ازدواج

تست پیش از ازدواج چیست؟ 【سال1403】❤️

ما در این مطلب قصد داریم به معرفی انواع تست پیش از ازدواج بپردازیم، شاید بسیاری از شما به این فکر کرده باشید که تست های پیش از ازدواج چه چیزهایی هستند و چه مباحثی در آن ها مورد مطالعه قرار می‌گیرد که روانشناس متوجه می‌شود که خانم و آقا با یکدیگر توافق اخلاقی و رفتاری دارند یا خیر. ما امروز در این مقاله قصد داریم به شما بگوییم که در تست های پیش از ازدواج چه المان هایی مد نظر قرار می‌گیرد، تا یک مشاور متخصص متوجه شود که آیا زن و شوهر با یکدیگر ارتباط عاطفی و اعتقادی برقرار می کنند یا خیر. جوانان به دلیل افزایش آمار طلاق در جامعه امروز باید در امر ازدواج محتاطانه تر عمل کند و همین دلیل پیشنهاد می شود قبل از ازدواج حتما با یک روانشناس و مشاور خوب که در امر مشاوره ازدواج تخصص داشته باشند جلسات مشاوره بگذرانند، برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

تست پیش از ازدواج چیست؟

تست پیش از ازدواج عموما شامل آزمون هایی است که بر پایه و بنیان های رفتاری و افکار و اعتقادات شکل می گیرد،ممکن است این سوال برای مطرح شود که چگونه با پاسخ دادن به سوال های این تست ها مشخص می‌شود که شما می‌توانید چه رفتاری را در چه شرایطی از خود بروز دهید؟ در واقع طی تحقیقات ثابت شده است که بیشترین مشکلات افرادی که زندگی آنها به جدایی ختم می‌شود، این است که آن ها در یک شرایط یکسان نظرها و ایده‌ های مختلفی داشتند و هرکدام ایده خود را بهتر از ایده طرف مقابل خود می دانستند. به همین دلیل آن ها در رفتارهای خود با اطرافیان یا مسائل زندگی خود تفاهم نداشتند.

این موارد ممکن است در طی سال ها زندگی مشترک، آن ها را از یک زندگی عاشقانه و آرام دور کند. این اختلافات در صورت ریشه گرفتن می‌تواند سبب ایجاد کینه در قلب طرفین شود و سپس در انتها به جدایی و طلاق ختم شود. به همین دلیل توصیه می‌شود که تست پیش از ازدواج را جدی بگیرید، زیرا تست های پیش از ازدواج با سوالات بسیار هوشمندانه به شما می‌گویند که شریک زندگی شما با شرایط رفتاری اخلاقی و خانوادگی شما تا چه میزان همخوانی دارد. لازم نیست که در این تست ها شما همخوانی صد در صدی با شریک زندگی خود داشته باشید، داشتن افکاری مشابه در مسائل اصلی زندگی می تواند کافی باشد.

زیرا داشتن اختلاف در جزئیات زندگی می‌تواند یکی از مسائل مهمی محسوب شود که می‌تواند افراد را در زندگی مشترک با یکدیگر هم صحبت می کند. داشتن این اختلافات نه تنها بد نیست بلکه می‌تواند توانایی شما را در میزان تعامل با طرف مقابل شما نشان دهد. یک قدیمی وجود دارد که می گوید ازدواج مانند یک هندوانه در بسته است، البته با پیشرفت علم و تکنولوژی می توان این ضرب المثل قدیمی را کنار گذاشت زیرا در علم امروزه شما می توانید با انجام مشاوره های روانشناسی قبل از ازدواج هندوانه در بسته خود را باز کنید. توجه داشته باشید شما هر چه بیشتر درباره شریک زندگی خود بدانید زندگی بهتری خواهید داشت.

تست پیش از ازدواج چیست؟ 

دلایل ضرورت مشاوره و تست قبل از ازدواج

بسیاری از افراد در جلسات قبل از ازدواج که برای آشنایی و شناختن طرفین با یکدیگر برگزار می‌شود تمام صداقت خود را به کار نمی گیرند، در زبان می توان این مسئله را بنابر دورویی و دروغ گویی طرف مقابل دانست، اما بنابر غرایز انسانی هر فرد سعی در پرورش نقاط قوت خود و پنهان کردن نقاط ضعف خود دارد. به همین دلیل نقاط قوت در روابط مورد بحث و صحبت بر می‌گیرد اما هیچ کس هیچ گاه از نقاط ضعف خود سخن نمی گوید. زیرا بسیاری از افراد از نقاط ضعف خود آگاهی ندارند به همین دلیل بهتر است که یک فرد بی طرف و عاقل و میان شما به داوری بپردازد تا بتواند راستی‌ آزمایی حرف های شما را بر عهده بگیرد.

از سوی دیگر همه ما می‌دانیم که آدم عاشق نمی تواند به درستی تصمیم بگیرد، زیرا او در این شرایط به گونه‌ ای به فرد مقابل اعتیاد پیدا کرده است که سعی می‌کند در رویارویی با حقیقت نقاط ضعف طرف مقابل را نادیده بگیرد و نقاط قوت او را به صورت غیر قابل باوری بیشتر از چیزی که هست درست و خوب نشان بدهد. بنابراین اگر به فکر ازدواج هستید لازم است حتما قبل از انجام مراسم عروسی بیشتر راجع به یکدیگر بدانید، عاقلانه ترین راه این است که قبل از اینکه دیگران درباره رابطه شما و طرف مقابلتان چیزی بگویند، با در جریان گذاشتن خانواده دختر و پسر این مشاوره ها صورت بگیرد تا در صورت عدم موفقیت و عدم سازگاری در انجام تست‌های ازدواج این مسئله با منطق خانواده ها برطرف شود.

در تست های ازدواج چه سوالاتی مطرح می شود؟

واقعی یکی از مهمترین بخش های تست های ازدواج سوالاتی است که ممکن است در این تست ها برای طرفین مطرح شود، در بخش زیر تعدادی از این سوال ها را برای شما عزیزان فراهم کرده ایم تا شناختی نسبی راجع به تست های ازدواج پیدا کنید. امیدوارم این مطلب برای شما کاربردی واقع شود.

 • در ابتدا سوالاتی را درباره پیشینه و تربیت شریک زندگی تان باید پاسخ بدهید که عبارتند از:
 • من چقدر از نحوه رشد شریک زندگیم اطلاع دارم؟
 • آیا والدین او ازدواج موفقی داشته اند؟ اگر نه در ازدواج آن ها چه اتفاقی افتاده است؟
 • آیا من و شریک زندگیم از زمینه های اجتماعی و فرهنگی مشابهی برخوردار هستیم؟
 • در صورتی که گذشته ما بسیار متفاوت بود چگونه می توانیم فرهنگ خودمان را با یکدیگر یکسان کنیم؟
 • آیا این فرهنگ مشترک بیشتر به سمت همسرم متمایز خواهد شد یا بیشتر به سمت من یا ترکیبی منصفانه از هر دو؟
 • شریک زندگی من به عنوان یک کودک چطور تربیت شده است؟

همه این ها پرسش هایی هستند که می توانید در زمینه پیشینه گذشته و تربیت شریک زندگی خود پاسخ دهید. در ادامه سوالاتی را در رابطه با امور مالی آینده مالی زندگی خواهیم کرد:

 • مدیریت مالی شریک زندگی من چگونه است؟
 • آیا در مورد هزینه ها و خرج های خود برنامه معینی دارد؟
 • آیا درآمد خود را آزادانه و بدون هیچ برنامه خرج می‌کند؟
 • آیا وقتی که ازدواج کردیم حساب و کتاب جداگانه خانه و یا درآمد و خرج های مان با یکدیگر یکسان می شود؟
 • آیا در مورد چگونگی هزینه کردن سرمایه گذاری و پس انداز پول های دیگر برنامه‌های مشترکی داریم؟
 • چه کسی هنگام ازدواج متعهد به پرداخت همه صورتحساب ها خواهد شد؟
 • چه کسی قرار است هزینه های زندگی را بپردازد؟
 • چه کسی مسئول پس انداز کردن است؟
 • چه کسی خانه دار است و چه کسی باید شغل بیرون از خانه داشته باشد؟
 • اگر هر دو والدین شاغل هستند چه کسی قرار است فرزند را در خانه نگه دارد؟
 • اگر کسی قرار باشد فرزندش را در خانه نگه دارد طرف دیگر در مقابل این لطف چه وظیفه ای خواهد داشت؟

در واقع شما در این بخش می توانید همه توقعات مالی را در زندگی از شریک زندگی خود بخواهید و نظر او را درباره این مشائل بپرسید. برای مثال اگر شما مخالف کار کردن خود هستید می توانید آن را با شریک زندگی خود در میان بگذارید و یا اگر دوست دارید کار کنید و مجددا آن را باید با همسرتان در میان بگذارید. لازم است درباره این موارد با شریک زندگی خود صحبت کنید و سوالاتی را در این باره از یکدیگر بپرسید. موضوع بعدی این سوالات دوستان و زندگی اجتماعی است زیرا بسیاری از زندگی ها پس از ازدواج به دلیل ارتباط زیاد از حد با دوستان با یکدیگر به مشکل خوردند و یا ارتباطات کم با دوستان زندگی فردی هر یک از زوجین را دچار مشکل کرده است و به سوی افسردگی سوق داده است، به همین دلیل مهم است که پیش از ازدواج درباره این مسئله به روشنی و به وضوح صحبت کنید.

در تست های ازدواج چه سوالاتی مطرح می شود؟

برخی از سوالاتی که در باره دوستان و زندگی در تست های مشاوره قبل از ازدواج ممکن است از شما پرسیده شود عبارتند از:

 • شریک زندگی من فردی درونگرا یا برونگرا است؟
 • وقتی صحبت از زندگی اجتماعی می‌شود من و شریک زندگی ام سطح انتظارات یکسانی داریم و یا با یکدیگر تفاوت نداریم؟
 • آیا یکی از ما خیلی دوست دارد تمام وقتش را در کنار دوستانش باشد و دیگری ترجیح می‌دهد بیشتر در خانه با شریک زندگی اش باشد؟
 • آیا به یکدیگر اجازه می دهیم که با دوستان همجنس خود به صورت آزادانه ارتباط سالمی داشته باشیم؟
 • آیا شریک زندگی خود را درباره روابط دوستانه محدود میکنیم؟

در واقع باید توجه داشته باشید که شریک شدن دو فرد درونگرا و برونگرا می‌تواند بسیار خطرناک باشد، زیرا فرد برون گرا به شدت احساسات خود را بروز می‌دهد از حق خود دفاع می کند و آرام نمی نشیند و در مقابل فرد درونگرا معمولاً جراتی برای بیان خواسته های خود ندارد و درصورت بیان خواسته های خود نیز نمی تواند از آن ها دفاع کند. به همین دلیل لازم است از درونگرا یا برونگرا بودن شخصیت طرف مقابل خود باخبر شویم تا در زندگی حق هیچ یک از طرفین ضایع نشود.

خانواده ها نیز بخش مهمی از یک پیوند ازدواج را تشکیل می دهند، زیرا هر یک از زوجین محصولی از یک خانواده هستند و اولین جامعه ای که شریک زندگی شما در آن رشد پیدا کرده است خانواده او بوده است. به همین دلیل باید توجه کنید که:

 • شریک زندگی شما خانواده سالمی داشته است یا نه؟
 • اگر نه شما چه کارهایی می توانید برای از بین بردن آثار تربیت و رشد در محیط نامناسب برای همسر خود انجام دهید؟
 • آیا حاضر هستید که برای درمان و یا سلامت روحی و روانی او هزینه کنید و وقت بگذارید یا نه؟
 • آیا هر دو خانواده این رابطه و ازدواج را تایید می کنند و می پذیرند یا خیر؟
 • آیا بعد اینکه ازدواج کردید به طور میانگین چند بار انتظار دارید که با خانواده خود ملاقات کنید یا با آنها تماس بگیرید؟
 • آیا دوست دارید تعطیلات یا جشن های خود را در کنار خانواده کدام یک از طرفین بگذرانید؟
 • آیا دوست دارید این موضوع به مساوات رعایت شود یا دوست دارید هر دو درباره این موضوع به یک توافق روشن و مشخص برسید؟

روشن کنید که بی اهمیتی فرد نسبت به خانواده‌اش می‌تواند زنگ خطری برای آینده و زندگی شما باشد. زیرا فردی که به خانواده خود عشق و علاقه ممکن است نتواند این علاقه را نسبت به خانواده آینده خود که شامل شما و فرزندانتان می شود را رعایت کند. به همین دلیل لازم است بدانید که فرد طرف مقابل شما چقدر برای خانواده خود ارزش قائل است و چه میزان تمایل دارد با آن ها ارتباط برقرار کند.

کلام آخر

این سایت همواره در تلاش است تا با انتشار دانسته های خود میان افراد جامعه و هم وطنان خود در سلامت بیش از پیش جامعه خود قدمی هر چند کوچک بر دارد، به همین دلیل در این مطلب به معرفی تست های پیش از ازدواج و انواع آن ها پرداختیم. امیدوارم که این موضوع برای شما مفید واقع شده باشد، مشتاقانه منتظر مشاهده انتقادات و پیشنهادات مفید شما در انتهای این صفحه هستیم، ممنونم که تا انتهای این مطلب با ما همراه بودید.

امتیاز دهید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا