بیماری ها

علائم پریود مردانه را بشناسید! 【سال1403】❤️

ما قصد داریم در این مقاله شما عزیزان را با مطالبی در مورد علائم پریود مردانه را بشناسید! آشنا کنیم. پریود یک تغییر هورمونی در بدن است که باعث ایجاد تغییراتی در بدن و ایجاد چرخه قاعدگی می شود. محققان دریافته اند که قاعدگی متناسب با جنسیت است و پریودهای مردانه به نام IMS یا سندرم تحریک پذیری مردانه نیز شناخته می شود و همه مردان در طول زندگی خود آن را تجربه می کنند. ممنون می شویم ما را تا پایان این مقاله همراهی کنید.

پریود مردانه چیست؟

قاعدگی در زنان در نتیجه واکنش های فیزیولوژیکی کاملاً طبیعی رخ می دهد و نشان دهنده سلامت بدن و تعادل هورمون ها در بدن زن است، اما در مردان یک امر کاملاً غیر طبیعی محسوب می شود و در زمان قاعدگی مردان به عنوان پریود دچار اختلال هورمونی می شوند. زمانی که مردان دچار بد خلقی شوند، این دوره قاعدگی است که به آن IMS نیز می گویند.

پریود مردانه حالتی است که بعد از آن مردها نسبت به محرک های بیرونی عصبی تر می شوند و خیلی زود عصبانی می شوند و این حالت با قاعدگی در خانم ها که از یک هفته تا 10 روز طول می کشد متفاوت است و در آقایان از چند روز تا چند ماه طول می کشد و ممکن است تا طولانی شود و ادامه داشته باشد. مردان در چرخه تولید تخمک قرار نمی گیرند و رحمی ندارند که رحم را برای باروری ضخیم کند و اگر لقاح صورت نگیرد پوشش رحمی ندارند که از بدن خود خارج شود و این همان چیزی است که به قاعدگی یا پریود اشاره دارد که با این تعریف، مردان این نوع قوانین را ندارند. سطح تستوسترون در مردان می تواند متفاوت باشد و عوامل خاصی می توانند بر سطح تستوسترون تأثیر بگذارند. از آنجایی که این هورمون‌ ها تغییر می‌ کنند و نوسان دارند، مردان ممکن است علائم قاعدگی مردانه را تجربه کنند که به آن ها پریود مردانه می‌ گویند.

پزشکان معتقدند که مردان نیز علائم قاعدگی را تجربه می کنند. تحقیقات علمی در سال‌ های اخیر نشان داده است که مردان نیز مانند زنان ممکن است در روزهای خاصی از ماه در ترشح هورمون‌ های جنسی خود دچار مشکل شوند، به همین دلیل برخی از پزشکان معتقدند مردان نیز مانند زنان می‌ توانند با علائم عادت ظاهر شوند. بروز عادات ماهانه در مردان به اندازه زنان منظم نیست، اما از آنجایی که در روزهای خاصی از ماه در بدن خود حالت های خاصی از بی نظمی هورمونی را تجربه می کنند، این حالت برای مردان به عادت ماهانه شناخته شده است.

پریود مردانه چیست؟

عوامل موثر بر شروع پریود مردانه

عوامل زیادی در بروز  پریود مردانه وجود دارد که از جمله مهمترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مصرف داروهای خاص: داروهای هورمونی نیز می توانند بدن را به هم بریزند و مصرف کنندگان را دچار این سندرم کنند. مطالعات نشان می‌ دهد که حتی داروهای گیاهی و طبیعی که بر هورمون‌ های بدن تأثیر می‌ گذارند، می‌ توانند مردان را تحریک‌ پذیر، مستاصل یا خشن کنند.
 • فشار و استرس: استرس مداوم و شدید باعث کاهش سطح تستوسترون در بدن مردان می شود و باعث می شود مردان دچار سندرم تحریک پذیری شوند و این نوسانات هورمونی بر رفتار و احساسات مردان تأثیر جدی می گذارد.
 • استعمال سیگار: سیگار می تواند بر سطح هورمون ها، بیوشیمی مغز و سطح استرس تأثیر بگذارد و احتمال ابتلا به این سندرم را افزایش دهد.
 • رژیم غذایی: یکی از شایع ترین عوامل موثر بر شروع پریود مردانه تغییر در رژیم غذایی است. غذاهای چرب و وعده های غذایی بدون سبزیجات باعث کاهش میزان سروتونین در خون می شود.
 • خواب نا منظم: خواب ضعیف و نامنظم یکی از علل اختلالات خلقی در مردان محسوب می شود و می تواند باعث بروز این وضعیت در زندگی روزمره شود.
 • افزایش وزن: افزایش وزن منجر به افزایش استروژن و کاهش سطح تستوسترون می شود. با به هم خوردن سیستم هورمونی و ناآگاهی فرد از این مشکل، واکنش های غیرعادی با اتفاقات ساده روزمره شروع می شود و رفتار مرد را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.

علائم پریود مردانه

قاعدگی در مردان با علائم و نشانه های خاصی همراه است که با مشاهده آن ها تا حدودی می توان به وجود سندرم تحریک پذیری مردان پی برد و مهمترین علائم چرخه قاعدگی در مردان عبارتند از:

 • کاهش اعتماد به نفس: IMS می تواند منجر به کاهش عزت نفس شود و در این دوران مردان اعتماد به نفس خود را از دست می دهند و احساس بی تاثیری می کنند که مردان در این صورت می توانند به بهترین روانشناس مرد در تهران مراجعه نمایند.
 • خستگی شدید: خستگی یکی دیگر از علائم پریود مردانه است که بسیاری از مردان در این دوران تجربه می کنند، بنابراین در بسیاری از موارد مشاهده می شود که خستگی مفرط در مردان رخ می دهد.
 • بی قراری: گیجی و بی قراری نیز یکی دیگر از علائم قاعدگی است. در واقع برخی از مردان احساسی شبیه به سردرگمی را تجربه می کنند، این احساس به گونه ای است که فرد در برخورد با موقعیت ها و فعالیت های خود احساس بی تاثیری می کند.
 • تحریک پذیری و حساسیت مفرط: تحریک پذیری و حساسیت بیش از حد یکی از علائم قاعدگی محسوب می شود. در این دوران معمولاً مردان نسبت به موقعیت ها، رویدادها و وظایف مختلف حساسیت بیشتری نشان می دهند که تحریک پذیری بیشتری ایجاد می کند.
 • افسردگی: یکی از علائم  پریود در مردان افسردگی، ناامیدی و بی علاقگی است که در روزهای خاصی از ماه رخ می دهد. این احساس افسردگی پس از درمان با IMS پایان می یابد و کاهش می یابد.
 • خشم و پرخاشگری: قاعدگی در مردان با عصبانیت و پرخاشگری همراه است. در واقع فرد پس از تجربه افسردگی و کسالت، خشم و پرخاشگری را نیز تجربه می کند و نسبت به اتفاقات و موقعیت ها احساس خشم بیشتری می کنند.
 • اضطراب بالا: یکی دیگر از علائم سندرم تحریک پذیری مردان یا پریود مردانه، اضطراب زیاد است. هنگامی که SMI رخ می دهد، فرد احساس اضطراب زیادی می کند.
 • کاهش میل جنسی: بسیاری از مردان از کاهش میل جنسی و همچنین سندرم تحریک پذیری مردان رنج می برند. این کاهش میل جنسی در مردان یکی از مهم ترین علائم پریود مردان است.

راه های مدیریت علائم پریود مردانه

راه های مدیریت علائم پریود مردانه بسیار مهم می باشد که در ادامه مقاله به بررسی آن ها خواهیم پرداخت:

 • رژیم غذایی سالمی داشته باشید: از یک رژیم غذایی سالم مانند رژیم مدیترانه ای استفاده کنید که بر میوه ها، سبزیجات، غلات کامل، پروتئین های بدون چربی، آجیل و برخی از محصولات لبنی کم چرب یا بدون چربی تمرکز دارد. مصرف غذاها و نوشیدنی های حاوی شکر را کاهش دهید و اگر فکر می کنید نقاشی شما با مشاوره راحت تر است، حتما با مشاور تماس بگیرید و به این فکر کنید که برای مقابله با استرس از آن ها کمک می‌ گیرید.
 • اعتماد به نفس خود را افزایش دهید: مردان در دوران مردانگی تا حد زیادی اعتماد به نفس خود را از دست می دهند، بنابراین افزایش اعتماد به نفس و یادآوری توانایی ها و مهارت هایشان کمک زیادی به آن ها خواهد کرد.
 • یک فضای آرام ایجاد کنید: از آنجایی که مردان نسبت به اتفاقات این دوران حساسیت بیشتری دارند، ایجاد فضایی آرام به خصوص در خانه به آرامش و گذراندن این دوران کمک می کند. به خصوص اگر مردان صاحب فرزند هستند، بهتر است بچه ها را کمی از فضای اطراف خود دور نگه دارید و در نتیجه شرایط را برای آرامش بیشتر ایجاد کنید.
 • در برخی از کارها کمک کنید: کمک به مشاغل خاص و انجام وظایف خاص می تواند تا حد زیادی مردان را در طول دوره قاعدگی همراهی و حمایت کند. این فضا را در اختیار مردان قرار دهید تا استراحت کنند و فضای ذهنی و روانی خود را بازیابند.
 • خاطرات خوب خود را مرور کنید و افکار منفی را کنترل کنید: یادآوری خاطرات خوب و نکات مثبت زندگی شخصی و اجتماعی همیشه می تواند به کنترل علائم افسردگی کمک کند. علاوه بر این، یادآوری خاطرات خوب باعث ترشح هورمون دوپامین در بدن می شود که می تواند در برابر علائم IMS به عنوان یک سپر دفاعی استفاده شود.
 • به طور منظم مورد معاینه و آزمایش قرار بگیرید: آزمایشات هورمونی و CBC سالانه و منظم به شناسایی هرگونه درگیری در بدن کمک می کند و به فرد اجازه می دهد تحت درمان دارویی و شیمیایی قرار گیرد.
 • از دخانیات و الکل اجتناب کنید: مصرف الکل می تواند سطح استروژن را افزایش دهد و تعادل تستوسترون و استروژن را مختل کند.

راه های مدیریت علائم پریود مردانه

رژیم غذایی در دوران پریود مردانه

مردان در دوران پریودی باید رژیم غذایی سالمی را دنبال کنند که به شرح زیر می باشد:

 • شکلات تلخ می تواند سلامت مردان را در دوران قاعدگی بهبود بخشد زیرا حاوی مقدار زیادی منیزیم و آهن است.
 • مصرف زیاد نمک باعث احتباس آب، نفخ شکم و نفخ شکم می شود، بنابراین بهتر است در این مدت نمک مصرفی خود را به حداقل برسانید.
 • نوشیدن الکل در دوران قاعدگی یکی از علل سردرد های پریود است.
 • در طول قاعدگی، باید بدن خود را هیدراته نگه دارید و آب فراوان بنوشید تا میزان آب از دست رفته در بدن را جبران کنید.
 • خوردن میوه ها و سبزیجات تازه نیز برای سالم ماندن در دوران قاعدگی بسیار مهم است.
 • مصرف مرغ و ماهی به دلیل وجود مواد معدنی و آهن در دوره های پریود توصیه می شود.
 • نوشیدن الکل در دوران قاعدگی باعث سردرد، حالت تهوع، استفراغ، اسهال قبل از قاعدگی و خستگی مفرط می شود.

تفاوت قاعدگی مردان و زنان

قاعدگی خانم ها و آقایان تفاوت هایی با هم دارد که در ادامه مقاله به بررسی آن ها می پردازیم:

 • در این چرخه هورمونی مردان به دلیل نداشتن رحم بر خلاف زنان از تخمک گذاری و چرخه باروری طبیعی فاصله دارند. قاعدگی مردانه در این مرحله معنی ندارد و مردان از خونریزی، دل درد و کمردرد رنج نمی برند.
 • اگر مردان متوجه ترشح خون از بدن خود شوند، دلیلی بر عوارض قاعدگی در مردان نیست و برعکس، وقتی نوبت به بررسی وجود انگل، ویروس یا عفونت می‌ رسد باید بلافاصله توسط پزشک متخصص معاینه شوند.
 • نوسانات خلقی یکی دیگر از عوارض پریود در زنان است که در این مرحله قاعدگی زنان مانند مردان است، اما چرخه منظمی وجود ندارد.
  در زنان به این عوارض PMS یا سندرم پیش از قاعدگی و در مردان IMS یا سندرم مردانه تحریک پذیر می گویند.
 • مراحل قاعدگی در زنان بر این اساس است که دیواره رحم باید ضخیم شود تا برای باروری آماده شود، در نتیجه تخریب و بازسازی می شود و رحم برای تخمک گذاری بعدی آماده می شود. اگر لقاح اتفاق نیفتد، لایه ای از این پوشش رحم از بدن آن ها جدا می شود و این همان روند قاعدگی در زنان است که با خونریزی و درد در ناحیه شکم و کمر همراه است و ماهانه و متوالی تکرار می شود.

لازم است بدانید که تغییرات هورمونی در مردان در طول روز رخ می دهد که این علائم می تواند روزانه نیز رخ دهد. قاعدگی مردان تا زمانی که سطح تستوسترون به حالت عادی برگشته و ادامه می یابد. ممکن است چند روز طول بکشد و این عارضه شرایط جسمی و روحی ایجاد می کند که فقط با کمک پزشک قابل درمان است. اکثر مردان درگیر در SMI عدم تعادل رفتاری، تمایلات منفی روابط جنسی را ناشی از اختلالات هورمونی نمی دانند.

کلام آخر

مردان نیز مانند زنان دچار نوسانات هورمونی می شوند که این نوسانات هورمونی هم به صورت ماهانه و هم روزانه رخ می دهد. تستوسترون مهمترین هورمون مردانه است که باعث بروز صفات مردانه می شود و ترشح آن در بدن مردان بسیار زیاد است، سطح تستوسترون مردان صبح افزایش می یابد و تا عصر به تدریج کاهش می یابد که برای درمان باید به پزشک متخصص مراجعه نمایند.

از شما عزیزان سپاس گزاریم که ما را تا انتهای این مقاله همراهی کردید، سایت روانشناستو سعی بر این داشته تا شما را با علائم پریود مردانه را بشناسید! آشنا کند. امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید واقع شده باشد، در صورت داشتن هر گونه پیشنهاد و انتقاد می توانید از طریق سایت با ما در میان بگذارید.

5/5 - (9 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا