اختلالات

انواع اختلالات عصبی شناختی【سال1402】❤️

ما قصد داریم در این مقاله انواع اختلالات عصبی شناختی را به شما عزیزان معرفی کنیم تا در صورت نیاز از آن ها استفاده کرده و مشکلات خود را برطرف نمایید. اختلالات عصبی شناختی شامل شکایات ذهنی از کاهش شناخت است و در افراد بالای 65 سال بیشتر رخ می دهد. این افراد اغلب از فراموشی شکایت می کنند و می گویند که نام افراد را به خاطر نمی آورند. اختلالات عصبی شناختی فقط فراموشی ذهنی نیستند، بلکه شامل گروهی از اختلالات هستند که مشکل اصلی در کارکرد های شناختی است. این مشکلات در بدو تولد یا اوایل زندگی فرد وجود ندارد، بلکه اکتسابی است و با افزایش سن به تدریج ایجاد می شود. ممنون می شویم ما را تا پایان این مقاله حمایت کنید.

اختلالات عصبی شناختی چیست؟

اختلال شناختی یا اختلالات عصبی شناختی گروهی از اختلالات روانی هستند که در درجه اول بر توانایی های شناختی از جمله یادگیری، حافظه، درک، تمرکز و حل مسئله تأثیر می گذارند. اختلالات عصبی شناختی شامل هذیان و اختلالات عصبی شناختی عمده و جزئی است. این اختلالات ممکن است به دلیل آسیب مغزی زمینه ای باشد. این اختلالات به شش حوزه اصلی عملکرد شناختی تقسیم می شود که شامل عملکرد اجرایی، یادگیری و حافظه، عملکرد ادراکی- حرکتی، زبان، توجه پیچیده و شناخت اجتماعی است.

اگرچه اکثر افراد مبتلا به اختلالات عصبی شناختی افراد مبتلا به آلزایمر هستند، اما شرایط و بیماری‌ های دیگری نیز وجود دارد که بر عملکردهای ذهنی مانند حافظه، تفکر و توانایی استدلال تأثیر می‌ گذارد. انحطاط پیشانی گیجگاهی، بیماری هانتینگتون، زوال عقل لوی، آسیب مغزی، بیماری پارکینسون، بیماری پریون و اختلال شناختی مرتبط با ایدز از دیگر بیماری‌ های مرتبط با اختلال عصبی شناختی هستند. اختلالات عصبی شناختی بر اساس شدت علائم به صورت خفیف و شدید تشخیص داده می شوند. در حالی که اختلالات اضطرابی، اختلالات خلقی و اختلالات روان پریشی نیز می توانند بر عملکرد شناختی و حافظه تأثیر بگذارند، راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی این موارد را اختلالات شناختی نمی داند زیرا در این بیماری ها از دست دادن عملکرد شناختی علامت اولیه نیست.

علت تشکیل این بیماری در انواع مختلف اختلالات متفاوت است، اما معمولا در اثر آسیب به قسمت‌ های مرتبط با حافظه مانند هیپوکامپ، آمیگدال و قشر جلوی مغز ایجاد می‌ شود. درمان بسته به علت این اختلال متفاوت است. دارو درمانی رایج ترین روش درمانی است، اما برای برخی از انواع اختلالات مانند انواع خاصی از فراموشی، درمان تنها می تواند علائم آن اختلال را کاهش دهد و در حال حاضر درمان قطعی و موثری وجود ندارد.

لازم است بدانید آینده افراد مبتلا به اختلالات عصبی شناختی به نوع اختلال عصبی شناختی فرد بستگی دارد، مانند زوال عقل یا بیماری آلزایمر که تأثیر زیادی در این بیماری دارد. این در واقع به این دلیل است که هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد و عملکرد ذهنی به طور پیوسته در طول زمان بدتر می شود. به طور کلی امید زیادی برای درمان وجود دارد زیرا این شرایط موقتی و قابل درمان هستند و در این موارد، افراد معمولاً می توانند انتظار بهبودی کامل را داشته باشند، بنابراین بهتر است هرگز درمان خود را به تعویق نیندازید و به پزشک متخصص مراجعه کنید تا به زندگی عادی خود باز گردید.

اختلالات عصبی شناختی چیست؟

انواع اختلالات عصبی شناختی

اختلالات عصبی شناختی انواع مختلفی دارند که در ادامه مقاله و برای آگاهی بیشتر شما عزیزان به بررسی آن ها پرداخته ایم:

اختلالات عصبی شناختی خفیف: در این نوع اختلال عصبی شناختی، بیمار حداقل در یک حوزه شناختی اصلی دچار مشکل می شود، اما شدت آن بسیار کمتر از شدت کاهش در اختلال شناختی عمده است. در اختلال عصبی شناختی خفیف، ممکن است فرد نتواند کارهای آسان یا کارهایی را که قبلاً انجام می داده را به خوبی و به درستی انجام دهد، برای انجام این کارها نیاز به راهبردهای جبرانی دارد. آن ها همچنین ممکن است برای حفظ استقلال خود تلاش کنند، اما به طور کلی عملکرد مستقل آن ها در خطر نیست. فرد مبتلا به طور کلی در مقایسه با سطح عملکرد گذشته خود، در یک یا چند زمینه شناختی کاهش جزئی شناختی خواهد داشت.

اختلال عصبی شناختی عمده: این اختلال قبلا به نام زوال عقل نیز شناخته می شد. در این اختلال، حداقل در یک حوزه شناختی اصلی، زوال و مشکل تجربه می شود، اما شدت آن بسیار بیشتر از شدت کاهش در اختلال عصبی شناختی خفیف است. بیمار کاملاً استقلال خود را از دست می دهد. این افراد دروسی را که در گذشته آموخته اند فراموش می کنند و قادر به یادگیری مطالب جدید نیستند. این اختلال عمدتاً با آپراکسی و آگنوزیا همراه است. در مبتلایان علاوه بر تغییرات شناختی، تغییراتی در شخصیت و عواطف آن ها نیز ایجاد می شود. اقدامات شناختی مانند هوش عمومی، یادگیری و حافظه، زبان، جهت گیری، ادراک، توجه و تمرکز، قضاوت و مهارت های اجتماعی ممکن است در این بیماران دچار اختلال شود.

پارکینسون: اختلال حرکتی و شناختی را بیماری پارکینسون می نامند که پایه بیولوژیکی دارد. این بیماری اغلب پیشرونده است و اختلالات حرکتی بارز ترین ویژگی آن است. در فرد مبتلا به پارکینسون در حالت استراحت، دست ها، پاها یا سر فرد به طور غیرقابل کنترلی می لرزد، ماهیچه های او خشک می شوند و به سختی قادر به حرکت هستند. علاوه بر ناتوانی جنسی، برادی کاردی جانبی نیز رخ می دهد که در آن فعالیت حرکتی فرد به طور کامل کند می شود. در بیماری پارکینسون علاوه بر ناهنجاری های حرکتی، علائم زوال شناختی نیز دیده می شود و در عین حال برخی از توانایی های شناختی آن ها مانند توجه، تمرکز و حافظه کوتاه مدت سالم می ماند. حرکات کروی و چرخشی ناگهانی و غیرارادی، ظاهر بی حال، چهره ماسک مانند، انزوای اجتماعی و از دست دادن تولید صدا از علائم بیماری پارکینسون هستند.

دلیریوم (آشفتگی ذهنی): روان پریشی به معنای انحراف از خط یا هنجار در ادراک، شناخت و رفتار است. تاریکی و تخریب هوشیاری ویژگی اصلی هذیان است که اغلب با اختلال کلی در عملکردهای شناختی همراه است. سایر علائم رایج عبارتند از لرزش، حرکات ریتمیک و سریع، حرکات نا هماهنگ و بی اختیاری ادرار که برخی ممکن است صحبت های نامفهوم، هذیان و توهم را تجربه کنند. دلیریوم معمولاً به صورت حاد و ناگهانی شروع می شود، اما دوره ای کوتاه و نوسان دارد. درمان هذیان با حذف عوامل ایجاد کننده آن منجر به بهبود سریع این اختلال در افراد می شود.

آلزایمر: بیماری آلزایمر شناخته شده ترین نوع زوال عقل است. در بیماری آلزایمر، مغز دچار تغییرات میکروسکوپی می شود و ظرفیت ذهنی به دلیل آسیب عفونی مغزی بسیار کاهش می یابد. علائم شایع بیماری آلزایمر عبارتند از عدم جهت گیری فضایی، فراموشی، ناتوانی در نام بردن، از دست دادن ابتکار عمل و بی علاقگی است. سن عامل اصلی خطر ابتلا به بیماری آلزایمر است و جنسیت، ژنتیک، سطح تحصیلات پایین نیز از دیگر عوامل خطر هستند.

راه های درمان بیماری های عصبی

را ه های درمان اختلالات عصبی اغلب می تواند شامل موارد زیر باشد:

درمان شناختی: یکی از رویکردهای اصلی برای درمان مشکلات عصبی، شناخت درمانی است که قبلا به عنوان گفتار درمانی نیز شناخته می شد. این روش درمانی بر تغییر جهت گیری افکار و رفتار بیمار متمرکز است. در حالی که واضح است این روش پاسخ مناسبی برای بسیاری از اختلالات مغز و سیستم عصبی مانند بیماری پارکینسون یا صرع نیست، اما این روش نتایج قابل قبولی برای درمان ADHD، اضطراب و سایر اختلالات خلقی و طیف وسیعی از اختلالات روانی است.

این روش درمانی دارای چندین مزیت است و یکی از آن ها این است که این روش درمانی بدون عوارض ناشی از مصرف دارو یا مداخلات دیگر است. این روش درمانی اغلب می تواند توسط فردی غیر از پزشک انجام شود، البته باید زیر نظر پزشک انجام شود.

درمان های گران قیمت: گاهی اوقات برای درمان بیماری های عصبی لازم است به مراکز تخصصی برای درمان این بیماری ها مراجعه کرد. در این روش برای درمان بهینه بیماران باید در ابتدا ارزیابی و تشخیص جامع انجام شود.

مراکز درمانی اعصاب سرپایی: یکی از گزینه هایی که ممکن است در درمان اختلالات عصبی دخیل باشد، مراکز درمانی سرپایی است که رویکرد اولیه در آن ها توانبخشی است. در این مراکز معمولاً تمرکز بر اختلالات قابل درمان است، یکی از اصلی ترین مشکلاتی که در این زمینه می توان به آن اشاره کرد مصرف الکل و سایر وابستگی های شیمیایی است. علاوه بر این، مراکز توانبخشی اغلب افراد مبتلا به اختلالات عصبی را درمان می کنند تا به آن ها کمک می کند تا مهارت های مورد نیاز برای داشتن زندگی سالم را بیاموزند.

مصرف دارو و مسکن: برخی از اختلالات عصبی مانند بیماری پارکینسون و ام اس، دردناک هستند و عوارض جانبی دارند، در این صورت ممکن است بهترین روانپزشک بزرگسالان در تهران برای کمک به کنترل درد، دارویی تجویز کند.

فیزیوتراپی: فیزیوتراپی به رفتارهای حرکتی افراد مبتلا به اختلالات عصبی مانند ضربه مغزی، فلج مغزی، ام اس، پارکینسون و حتی بیماری آلزایمر کمک می کند.

تحریک عمیق مغز: تحریک عمقی مغز با فرکانس بالا (DBS) درمانی است که از امواج الکتریکی برای تحریک نواحی مغز استفاده می کند و یک گزینه درمانی موثر برای چندین اختلال عصبی از جمله بیماری پارکینسون، صرع و سایر شرایطی است که باعث لرزش می شود. همچنین گاهی اوقات می تواند برای افسردگی شدید نیز موثر باشد.

گفتار درمانی: برخی از اختلالات عصبی، مانند آسیب تروماتیک مغزی، فلج مغزی و مولتیپل اسکلروزیس، می توانند باعث مشکلات گفتاری شوند. بنابراین گفتار درمانی یک گزینه عالی برای بهبود علائم وی است.

راه های درمان بیماری های عصبی

علائم اختلالات عصبی شناختی

علائم اختلالات عصبی شناختی بسته به علت این بیماری می تواند متفاوت باشد. علائم زیر بارز ترین نمونه هایی است که مبتلایان تجربه می کنند:

 • از دست دادن حافظه
 • احساس گیجی در سر
 • اضطراب
 • ناتوانی در رانندگی
 • مشکل در راه رفتن و حفظ تعادل فرد
 • تغییر بینایی و تاری دید
 • سردرد، به ویژه در افرادی که آسیب مغزی دارند.
 • ناتوانی در تمرکز یا یادگیری مهارت ها
 • از دست دادن حافظه کوتاه مدت

راه های پیشگیری از اختلالات عصبی شناختی

راه های مختلفی برای پیشگیری از اختلالات عصبی شناختی توصیه شده است که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تمرین و ورزش منظم انجام دهید تا از اختلالات عصبی شناختی جلوگیری کنید.
 • سیگار نکشید و از سایر محصولات تنباکو استفاده نکنید.
 • استراحت کافی داشته باشید تا بتوانید مقاومت بدن خود را در برابر اختلالات بالا ببرید.
 • مراقب مشکلات جسمانی مانند دیابت و فشار خون بالا باشید که می تواند عملکرد سیستم عصبی را مختل کند.
 • مقدار زیادی آب و مایعات دیگر بنوشید تا بدن تان هیدراته شود.
 • از الکل و داروهای غیر قانونی خودداری کنید زیرا می توانند بر عملکرد طولانی مدت تأثیر بگذارند.
 • با یادگیری مهارت های جدید، توجه و توانایی خود را برای تمرکز افزایش دهید.
 • برای خودتان یادداشت بنویسید و تمام برنامه های خود را در یک تقویم یادداشت کنید و همیشه به آن مراجعه کنید.
 • مصرف داروهای بدون نسخه را کاهش دهید تا کمتر دچار عوارض دارویی شوید.
 • نگرش مثبتی نسبت به توانایی های خود داشته باشید تا در زندگی آرامش بیشتری را تجربه کنید.

کلام آخر

اختلالات عصبی شناختی انواع و علل مختلفی دارند و بسته به علل آن علائم متفاوتی دارند. افراد بیشتر در سنین پیری مبتلا به این اختلال می شوند و از علائم مختلف اختلالات عصبی شناختی رنج می برند. درمان اختلالات عصبی شناختی بستگی زیادی به علل آن دارد. اگر شما نیز از این اختلالات و علائم آن رنج می برید، بهتر است با بهترین روانپزشک در تهران مشورت کنید تا نوع آن را تشخیص داده و با بررسی بیشتر آن را درمان کنند. اختلالات عصبی شناختی مانند زوال عقل یا بیماری آلزایمر بسیار دشوار و غیرقابل درمان هستند، اما عملکرد ذهنی با گذشت زمان وخیم تر می شود، اما درمان برای افراد مبتلا به اختلالات عصبی ناشی از ضربه مغزی یا عفونت به طور کلی بهتر از سایرین است، زیرا این علل موقتی و قابل درمان هستند و افراد به طور کامل بهبود می یابند.

از شما عزیزان سپاس گزاریم که ما را تا انتهای این مقاله همراهی کردید، سایت روانشناس تو سعی بر این داشته تا شما را با انواع اختلالات عصبی شناختی آشنا کند. امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید واقع شده باشد، در صورت داشتن هر گونه پیشنهاد و انتقاد می توانید از طریق سایت با ما در میان بگذارید.

5/5 - (5 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا