عمومی

بهترین روانشناس کودکان استثنایی در میرداماد【سال1403】❤️+ لیست 5 تایی

ما قصد داریم در این مقاله بهترین روانشناس کودکان استثنایی در میرداماد را به شما عزیزان معرفی کنیم. کودکان استثنایی گروهی از کودکان هستند که تفاوت های قابل توجهی با گروه سنی خود نشان می دهند. این کودکان ممکن است به دلیل مشکلات و ناتوانی های جسمی متفاوت شناخته شوند و یا به دلیل بهره هوشی پایین در گروه کودکان عقب مانده ذهنی قرار گیرند. این تفاوت ها مانع از تحصیل کودکان در مدارس عادی و رفتن به مراکز آموزشی خاص می شد. ممنون می شویم ما را تا پایان این مقاله یاری کنید.

کودکان استثنایی چیست؟

با گذشت زمان، تعریف کودکان استثنایی با تغییرات زیادی همراه بوده است. گاهی کودکان باهوش را استثنایی می نامند و گاهی به هر کودکی که تفاوت شخصیتی خاصی با سایر کودکان داشته باشد و بتوان آن را نابهنجار توصیف کرد، استثنایی نامیده می شود. البته امروزه و در فرهنگ عامه، اصطلاح کودک استثنایی به کودکانی اطلاق می شود که دارای معلولیت ذهنی، جسمی یا رفتاری هستند.

کودکان استثنایی به دلیل نیازهای خاص خود بیشتر مورد توجه قرار می گیرند که باید مورد توجه والدین و معلمان قرار گیرند. هرچه ناهنجاری کودک زودتر تشخیص داده شود، درمان و آموزش موثرتر بر عملکرد کودک خواهد بود. با دانستن علائم و نشانه های رفتاری کودکان استثنایی، والدین ممکن است به وجود یک اختلال مشکوک شوند. اما برای تشخیص قطعی، کارشناسان با استفاده از ابزارهایی مانند تست هوش، آزمایش خون، اسکنر و غیره به شما پاسخ خواهند داد.

باید بدانید که در سال 1369 قانون تشکیل سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور به تصویب شورای اسلامی رسید. اهداف آموزش استثنایی کشور نیز بر این اصل استوار است که هر کودک استثنایی بر اساس تفاوت های فردی حق دارد از آموزش مناسب و با استعداد برخوردار باشد. شما عزیزان می توانید در صورت نیاز به بهترین روانشناس کودکان استثنایی در تهران مراجعه نمایید.

کودکان استثنایی چیست؟

عوامل موثر در تولد کودکان استثنایی

عوامل موثر و خطر زا در تولد کودکان استثنایی به شرح زیر می باشد:

 • بیماری های مادر: سیفلیس، سرخجه، توکسوپلاسموز و…
 • سن مادر و حالات روحی او: تحقیقات نشان می دهد که پس از سی سالگی، کروموزوم های زنان دچار تغییراتی می شوند که می تواند باعث تولد کودکان عقب مانده ذهنی شود. طبق تحقیقات، سن ایده آل برای ازدواج و زایمان بین 20 تا 28 سالگی است.
 • اعتیاد: وابستگی والدین به ویژه مادر به الکل باعث مسمومیت و در نتیجه نقص عقلی، ضعف عمومی و ناهنجاری های حسی و حرکتی می شود. مطالعات نشان داده است که مستی در زمان لقاح به دلیل آلودگی اسپرم یا تخمک می تواند باعث ناهنجاری های جسمی و روحی شود. امروزه تاکید بیشتری بر اعتیاد مادر به الکل دارند، زیرا الکل خون مادر در بدن جنین گردش می کند و باعث اختلالات بیوشیمیایی می شود.
 • تنباکو: تحقیقات نشان داده است که نیکوتین ماده ای سمی است که اثرات مضری بر بدن مادر و به تبع آن جنین دارد. پس از سیگار کشیدن مادر، به دلیل کاهش اکسیژن خون جنین، حرکات قلب جنین افزایش می یابد که باعث فشار به قلب می شود. اگر سیگار کشیدن به طور منظم تکرار شود، قلب جنین بزرگ شده و اعصاب تنظیم کننده جریان قلب را مختل می کند.
 • فاکتور Rh: به جز گروه های خونی A. B. AB و O سایر گروه های خونی هستند. یکی از گروه های خونی وجود یا عدم وجود عامل خطر است. آنها سال ها متوجه شده بودند که گاهی اوقات نوزادان برخی از مادران در زایمان دوم و سوم خود دچار زردی می شوند و به دلیل همولیز گلبول های قرمز و کم خونی شدید می میرند.
 • اثر اشعه ایکس: تاثیر اشعه ایکس بر روی جنین قطعی است و اغلب باعث اختلالاتی مانند تاخیر در رشد جنین، کمبود وزن، عدم رشد مغز، میکروسفالی، هیدروسفالی، ناتوانی ذهنی و در نهایت نقص های جسمی می شود.

5 تا از بهترین روانشناس کودکان استثنایی در میرداماد را بشناسید!

دکتر جواد علاقبندراد

دکتر جواد علاقبندراد

دکتر جواد علاقبندراد یکی از بهترین روانشناس کودکان استثنایی در میرداماد محسوب می شوند. ایشان متخصص اعصاب و روان، فوق تخصص روانپزشکی کودکان و نوجوانان، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و عضو انجمن روانپزشکان آمریکا می باشند که با شماره نظام پزشکی 28904 به اداره مطب شخصی خود مشغول هستند.

خدمات:

 • مشاوره نوجوان
 • مشاوره ازدواج
 • مشاوره خانواده
 • مشاوره کودکان استثنایی

آدرس: تهران، میرداماد، خیابان رودبار شرقی شمالی، پلاک 47، ساختمان پزشکان رودبار

شماره تماس: 02122272943

دکتر الهام شهسواری نژاد بافتی

دکتر الهام شهسواری نژاد بافتی

دکتر الهام شهسواری نژاد بافتی روانشناس کودک، روانشناس نوجوان، روانشناس کودکان استثنایی، کارشناس ارشد و کارشناس روانشناسی و آموزش کودکان استثنائی و دارای پروانه کار تخصصی از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ایران بوده و همچنین مدرس TA کودکان محسوب می شوند.

ایشان عضو هیئت مدیره موسسه روانشناسی همیاران مهرورجاوند بوده و دارای مدرک تاب آوری در کودکان از مرکز CTRI کانادا هستند و اکنون عضو انجمن علمی روانشناسی آمریکا (APA)، عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ایران، عضو انجمن روانشناسی ایران و عضو انجمن صنفی کارفرمایی مراکز مشاوره و روانشناسی کشور می باشند.

خدمات:

 • مشاوره و درمان تخصصی کودکان استثنائی
 • مشاوره کودک
 • مشاوره نوجوان
 • انجام آزمون های برون فکن کودکان

آدرس: تهران، خیابان شریعتی، روبروی حسینیه ارشاد، بن بست هدیه، پلاک 8

شماره تماس: 09026084737

دکتر مینو حسین پور خشکباری

دکتر مینو حسین پور خشکباری

دکتر مینو حسین پور خشکباری مشاور فردی، مشاور خانواده، مشاور شغلی، مشاور پایان کار، کارشناس ارشد و مشاور می باشد. وی حدود 12 سال است که به صورت حرفه ای به عنوان مشاور و روانشناس در مراکز ناجی شرق و جوانان بدسرپرست در ترک اعتیاد فعالیت می کند و دارای گواهینامه نظارت در دوره آموزشی مصاحبه بالینی می باشد.

خدمات:

 • درمان مشکلات روانی
 • مشاوره در مورد داروها و محرک ها
 • مشاوره به کودکان استثنایی
 • مشاوره فردی

آدرس: تهران، خیابان هفدهم شهریور، نرسیده به میدان خراسان، بلوار قیام، پلاک 8

شماره تماس: 02133556669

دکتر بدرالسادات همایونیان

دکتر بدرالسادات همایونیان

دکتر بدرالسادات همایونیان روانشناس کودکان استثنایی کارشناس ارشد روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی می باشند. ایشان به عنوان یکی از پزشکان با تجربه کشورمان، عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ایران بوده و با شماره نظام پزشکی 13290 به مطب داری مشغول هستند. شما عزیزان برای درمان و مشاوره می توانید با تعیین وقت قبلی به مطب ایشان مراجعه نمایید.

خدمات:

 • مشاوره کودک
 • درمان بیش فعالی
 • درمان استرس کودک
 • آموزش فرزند پروری

آدرس: تهران، سید خندان، خیابان جلفا

شماره تماس: 02126722140

دکتر بهناز گودرزی

دکتر بهناز گودرزی

دکتر بهناز گودرزی روانشناس بالینی، روان درمان گر و روانکاو است. او متخصص و کارشناس برجسته روانشناسی بالینی است و مقالات متعددی نوشته است. وی همچنین عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ایران است و مطب خود را با شماره سامانه 32735 اداره می کند.

خدمات:

 • روان درمانی فردی
 • خانواده درمانی
 • روان درمانی برای بیماری های مزمن
 • اختلالات روان تنی

آدرس: تهران، خیابان شریعتی، بن بست هدیه

شماره تماس: 02126409497

انواع کودکان استثنایی

کودکان استثنایی انواع مختلفی دارند که در ادامه مقاله به بررسی آن ها خواهیم پرداخت:

 • کودکان مبتلا به اختلالات رفتاری: برخی از کودکان مشکلات و اختلالات رفتاری دارند. این گروه از نظر هوش در سطح یکسان یا بالاتر نسبت به سایر افراد هم سن و سال قرار دارند، اما رفتارهای اجتماعی آنها تفاوت های چشمگیری را نشان می دهد و امکان تحصیل در مدارس عادی را برای آنها غیرممکن می کند.
 • کودکان عقب مانده ذهنی: در میان انواع کودکان استثنایی، گروهی به عنوان کودکان کم توان ذهنی معرفی می شوند. این کودکان عملکرد فکری عمومی کمتری نسبت به افراد معمولی همسن خود دارند. به طور معمول، IQ آنها زیر 70 است.
 • کودکان چند معلولیتی: در میان انواع کودکان استثنایی، گروهی از کودکان با دو یا چند ناتوانی ذهنی، جسمی و رفتاری وجود دارند. بسته به شرایط فرد، دانش آموز ممکن است نیاز به آموزش در خانه یا در بیمارستان داشته باشد.
 • کودکان با تحرک کم: دانش آموزان ناتوان جسمی حرکتی نسبت به افراد همسن دارای ضریب هوشی برابر و بالاتری هستند، اما به دلیل مشکلات جسمی و جسمی، نمی توانند از آموزش های مشابه سایر کودکان در مدارس عادی استفاده کنند.
 • کودکان ناشنوا و کم شنوا: علائم کودکان ناشنوا و کم شنوا استثنایی وجود مشکلات شنوایی و تفاوت حسی با کودکان عادی است. این کودکان از طریق حس شنوایی با استفاده از سمعک قادر به درک گفتار دیگران نیستند.
 • کودکان نابینا و کم بینا: این دسته از کودکان دارای مشکلات بینایی هستند. سطح بینایی این گروه به قدری بالاست که با استفاده از وسایل کمک بینایی و اقدامات درمانی نمی توان اختلال بینایی آنها را درمان کرد.

کلام آخر

کودکان استثنایی از نظر ویژگی‌ های جسمانی یا توانایی یادگیری، با هنجارهای جامعه، چه بالاتر و چه پایین‌ تر، به حدی تفاوت دارند که برای بهره‌ مندی کامل از آموزش، به خدمات آموزشی تخصصی یا امکانات فیزیکی متفاوتی نیاز دارند. واژه کودکان استثنایی اغلب در جامعه بیشتر از زبان متخصصان پزشکی و روانشناسی به کار می رود و شامل کودکانی می شود که بیش از حد موفق هستند و برای دستیابی به حداکثر پتانسیل خود به برنامه درسی و آموزش چالش برانگیز تری نیاز دارند.

از شما عزیزان سپاس گزاریم که ما را تا انتهای این مقاله همراهی کردید، سایت روانشناس تو سعی بر این داشته تا شما را با بهترین روانشناس کودکان استثنایی در میرداماد آشنا کند. امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید واقع شده باشد، در صورت داشتن هر گونه پیشنهاد و انتقاد می توانید از طریق سایت با ما در میان بگذارید.

5/5 - (6 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا