‌های مشارکت در فعالیت‌های گروهی می‌تواند بهبود قابل ملاحظه‌ای در وضعیت روحی و روانی آنان ایجاد کند. افراد محیط پذیرفته شده و حمایت‌شده ترین حتی در مواجهه با افسردگی اجتماعی نیز دچار اختلالات روانی و اضطراب کمتری می‌شوند.

همچنین، افزایش آگاهی از افسردگی اجتماعی و راهکارهای مدیریت آن نیز می‌تواند موثر باشد. آموزش مهارت‌های ارتباطی، تقویت سرمایه اجتماعی و ایجاد فرصت‌های جدید برای شرکت در فعالیت‌های اجتماعی می‌تواند بهبود قابل توجهی در روابط اجتماعی و کیفیت زندگی افراد داشته باشد.

در نهایت، به منظور بهبود روابط اجتماعی و کیفیت زندگی افراد رنج‌بر از افسردگی اجتماعی، لازم است که از یک رویکرد گسترده‌تر نسبت به این مسئله بهره برد. این شامل شناخت دقیق تأثیرات افسردگی اجتماعی، ارتقاء فرهنگ سازی و آگاهی جامعه درباره این موضوع، و ارائه حمایت‌های مورد نیاز به افراد رنج‌بر از این مشکل می‌شود.

کلام آخر

افسردگی ساختار و عملکرد سلول های عصبی را تغییر می دهد به طوری که مغز اطلاعات را پردازش کرده و تجربیات را تفسیر می کند. با وجود احساس ناامیدی و بی ارزشی، اختلالات افسردگی قابل درمان هستند. این بیماری با روان درمانی یا دارو درمانی یا ترکیبی از هر دو قابل درمان است. افسردگی اجتماعی یک پدیده ناخوشایند در همه جوامع است و به یکی از معضلات تبدیل شده است. یکی از اهداف بهترین روانشناس درمان افسردگی، بهبود وضعیت افراد و در نهایت کاهش افسردگی اجتماعی است.

انواع افسردگی از نظر علائم بالینی، علل و حتی در برخی موارد روش های درمان با یکدیگر متفاوت است. افسردگی یک اختلال خلقی جدی با علائم شدید است که بر احساسات، افکار و زندگی روزمره ما تأثیر می گذارد.

از شما عزیزان سپاس گزاریم که ما را تا انتهای این مقاله همراهی کردید، سایت روانشناس تو سعی بر این داشته تا شما عزیزان را با مطالبی در مورد افسردگی اجتماعی چیست؟ آشنا کند. امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید واقع شده باشد، در صورت داشتن هر گونه پیشنهاد و انتقاد می توانید از طریق سایت با ما در میان بگذارید.

5/5 - (6 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا