بیماری ها

درمان درد دندان عفونی با روش های خانگی【سال1403】✅

ما قصد داریم در این مقاله شما عزیزان را با مطالبی در مورد درمان درد دندان عفونی با روش های خانگی آشنا کنیم. هنگامی که یک دندان پوسیده و آسیب دیده درمان نشود، دندان انسان عفونی می شود که عفونت ریشه دندان واقع در فضای بین خط لثه و استخوان فک عفونت دندان نامیده می شود. عفونت دندان درمان نشده می تواند به تمام قسمت های بدن سرایت کند و عوارض جدی ایجاد کند و این وضعیت دردناک اغلب به طور ناگهانی ظاهر نمی شود و زمانی که درمان پوسیدگی دندان و بیماری لثه به تأخیر افتاد باشد با آن روبرو خواهیم شد.

عفونت دندان چیست؟

عفونت دندان با دندان درد شدید آغاز خواهد شد و اگر پوسیدگی دندان بسیار شدید باشد، به مرور زمان عصب مرکزی دندان انسان درگیر می شود و در صورت عدم درمان مناسب از جمله عصب کشی، دندان انسان عفونی می شود و در نهایت ناحیه ریشه دندان در فک کیستیک می شود. در برخی موارد کیست ایجاد شده (Cyct) در داخل دهان نیز باز می شود و عفونت ایجاد شده توسط دندان به داخل حفره داخلی خارج می شود که در این صورت بیمار به دلیل آبسه دندان، عفونت و دندان درد باید به دندانپزشک متخصص مراجعه کند. اگر کیست کوچک باشد و دندان با کانال درمانی ریشه درمان شود، درمان این عارضه آسان تر است و اگر کیست بزرگ باشد، باید یک جراحی کوچک در مطب دندانپزشکی انجام شود و کیست انتهای ریشه به سرعت خارج شود.

دلایل مختلفی برای عفونت دندان وجود دارد. پس از عفونت، دندان شما حساس و همراه با درد یا زخم می شود و یکی از شایع ترین علل عفونت دندان، درمان ریشه است که اگر در گذشته این کار را انجام داده اید، ممکن است عفونت دندان داشته باشید. رشد باکتری ها در این ناحیه عامل اصلی عفونت است و اگر عفونت دندان را درمان نکنید، این عفونت در سراسر بدن پخش می شود و آسیب جدی به بدن شما وارد می کند.

باید بدانید که آبسه دندان زمانی رخ می دهد که عفونت دندانی به بافت های عمیق ریشه یا لثه های اطراف نفوذ کند. چرک ناشی از عفونت ممکن است در اطراف ریشه یا در یک پاکت بافت لثه در اطراف دندان جمع شود و با گسترش عفونت، فشار ناشی از چرک به دام افتاده بر روی دیواره های داخلی دندان جمع می شود که می تواند باعث درد شدید شود.

عفونت دندان چیست؟

انواع عفونت های دهان و دندان

انواع مختلفی از عفونت های دندانی وجود دارد که ممکن است پس از معاینه توسط متخصص، راه حل های درمانی متفاوتی را به دنبال داشته باشد. در ادامه مقاله به بررس انواع عفونت های دهان و دندان خواهیم پرداخت:

 • التهاب لثه: این نوع عفونت در اثر تجمع تارتار دندان ایجاد می شود و باعث التهاب لثه می شود که در صورت عدم درمان، این بیماری می تواند منجر به بیماری مزمن و در نهایت از دست دادن دندان شود.
 • ترومای دندان: ضربه زدن به دندان ها و آسیب رساندن به آن ها می تواند منجر به شکستگی، لق شدن یا ترک خوردن دندان شود. با بررسی میزان آسیب و انجام معاینه دندان برای جلوگیری از عفونت، دندانپزشک به سرعت آن را درمان می کند و اگر آسیب سطح دندان بالای خط لثه را درگیر کند، دندانپزشک دندان را ترمیم می کند.
 • پریکرونیت: این نوع عفونت در اثر تجمع ذرات غذا و باکتری روی دندان عقل و نفوذ به لثه ایجاد می شود.
 • منبر: این عفونت زمانی رخ می دهد که پوسیدگی به عصب دندان رسیده و باعث التهاب پالپ دندان شود که ضربه زدن به دندان نیز می تواند علائم پالپیت را نشان دهد.

علائم عفونت دندان

عفونت های دندانی علائم مختلفی را در افراد ایجاد می کنند که در ادامه مقاله به بررسی آن ها خواهیم پرداخت:

 • تورم ناحیه آسیب دیده دندان: با پیشرفت عفونت دندان، کیست های عفونی در نواحی استخوان فک و ریشه دندان ایجاد می شود که کیست یا آبسه همراه با تورم در ناحیه آسیب دیده دندان است.
 • بوی بد دهان: عفونت دندان یکی از دلایل اصلی بوی بد دهان است و اگر تا به حال با مشکل بوی بد دهان مواجه نشده اید، لازم است برای معاینه دندان های خود به دندانپزشک مراجعه کرده و درمان را آغاز نمایید.
 • طعم ناخوشایند در دهان: بوی بد ناشی از عفونت دندان در ناحیه دهان باعث ایجاد احساس تلخی در صبح می شود.
 • درد در دندان آسیب دیده: بسته به پیشرفت پوسیدگی و آسیب دندان، فرد درد متناوب را تجربه می کند. در صورت پیشرفت عفونت، این درد مداوم و ضربان دار است و فرد از شدت درد شکایت دارد که این درد حتی با استفاده از مسکن بهبود نمی یابد.
 • تغییر رنگ دندان: دندان آسیب دیده تیره تر از دندان های دیگر شما به نظر می رسد و لثه ها ملتهب و قرمز می شوند.
 • گوش یا گردن درد و فک دندان آسیب دیده: درد ناشی از یک دندان عفونی می تواند فراتر از دندان گسترش یابد و به نواحی دیگر مانند گوش، فک یا گردن گسترش یابد که این نوع درد بیشتر مربوط به دندان های عقب است.
 • افزایش درد در هنگام خواب: افرادی که از عفونت جدی دندان رنج می برند پس از تماس دندان با غذا درد شدیدی را تجربه می کنند، بنابراین این درد مداوم است و حتی خواب آن ها را مختل می کند.
 • حساس شدن ناحیه دهان: هنگامی که دندان بسیار حساس می شود و به آستانه درد شدید می رسد، فرد قادر به باز کردن دهان، خوردن و آشامیدن نخواهد بود و با مشکلات جدی روبرو می شود.
 • حساسیت دندانی به دمای غذاهای سرد یا گرم: زمانی که میزان پوسیدگی و آسیب دندان پیشرفت کرد و به ریشه دندان رسید، یکی از اولین علائم ممکن است حساسیت دندان به غذاها و نوشیدنی های سرد و گرم باشد.

راه های پیشگیری از عفونت دندان

شما عزیزان برای پیشگیری از عفونت دندان نکاتی را باید رعایت کنید که عبارتند از:

 • یک رژیم غذایی خوب و سالم را رعایت کنید که شامل مقادیر زیادی سبزیجات و میوه ها باشد و می تواند از عفونت های دندانی جلوگیری کند.
 • تنباکو و مشتقات آن باعث تسریع بروز عفونت های دندانی می شود. شما عزیزان با پرهیز از مصرف دخانیات و مشتقات آن و همچنین مصرف آب حاوی فلوراید و مراجعه منظم به دندانپزشک می توان از عفونت های دندانی جلوگیری کرد.
 • با مسواک زدن حداقل دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید می توانید تا حد زیادی از انواع عفونت ها پیشگیری کنید.
 • استفاده از نخ دندان حداقل یک بار در روز برای بهداشت دهان و دندان بسیار مهم و ضروری است.
 • با کاهش مصرف مواد قندی از عفونت های دندانی جلوگیری کنید.

راه های پیشگیری از عفونت دندان

عوارض عفونت دندان

عفونت دندان عوارضی را به همراه خواهد داشت که به شرح زیر می باشد:

 • اگر فردی سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشد و دندان دچار آبسه شود و درمان نشود، خطر سرایت عفونت به سایر قسمت‌ های بدن او بسیار بیشتر از افرادی است که سیستم ایمنی ضعیفی دارند و در این موارد فرد باید دندان درد خود را جدی بگیرد.
 • قسمت پالپ دندان قسمتی است که شامل بافت های نرم داخل ریشه دندان است و زمانی که این قسمت مورد حمله باکتری ها قرار می گیرد، دندان عفونی می شود. در موارد عادی، پالپ دندان توسط عاج و سمنتوم در قسمت پایین لثه و توسط مینای بالای لثه محافظت می شود.
 • پوسیدگی دندان باعث از بین رفتن مینای دندان می شود و سپس به لایه های بافت نرم زیر دندان که به آن عاج دندان می گویند آسیب می رساند. این حفره ها می توانند به مرکز دندان که شامل پالپ دندان است نفوذ کنند و در این مورد گفته می شود پالپ دندان ملتهب است.
 • هنگامی که پالپ دندان ملتهب می شود و عفونت گسترش می یابد، میکروارگانیسم هایی که باعث عفونت پالپ می شوند تا زمانی که ممکن است باعث عفونت می شوند، به طوری که عفونت به بافت های مجاور دندان و همچنین استخوان های اطراف دندان می رسد و به این ترتیب عفونت های جدی در دندان ایجاد می شود.
 • عفونت یا آبسه دندان بدون درمان از بین نمی رود و اگر آبسه دندانی ایجاد شود، یعنی پاکتی حاوی چرک، در صورت عدم درمان ممکن است پاره شود و در این صورت، درد ناشی از آن به میزان قابل توجهی کاهش می یابد، اما باید توجه داشت که در این مورد نیز باید درمان انجام شود.
 • اگر آبسه دندان تخلیه نشود، عفونت می تواند به راحتی به فک ها و سایر قسمت های سر و گردن سرایت کند و باعث سپتی سمی یا عفونت خون شود که یک عفونت گسترده و جدی در بدن انسان است.

درمان درد دندان عفونی با روش های خانگی

درمان درد دندان عفونی با روش های خانگی به شرح زیر می باشد که با انجام آن ها می توانید عفونت دندان خود را برطرف نمایید:

 • اسانس آویشن: اسانس آویشن که یکی از اسانس های قوی در برابر عفونت ها است، دارای خواص ضد انگلی و ضد باکتریایی است و تورم را نیز کاهش می دهد. اسانس آویشن را می توان از فروشگاه های مواد غذایی تهیه کرد و اسانس آویشن را می توانید روی ناحیه آسیب دیده مالیده یا به عنوان دهانشویه آماده کرده و استفاده کنید تا عفونت دندان برطرف شود.
 • سیر: سیر همچنین یکی از داروهای ضد باکتری طبیعی است که برای مدت طولانی برای جلوگیری از انواع عفونت ها استفاده می شود. می‌ توانید یک حبه سیر تازه را له کنید و خمیر کوچکی درست کنید و آن را روی ناحیه آلوده بمالید.
 • نخ دندان: در صورت ابتلا به عفونت دندان، یکی دیگر از درمان‌ های خانگی ممکن است استفاده نکردن از نخ دندان باشد. هنگامی که دندان عفونی و دردناک است، هرگز نباید اطراف این ناحیه را نخ دندان بکشید و اگر خود دندان آسیب نبیند، عفونت را می توان با مصرف آنتی بیوتیک از بین برد.
 • محلول آب و نمک: بهترین راه برای درمان عفونت دندان در خانه شستشو با نمک و آب است. شستشوی دهان با محلول آب و نمک یکی از گزینه های ساده، اقتصادی و همچنین بسیار موثر برای تسکین موقت دندان درد در صورت آبسه و عفونت دندان است. آب نمک می تواند به بهبود زخم، درد و همچنین بهبود سلامت لثه کمک کند. تنها کاری که بیمار باید انجام دهد این است که نصف قاشق چایخوری نمک را با نصف فنجان آب ولرم مخلوط کرده و دهان خود را با این محلول آب نمک شستشو دهد.
 • جوش شیرین: یکی از موادی که در بیشتر خانه ها یافت می شود جوش شیرین است که یکی از مقرون به صرفه ترین گزینه ها برای درمان دندان عفونی است و جوش شیرین یک عامل ضد باکتری قوی است که می تواند عفونت دندان را برطرف سازد.
 • کمپرس سرد: کمپرس سرد همچنین می تواند به کاهش درد و تورم در طول عفونت دندان کمک کند. برای این روش می توانید تکه های یخ را در یک حوله یا کیسه خشک قرار دهید سپس کمپرس را برای مدت کوتاهی روی قسمتی که دندان درد احساس می شود قرار دهید.
 • روغن گل میخک: روغن میخک نیز یکی از درمان های طبیعی دندان درد از دوران باستان تا به امروز است. روغن میخک که دارای خواص ضد باکتری و ضد التهابی قوی است، در بسیاری از فروشگاه ها و خواربار فروشی ها به فروش می رسد. می توانید کمی روغن میخک رقیق شده را روی ناحیه آسیب دیده بمالید یا از دهانشویه روغن میخک 3 بار در روز استفاده کنید.

کلام آخر

دندان درد و عفونت دندان یکی از آزاردهنده ترین دردهایی است که می تواند تمرکز و عملکرد فرد را مختل کند و به همین دلیل آن را یکی از غیر قابل تحمل ترین دردها می نامند. دندان درد می تواند به دلایل مختلفی مانند پوسیدگی، آسیب ریشه دندان و آبسه لثه ایجاد شود که عفونت دندان یکی از علل شایع دندان درد است و از روی ظاهر دندان قابل تشخیص نیست.

از شما عزیزان سپاس گزاریم که ما را تا انتهای این مقاله همراهی کردید، سایت روانشناس تو سعی بر این داشته تا شما را با مطالبی در مورد درمان درد دندان عفونی با روش های خانگی آشنا کند. امیدواریم مطالب گفته برای شما مفید واقع شده باشد، در صورت داشتن هر گونه پیشنهاد و انتقاد می توانید از طریق سایت با ما در میان بگذارید.

5/5 - (7 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا