اختلالات

اختلال هویت تجزیه ای چیست؟【سال1403】❤️

ما در این مقاله قصد داریم مطالبی درمورد این که اختلال هویت تجزیه ای چیست؟ را ارائه دهیم تا شما عزیزان در صورت نیاز از آن ها استفاده کرده و مشکلات خود را برطرف کنید. اختلال هویت تجزیه ای به عنوان اختلال شخصیت چندگانه نیز شناخته می شود که در این اختلال فرد دارای دو یا چند شخصیت متمایز است، بنابراین شخصیت ها از حضور یکدیگر بی خبر بوده و خود فرد نیز از شخصیت های چندگانه خود بی خبر است. اختلال هویت تجزیه ای یک اختلال مزمن است که شخصیت در این اختلال می تواند از جنسیت، نژاد و سن متفاوت باشد و افراد در صورت مشاهده چنین علائمی باید با پزشک متخصص مشورت کنند. ممنون می شویم ما را تا پایان این مقاله حمایت کنید.

اختلال هویت تجزیه ای چیست؟

اختلال تجزیه هویت یا اختلال هویت تجزیه ای که با نام های اختلال چند شخصیتی، اختلال شخصیت چندگانه نیز شناخته می شود یکی از انواع اختلالات تجزیه ای و تجزیه ای است که در این صورت وجود دو یا چند هویت یا شخصیت متمایز است که به طور متناوب رفتار را کنترل می کنند و معمولا این شخصیت ها نام و سن و مجموعه ای از خاطرات و رفتارهای خاصی را دارند و همچنین در بیشتر موارد، یک هویت اولیه با نام واقعی فرد وجود دارد که منفعل، وابسته و افسرده است و هویت های جانشین معمولاً دارای ویژگی هایی هستند که با هویت اصلی در تعارض است.

ممکن است در حوزه فرآیندهای فیزیولوژیکی مانند فشار خون و فعالیت مغز تفاوت‌هایی وجود داشته باشد که هویت اولیه از تجارب سایر هویت‌ها بی‌اطلاع است و دوره های فراموشی غیرقابل توضیح، مانند خاموشی برای چند ساعت یا چند روز در هفته، می تواند از علائم این اختلال باشد و فرد مبتلا به اختلال تجزیه ای یا اختلال هویت تجزیه ای یا اختلال هویت زدایی یا اختلال چند شخصیتی از واقعیت هایی که ناسالم و غیرارادی هستند می گریزد و این فرد دچار گسستگی بین افکار، خاطرات، محیط، کارکردها و هویت می شود.

لازم است بدانید که اختلال هویت تجزیه ای یا تجزیه همیت یک بیماری محسوب می شود که با وجود دو یا چند شخصیت متمایز در یک فرد مشخص می شود و اختلال سلامت روان که قبلاً اختلال شخصیت چندگانه نیز نامیده می شد بهتر است تا توسط پزشک متخصص درمان یا کنترل شود تا فرد بتواند به زندگی عادی خود بازگردد.

اختلال هویت تجزیه ای چیست؟

انواع اختلالات تجزیه ای

سه اختلال تجزیه ای وجود دارد که در ادامه مقاله برای آگاهی بیشتر شما عزیزان به آن ها پرداخته ایم:

تحریف واقعیت-شخصیت: این اختلال شامل احساس مداوم یا دوره ای جدایی یا دوری، مشاهده اعمال، احساسات، افکار و دیدن خود از فاصله دور مانند تماشای فیلم است که افراد و چیزهای اطراف شما ممکن است احساس جدایی یا ابهام داشته باشند و جهان ممکن است غیر واقعی به نظر برسد و شما احساس مسخ شخصیت، غیر واقعی بودن یا هر دو را داشته باشید و علائمی که می توانند بسیار ناراحت کننده باشند، ممکن است برای چند دقیقه باقی بمانند یا سال ها فراموش شوند که در این صورت افراد باید به بهترین روانپزشک در تهران مراجعه کرده و درمان خود را آغاز کنند.

فراموشی تجزیه ای: علامت اولیه این اختلال از دست دادن حافظه است که شدیدتر از فراموشی طبیعی است و با شرایط پزشکی قابل توضیح نیست و شما نمی توانید اطلاعاتی در مورد خود و وقایع و افراد زندگی خود به یاد بیاورید، به خصوص در دوره از دست دادن و فراموشی تجزیه‌ای می‌تواند مختص رویدادهای خاص در یک زمان خاص باشد، مانند یک دعوای شدید یا به ندرت می‌تواند شامل از دست دادن کامل حافظه در مورد خودتان باشد و همچنین گاهی اوقات می تواند شامل یک سفر سرگردان یا یک مسیر سرگردان دور از زندگی شما باشد و بخشی از فراموشی می تواند برای دقیقه ها، ساعت ها یا به ندرت ماه ها یا سال ها طول بکشد.

اختلال هویت تجزیه ای: این اختلال در گذشته به عنوان اختلال شخصیت چندگانه نیز شناخته می شد که با تغییر هویت های متناوب مشخص می شد که در این شرایط وجود یک یا چند نفر را در ذهن خود احساس می کنید که صحبت می کنند یا زندگی می کنند و ممکن است احساس کنید که با هویت های دیگری سروکار دارید که هر کدام از این هویت ها می توانند نام، داستان شخصیتی و ویژگی های منحصر به فردی داشته باشند که شامل تفاوت های آشکار در صدا، جنسیت، رفتار و حتی ویژگی های فیزیکی می شود و همچنین تفاوت هایی در نحوه شناخت هر هویت به هویت های دیگر وجود دارد و افراد مبتلا به اختلال هویت تجزیه ای معمولا فراموشی تجزیه ای و اغلب نشت بی سر و صدا دارند.

علائم اختلال هویت تجزیه ای

اختلال هویت تجزیه ای دارای علائمی می باشد که رایج ترین آن ها عبارتنداز:

 • حضور دو یا چند هویت یا شخصیت متمایز را تجربه می کند که به آن ها تبدیل شده است و در این صورت باید به پزشک متخصص مراجعه شود تا فرد بتواند زندگی با آرامش و عادی خود را تجربه کند.
 • این شخصیت‌ها مرتباً رفتار فرد را کنترل می‌کنند و اغلب در زمانی که شخص یا افراد دیگری را کنترل می‌کردند، حافظه خود را از آنچه روی داده است، از دست می‌دهند.
 • این افراد توهم عدم آگاهی از رویدادهای اخیر را دارند زیرا تکه های زمان را از دست داده اند.
 • افکار خودآزاری یا خودکشی در اثر ناتوانی در یادآوری خاطرات کودکی و تاریخ شخصی، احساس قطع یا قطع ارتباط فلاش بک یا بازگشت ناگهانی خاطرات گذشته و فراموش شده و خروج از دایره زمان و فراموشی لحظه ای را تجربه می کند.
 • مشکل در به خاطر سپردن برخی اطلاعات شخصی که با فراموشی عادی قابل توضیح نیست و می تواند برا فرد بسیار آزاردهند باشد که بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کن و پس از تشخیص، درمان خود را آغاز کند.
 • تغییرات قابل توجهی در رفتار بیمار که معمولا توسط یک ناظر گزارش می شود.
 • تضاد شخصیت و رفتار در ان ها رخ می دهد و گاهی اوقات دیگران رفتارها یا خاطراتی از فرد را بازگو می کنند که خود بیمار به خاطر نمی آورد.
 • بیمار می تواند خود را با نام دیگری بخواند یا به شخص ثالث یا ما خطاب کند.

علائم اختلال هویت تجزیه ای

درمان هویت تجزیه ای

راه های درمانی اختلال هویت تجزیه ای شامل موارد زیر می شود:

تجویز دارو: داروهای روانپزشکی که توسط بهترین روانپزشک بزرگسالان در تهران تجویز می شود، برای درمان علائم و اختلالات روانی نیز هم زمان استفاده می شود.

هیپنوتیزم: هیپنوتیزم می تواند به فرد کمک کند تا تجربیات یا خاطراتی را به خاطر بیاورد که در حالت طبیعی و هوشیاری، فکر کردن به آن ها برایش دشوار است که در این صورت درمانگر می تواند با تکنیک هیپنوتیزم به عنوان بخشی از رویکردهای درمانی مانند درمان تحلیلی یا شناختی-رفتاری به فرد کمک کند.

درمان شناختی-رفتاری: به بیمار کمک می کند تا رابطه بین افکار و احساسات خود را در موقعیت های مختلف بداند و خطاهای شناختی را که در مواجهه با موقعیت از آن رنج می برد، بشناسد و در نتیجه از روش های رفتاری متفاوت و بدیع برای مقابله با موقعیت های استرس زا استفاده کنید و همچنین به افرادی که در دوران کودکی تجارب ناخوشایند جدی مانند آزار جنسی، عاطفی یا جسمی داشته اند، اغلب تصویر و شناختی از خود و محیط اطراف خود به دست می آورند که به آن ها کمکی نمی کند تا با شرایط زندگی خود سازگار شوند.

معیارهای تشخیصی اختلال هویت تجزیه ای

برای تشخیص اختلال هویت تجزیه ای معیارهایی وجود دارد که عبارتنداز:

 • شکاف های مکرر در به خاطر سپردن وقایع روزمره، اطلاعات شخصی مهم، یا رویدادهای آسیب زا که با فراموشی طبیعی سازگار نیست.
 • علائمی که باعث ناراحتی یا اختلال قابل توجه بالینی در عملکرد اجتماعی، شغلی یا سایر زمینه های مهم می شود.
 • این اختلال بخشی از روال معمول فرهنگی یا مذهبی نیست. یک اختلال هویت که با دو یا چند حالت شخصیتی متمایز مشخص می شود که ممکن است در برخی فرهنگ ها به عنوان تجارب مالکیت توصیف شود.
 • این اختلال هویت شامل یک ناپیوستگی قابل توجه در ادراک عاملیت و تغییرات مرتبط در عاطفه، رفتار، آگاهی، حافظه، ادراک، شناخت یا عملکرد حسی-حرکتی است.
 • این علائم و نشانه ها ممکن است توسط دیگران مشاهده شود یا توسط خود فرد گزارش شود که علائم به دلیل اثرات فیزیولوژیکی ماده مانند بیهوشی موقت یا اختلال در رفتار در هنگام مسمومیت با الکل و یا به دلیل بیماری جسمی دیگر مانند تشنج های صرع منطقه ای پیچیده نیست.

عوامل خطر برای اختلال هویت تجزیه ای

عوامل خطر بسیاری برای ایجاد اختلال هویت تجزیه ای وجود دارد که مهم ترین آن ها عبارتنداز:

محیط: سوء استفاده جنسی و فیزیکی بین فردی با افزایش خطر اختلال هویت تجزیه ای مرتبط است که لازم است بدانید شیوع کودک آزاری و بی توجهی در ایالات متحده، کانادا و اروپا در بین افراد مبتلا به این اختلال 90 درصد است و انواع دیگری از تجارب آسیب زا وجود دارد که از جمله اقدامات پزشکی و جراحی دوران کودکی، جنگ، تن فروشی کودکان، و تروریسم می باشد.

تیک ها: این اختلال به طور گسترده ای متفاوت است و از جزئی تا عمیق متغیر است. افراد مبتلا به اختلال هویت تجزیه ای اغلب تأثیر علائم تجزیه ای و پس از سانحه خود را دست کم می گیرند که در این صورت افراد کارآمد ممکن است عملکرد ارتباطی، زناشویی، خانوادگی و فرزندپروری آن ها را بیش از عملکرد کاری و شغلی خود مختل کنند.

موضوعات تشخیصی مرتبط با فرهنگ: چندین ویژگی اختلال هویت تجزیه ای را می توان تحت تأثیر پیشینه فرهنگی یک فرد قرار داد و افراد مبتلا به این اختلال ممکن است علائم عصبی مانند تشنج های غیرصرعی، فلج یا بی حسی را تجربه کنند که در برخی محیط های فرهنگی رایج است و  به‌علاوه، در موقعیت‌هایی که مالکیت هنجاری رایج است، هویت‌های جدا شده ممکن است به شکل تسخیر روح، خدایان، شیاطین یا شخصیت‌ها باشد که در این صورت  فرهنگ پذیری یا ارتباطات طولانی بین فرهنگی می تواند ویژگی های هویت های دیگر را شکل دهد.

موضوعات تشخیصی مرتبط با جنسیت: زنان مبتلا به اختلال هویت تجزیه ای در محیط های بالینی بزرگسالان غالب هستند، اما در محیط های بالینی کودکان این چنین نیست و مردان بالغ مبتلا به اختلال هویت تجزیه ای ممکن است علائم و سابقه تروما خود را انکار کنند که می تواند منجر به میزان بالایی از تشخیص های منفی کاذب شود. زنان مبتلا به اختلال هویت تجزیه ای حالت های تجزیه ای حاد بیشتری را نشان می دهند و مردان عموماً رفتار مجرمانه یا خشونت آمیزتری نسبت به زنان دارند که محرک های رایج در مردان شامل حالات تجزیه حاد، درگیری، شرایط زندان، و تجاوز فیزیکی یا جنسی است.

خطر خودکشی: اقدام به خودکشی متعدد و رفتارهای خود آزاردهنده رایج است و ارزیابی خطر خودکشی در صورتی می‌تواند پیچیده باشد که خاطراتی از رفتار خودکشی گذشته وجود داشته باشد یا هویت فعلی احساس خودکشی نداشته باشد و نداند که آیا سایر هویت‌های جدا شده وجود دارد یا وجود ندارد.

کلام آخر

فرد مبتلا به اختلال تجزیه ای یا اختلال هویت تجزیه ای یا اختلال هویت زدایی یا اختلال چند شخصیتی از واقعیت هایی که ناسالم و غیرارادی هستند می گریزد و این فرد دچار گسستگی بین افکار، خاطرات، محیط، کارکردها و هویت خود می شوند که علائم اختلالات تجزیه ای، از فراموشی گرفته تا هویت های متناوب، به این بستگی دارد که شما کدام قسمت از انوع آن را دارید و علائم در پاسخ به ضربه و کمک به حفظ خاطرات دشوار در مغز ایجاد می‌شوند و در این اختلال که یک اختلال شخصیتی است، فرد دارای دو یا چند هویت یا شخصیت مجزا است که به تناسب رفتار او را کنترل می کنند و این هویت ها نام ها، سنین و خاطرات مختلفی دارند که افراد در صورت مشاهده چنین علائمی باید با پزشک مشورت کنند.

از شما عزیزان سپاس گزاریم که ما را تا انتهای این مقاله همراهی کردید، این سایت سعی بر این داشته تا شما را با مطالبی در مورد اختلال هویت تجزیه ای چیست؟ آشنا کند. امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید واقع شده باشد، در صورت داشتن هر گونه پیشنهاد و انتقاد می توانید از طریق سایت با ما در میان بگذارید.

امتیاز دهید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا