روانشناسی عمومی

چگونه یک مشاور تحصیلی خوب پیدا کنیم【سال1403】⭐

ما قصد داریم در این مقاله شما عزیزان را با مطالبی در مورد چگونه یک مشاور تحصیلی خوب پیدا کنیم، آشنا کنیم. مشاوره تحصیلی بخش مهمی از مدارس و محیط های آموزشی است و مشاوران تحصیلی نقش مهمی در تمامی مراحل تحصیلی و شخصی دانش آموزان دارند و به آن ها کمک می کنند تا در شرایط نامطلوب مشکلات خود را حل کنند و از مشکلات منفی که مانع پیشرفت آن ها می شود، دوری کنند و علاوه بر آن به آن ها کمک می کنند تا در شرایط مثبت بتوانند از پیشرفت بیشتری برخوردار شوند. ممنون می شویم ما را تا پایان این مقاله همراهی کنید.

مشاور تحصیلی چیست؟

یک مشاور تحصیلی خوب با دانش آموزان ارتباط برقرار می کند و در مدارس با دانش آموزان کار می کند. مشاور تحصیلی باید از دانش علمی و روانشناسی بالایی برخوردار باشد و به دانش آموز کمک کند تا در حین مطالعه برنامه ریزی، هدف گذاری، تمرکز و اولویت بندی کند. یک مشاور واجد شرایط و توانمند به دانش آموز در حل چالش ها و مسائل فردی کمک می کند تا مسائل و مشکلات زندگی مزاحم تحصیل او نشود. یک مشاور با تجربه و آگاه می تواند شما را به موفقیت برساند و به شما در تحقق رویاهایتان کمک کند.

مشاوران تحصیلی نقش مهمی در تمامی مراحل تحصیلی و شخصی دانش آموزان دارند و به آن ها کمک می کنند تا در شرایط نامطلوب مشکلات خود را حل کنند و از مشکلات منفی که مانع پیشرفت آن ها می شود دوری کنند و علاوه بر آن به آن ها کمک می کنند تا در شرایط مثبت بتوانند از منافع و پیشرفت بیشتری برخوردار شوند.

از طریق مشاوره تحصیلی در مدرسه می توان توانایی ها و محدودیت های دانش آموزان را شناخت و از امکانات موجود حداکثر استفاده را کرد. هیئت مدیره مدرسه می تواند با شناسایی دقیق استعدادها و توانایی های دانش آموزان را به سمت رشته تحصیلی مناسب راهنمایی کند و همچنین مشاور تحصیلی با همکاری معلم، خانواده و مسئولین مدرسه می تواند دانش آموزان را در حل مشکلات مدرسه، خانوادگی و روانی و ایجاد ثبات عاطفی و در نهایت دستیابی به اهداف مدرسه یاری کنند. دانش آموزان و دانشجویان عزیز در صورت نیاز می توانند به مشاور تحصیلی خوب مراجعه نمایند.

مشاور تحصیلی چیست؟

ویژگی های یک مشاور تحصیلی خوب

ویژگی های یک مشاور تحصیلی خوب به شرح زیر می باشد:

 • آگاهی کافی از مشکلات روانی: مشاوران همیشه در طول مسیر با بی انگیزگی دانش آموز، غم و اندوه و افسردگی، سردرگمی دانش آموز و مشکلات دیگر مواجه می شوند. علاوه بر این، بسته به تیپ شخصیتی هر دانش آموز، نحوه مطالعه و برنامه ریزی نیز متفاوت خواهد بود. مشاور موفق کسی است که آخرین اطلاعات سبک های یادگیری و افت تحصیلی را مطالعه کرده باشد و قبلا روانشناسی خوانده باشد و توانایی اجرای آن را برای دانش آموز داشته باشد. امروزه دغدغه دانش آموزان این است که چگونه یک مشاور تحصیلی خوب پیدا کنیم.
 • درک خوب از شرایط دانش آموز: بهترین مشاور تحصیلی در کرج علاوه بر کمک به دانش آموز در مسائل تحصیلی می تواند در مسائل زندگی نیز به او کمک کند و راه درست را به او نشان دهد و برای این کار بهتر است ذهن، خانواده و توانایی های هر فرد را در نظر بگیرید و به عنوان یک مشاور می توانید به او توصیه های مناسبی کند و فقط از منظر درس و پیشرفت تحصیلی به مشکل نگاه نکند.
 • مطالعه و یادگیری مستمر: یکی از ویژگی های یک مشاور آموزشی خوب، مطالعه و یادگیری مستمر در حوزه فعالیت خود است. مشاوره مدرسه شغلی پویا است که هر ساله با نسل جدیدی از جوانان سروکار دارید و بهتر است برای موفقیت در کار خود با مطالعه مستمر به روز باشد.
 • تسلط بر موضوعات مرتبط: سه نوع مشاوری که در قسمت بالا ارائه کرده ایم باید در زمینه های مربوطه کاملاً شایستگی داشته باشند و بتوانند دانشجو و دانش آموز را راهنمایی کنند.
 • توانایی برقراری ارتباط موثر با دیگران: هر مشاوری باید این سه ویژگی را داشته باشد یعنی، مهارت شنیداری خوب ترجیحاً مشاور تحصیلی به طور کامل به صحبت های دانش آموز و خانواده اش گوش دهد و سپس صحبت های آنها را تحلیل کند و مشاور نباید به دانش آموز این احساس را بدهد که بدون گوش دادن به حرف هایشان در حال قضاوت او هستند، مشاور باید خوب صحبت کند و خوب ارتباط برقرار کند زیرا اگر مشاور نتواند به خوبی، درست و به موقع و با لحن مناسب با دانش آموز خود صحبت کند و نتواند ارتباط و تعامل مناسبی با والدین دانش آموز برقرار کند، عموماً نمی تواند اهداف آموزشی مورد نظر خود و دانش آموز را اجرا کند.
 • ظاهر مناسب: ظاهر یکی از ویژگی های مهم یک مشاور آموزشی خوب است این کمی سلیقه ای است، اما یک مشاور تحصیلی خوب قبل از مشاوره لباس های تمیز، رسمی و اتو کشیده می پوشد، مسواک می زند و موهایش را مرتب می کند، معمولا معطر است و دفترش بوی سیگار نمی دهد.

انواع مشاور تحصیلی

مشاور تحصیلی انواع مختلفی دارد که در ادامه مقاله به بررسی آن ها خواهیم پرداخت:

 • مشاوره ابتدایی: انواع مشاوره ابتدایی باید قادر به تشخیص ناتوانی های یادگیری، بیش فعالی و کمبود توجه در دانش آموزان و دانشجویان باشند. در این صورت والدین می توانند در اسرع وقت به روانشناس کودک مراجعه کرده و مشکل کودک خود را حل کنند.
 • مشاوره راهنمایی: انواع هیئت مدیره مدارس فعال باید در آزمون استعداد و بررسی اهداف تحصیلی و روش های برنامه ریزی درسی برای دستیابی به اهداف تحصیلی مهارت کافی داشته باشند. استعدادیابی و مشاوره می تواند نقش مهمی در موفقیت دانش آموزان داشته باشد.
 • مشاوره دبیرستان: هیئت مدیره مدرسه در دبیرستان بیش از هر چیز باید در زمینه انتخاب رشته، روش صحیح مطالعه و روش صحیح آزمون مهارت داشته باشد و بتواند دانش آموزان را برای کنکور آماده کند. لطفا توجه داشته باشید که مشاوره در مقطع دبیرستان متوقف نمی شود. حتی تا مقطع دکترا هم ادامه دارد که در این میان مشاوره علمی کنکور و انتخاب رشته حرف اول را می زند و از اهمیت بالایی برخوردار است.
 • مشاوره تلفنی: در صورت عدم امکان هماهنگی برای مشاوره حضوری می توانید از مشاوره تلفنی استفاده کنید. این نوع مشاوره به افراد کمک می کند تا بدون صرف وقت برای بیرون رفتن، از مزایای داشتن یک مشاور بهره ببرند. البته درصد موفقیت در مشاوره بستگی به سطح ارتباطی دارد که مشاور می تواند با دانش آموز برقرار کند.
  اگر دانش آموز درونگرا است و در برقراری ارتباط با دیگران مشکل دارد، بهتر است جلسات مشاوره او به صورت حضوری برگزار شود. به خصوص اولین جلسات که به مشاور کمک می کند تا شخصیت فرد را بشناسد. در واقع، زبان بدن بسیار مهم است و فقط هنگام ملاقات حضوری می توان از آن استفاده کرد.
 • مشاوره آنلاین: انواع مشاوره آنلاین یکی از بهترین انواع مشاوره تحصیلی است، زیرا از مزایای مشاوره تلفنی و حضوری برخوردار است. در واقع در این نوع مشاوره علاوه بر صرفه جویی در زمان و هزینه مکالمه و عدم خروج دانشجو از منزل، مشاور تا حدود زیادی زبان بدن دانش آموز را تشخیص خواهد داد. البته مانند دو نوع قبلی، این نوع مشاوره نیز مزایا و معایبی دارد و از جمله خرابی شبکه اینترنت یا سرعت کم که در برخی مناطق و در زمان‌ های خاص ناخوشایند است. امروزه دغدغه نوجوانان این است که چگونه یک مشاور تحصیلی خوب پیدا کنیم.
 • مشاوره حضوری: همانطور که از نامش پیداست، مشاوره حضوری در قالب جلسات حضوری صورت می گیرد. این نوع مشاوره یکی از موثرترین انواع مشاوره است، زیرا در این امر مشاور به راحتی می تواند با دانش آموز ارتباط برقرار کند و به او نزدیک شود. البته مسائلی هم وجود دارد، از جمله این که دانشجو باید زمانی را صرف سفر به جلسه مشاوره کند، اما تاثیری که از حضور مشاور می گیرد قطعا می تواند این زمان از دست رفته را جبران کند.

انواع مشاور تحصیلی

وظایف مشاور تحصیلی

مشاور تحصیلی نیز مانند سایر مشاغل وظایف مختلف و مشخصی بر عهده دارد که عبارتند از:

 • تکنیک های تست زنی، از جمله روش مناسب برای آمادگی برای هر آزمون، مقابله با استرس و اضطراب ناشی از امتحان، مدیریت زمان به دانش آموز ارائه دهد.
 • مشاور تحصیلی باید انگیزه و اعتماد به نفس دانش آموزان را افزایش دهد.
 • برای افزایش عملکرد حافظه و کاهش خستگی ذهنی رژیم غذایی خاصی ارائه دهد.
 • استعدادهای بالقوه دانش آموزان را شناسایی کرده و آن ها را در مسیر درست هدایت کند.
 • مشاور تحصیلی باید مهارت های موفقیت تحصیلی و راهکارهای مناسب برای جلوگیری از افت تحصیلی را به دانش آموز ارائه دهد تا به موفقیت کامل برسند.
 • مشاور تحصیلی بهتر است به دانش آموز در انتخاب رشته تحصیلی مناسب کمک کنید.
 • مشاور تحصیلی باید روش های مناسب مطالعه، یادگیری، یادداشت برداری، جمع بندی و پاسخگویی به سوالات تشریحی و تستی را آموزش دهد.
 • به والدین کمک کند تا توانایی های فرزندان خود را با دقت بیشتری شناسایی کنند و بستر مناسبی برای رشد و تکامل آن ها فراهم کنند.
 • قدرت تمرکز، کاهش میزان بی احتیاطی و تقویت حافظه دانش آموزان را افزایش دهد.

تکنیک های مشاوره

تکنیک های مشاوره به شرح زیر می باشد:

 • نکات مبتنی بر کیفیت و نحوه مطالعه: در این تکنیک بهترین روانشناس تربیتی در تهران سعی می کند راهکارها و نکاتی را برای ارتقا کیفیت مطالعه به دانش آموز آموزش دهد. در اینجا لازم است مشاور انواع روش های مطالعه، روش های تند خوانی، روش های خلاصه نویسی، روش های آزمون و روش های خلاصه نویسی را بداند و به دانش آموز ارائه دهد.
 • تکنیک تمرکز بر بعد روانی دانش آموز: در این تکنیک مشاور بر بعد روانی دانش آموز تمرکز می کند. او سعی می کند مشکلاتی مانند استرس و عدم اعتماد به نفس و وسواس به مطالعه که باعث اختلالات یادگیری می شود را حل کند. از طرفی سعی می کند مسائل و مشکلات خانوادگی دانش آموز را درک کند.
 • مشاوره انگیزشی: در این تکنیک، مشاوران بیش از هر موضوع دیگری بر روی مسائل مربوط به ذهن و انگیزه افراد تمرکز می کنند. آن ها معمولاً با بیان داستان های انگیزشی، بیان زندگی نامه افراد بزرگ و مسیری که این افراد برای موفقیت طی کرده اند، انگیزه ایجاد می کنند. از این طریق می توانند روحیه  افراد را تقویت کنند که ممکن است به دلایلی ضعیف شود.
 • مشاوره مبتنی بر برنامه ریزی: در این تکنیک مشاور بر برنامه ریزی زمان دانش آموز تمرکز می کند. به گفته مشاورانی که از این تکنیک استفاده می کنند، یک برنامه خوب باید کامل و جامع باشد و به این معنا که باید تمام روزهای سال را شامل شود و تمام ساعات دانش آموز را در بر بگیرد. از طرفی در هنگام برنامه ریزی و حوادث غیر مترقبه مانند بیماری باید تمام جزئیات را نیز باید در نظر گرفته شود و از طرفی مدت زمان برنامه باید کوتاه باشد.
 • مشاوره بر اساس مقدار و نحوه مطالعه: در این تکنیک مشاور بر افزایش زمان مطالعه تاکید دارد. مشاوری که از این تکنیک استفاده می کند، معتقد است که هر چه دانش آموز زمان بیشتری را صرف مطالعه کند، درس های بیشتری می تواند بخواند و موفق تر خواهد بود. در کل مطالعه بیشتر و تمرکز در مطالعه موجب موفقیت دانش آموز و دانشجو شده و آینده او را به خوبی می سازد.

کلام آخر

مشاور تحصیلی از راهکارها و نکات مفیدی برای افزایش موفقیت تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان استفاده می کند. با مشاوره خوب، فرد می تواند مشکلات تحصیلی خود را حل کرده و بر موانع راه موفقیت در تحصیل غلبه کند. در صورت رعایت اصول مشاوره، فرد می تواند از زمان، امکانات و استعدادهای خود نهایت استفاده را ببرد. مشاوره انواع مختلفی دارد که باید به هر چیزی که باعث کاهش کیفیت و کمیت مطالعه دانش آموز و دانشجو می شود توجه کرده و مدیریت آن را برنامه ریزی کند. شما عزیزان در صورت نیاز می توانید به مشاور تحصیلی مراجعه کنید.

از شما عزیزان سپاس گزاریم که ما را تا انتهای این مقاله همراهی کردید، سایت روانشناس تو سعی بر این داشته تا شما را با مطالبی در مورد چگونه یک مشاور تحصیلی خوب پیدا کنیم آشنا کند. امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید واقع شده باشد، در صورت داشتن هر گونه پیشنهاد و انتقاد می توانید از طریق سایت با ما در میان بگذارید.

5/5 - (6 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا