عمومی

11 تا از کتاب های روانشناسی دنیا【سال1403】❤️

ما قصد داریم در این مقاله 11 تا از کتاب های روانشناسی دنیا را به شما عزیزان معرفی کنیم تا در صورت نیاز آن ها را مطالعه کرده و آگاه تر شوید. اگرچه ما می توانیم بی وقفه از دنیایی که برای ما بیگانه به نظر می رسد بیاموزیم و اگر به درون خود توجه کنیم، ممکن است تا به اندازه کافی از انگیزه ها، احساسات و خواسته های واقعی خودمان آگاه شویم که رفتارهای روزانه ما را تشکل می دهد و کتاب های روانشناسی ما را برای رسیدن به این اهداف یاری خواهد کرد. ممنون می شویم ما را تا پایان این مقاله همراهی کنید.

علم روانشناسی چیست؟

روانشناسی یک رشته دانشگاهی با حوزه کاربردی بسیار گسترده است که مرز بین علوم طبیعی و اجتماعی را تشکیل می دهد. روانشناسی مطالعه علمی ذهن و رفتار است که شامل مطالعه پدیده های خودآگاه و ناخودآگاه از جمله احساسات و افکار است. روانشناسان درک ویژگی های نوظهور مغز را اولویت خود قرار داده اند که این رشته به علوم اعصاب نیز ارتباط دارد و هدف اصلی آن درک رفتار انسان می باشد. روانشناسی به چند دسته تقسیم می شود که برخی روانشناسان در حوزه علوم رفتاری و برخی دیگر در حوزه شناختی فعالیت می کنند. شما عزیزان در صورت نیاز می توانید به بهترین کلینیک روانشناسی مراجعه کرده و مشکلات خود را برطرف نمایید تا ابهامات ذهنی خود را نیز برطرف کنید.

لازم است بدانید که برخی از روانشناسان در تلاش هستند تا نقش کارکرد های ذهنی را در رفتار فردی و اجتماعی درک کنند و دیگران روند فیزیولوژیکی و عصبی زیستی را که زیربنای عملکرد ها و رفتارهای شناختی می باشد را مورد بررسی قرار می دهند. روانشناسی ضمیر ناخودآگاه را در نظر می گیرد و روانشناسان پژوهشی از روش های تجربی برای تحقیق و بررسی نتایج روابط علمی و همبستگی بین متغیرهای روانی و اجتماعی استفاده می کنند که به افراد کمک می کنند تا با برطرف کردن مشکلات خود به زندگی عادی و نرمال باز گردند.

علم روانشناسی چیست؟

انواع رویکرد روانشناسی

روانشناسان رویکردهای مختلفی را دنبال می کنند که به شرح زیر است:

 • رویکرد اکولوژیکی: رویکرد اکولوژیکی توسط یوری ون برنر در سال 1970 ایجاد شد. این رویکرد اثرات چند سطحی محیط را بر روند رشد و توسعه افراد را تشریح می کند. برخی از روانشناسان در کار خود از این رویکرد استفاده می کنند تا افراد را بیشتر کمک کنند.
 • رویکرد اجتماعی فرهنگی: رویکرد اجتماعی فرهنگی نیز در اواخر قرن بیستم تشکیل شده است و بر تأثیر روابط اجتماعی، فعالیت‌ های فرهنگی و محیط بر رفتار و فرآیندهای فکری متمرکز شده است.
 • رویکرد بیولوژیکی: رویکرد بیولوژیکی از مفاهیم علوم اعصاب استفاده کرده و بر نقش ژنتیک و ساختار مغز در عملکرد هنجار انسانی تمرکز دارد که این رویکرد کاملاً در نیمه دوم قرن بیستم رخ داده و بر وقایع مختلفی تسلط یافته است. باید بدانید که بهترین کلینیک روانپزشکی در تهران از این تکنیک بهره می برد.
 • رویکرد گشتالت: این رویکرد آلمانی تلاش می کند تا یک دیدگاه جامع از رفتار و فرآیندهای ذهنی ایجاد شود تا دائماً مورد توجه قرار گیرد. این رویکرد روانشناسی همچنین به اهمیت بسته شدن پرونده های ذهنی و تثبیت افکار تمرکز دارد. این رویکرد تلاش می کند تا مردم جهان را به عنوان یک کل منسجم و پیچیده ببینند و به نقاط مختلف جهان توجه نکنند.
 • رویکرد شناختی: رویکرد شناختی به تأثیر فرآیندهای ذهنی و افکار بر واکنش افراد متمرکز خواهد بود که در نهایت پاسخ به رویکرد رفتاری بین سال‌ های 1950 و 1960 ایجاد شد، زیرا نظریه پردازان رویکرد رفتاری تنها بر رفتارهای قابل مشاهده متمرکز بوده و تأثیر فرآیندهای ذهنی بر عملکرد افکار را نادیده می گیرند و ژان پیاژه و آرون بک مهم ترین نظریه پردازان رویکرد شناختی رفتاری در علم روانشناسی محسوب می شوند.

11 تا از کتاب های روانشناسی دنیا

ما در ادامه مقاله برای آگاهی بیشتر شما عزیزان بهترین کتاب های روانشناسی دنیا که مطالعه آن ها خالی از لطف نیست را معرفی می کنیم که عبارتند از:

 • کتاب عادت های اتمی: عادات اتمی یک کتاب خودیاری بوده و نوشته جیمز کلیر می باشد که بر قدرت تغییرات کوچک و تدریجی برای ایجاد نتایج شگفت انگیز بلند مدت در افراد با سطوح و امکانات مختلف می پردازد. این کتاب قواعد ثابت شده عملی برای به وجود آوردن عادات خوب و حذف عادت های بد و غلط، بر اساس تحقیقات علمی و نمونه های واقعی ارائه می دهد. جیمز کلیر با تاکید بر این که عادت ها بلوک های سازنده زندگی ما هستند و تغییرات کوچک در عادات ما می تواند منجر به تغییرات بزرگ در نتایج نهایی ما شود، کتاب خود را شروع می کند. این کتاب که یکی از بهترین کتاب های روانشناسی است در چهار بخش گردآوری و نوشته شده است که هر بخش جنبه متفاوتی از شکل گیری عادت را مورد ارزیابی و بررسی قرار داده است. کتاب عادت های اتمی یکی از 11 تا از کتاب های روانشناسی دنیا محسوب می شود که امروزه طرفداران بسیاری پیدا کرده و مردم از آن استقبال می کنند.
 • کتاب قانون 5 ثانیه: این کتاب که در سال 2017 منتشر شده، یک تکنیک ساده اما توانمند را بررسی و ارزیابی می کند که می تواند به مردم کمک کند تا بر شک خود غلبه کرده، اقدام کرده و در نهایت تغییر کنند. قانون پنج ثانیه یک کتاب خودیاری و بسیار کمک کننده است که توسط سخنران انگیزشی، نویسنده و مربی زندگی مل رابینز گردآوری شده است. پایه اساسی کتاب این است که با شمارش معکوس از پنج به یک، افراد می توانند عادت های غلط و آزاردهنده خود را با تکرار و مرور این روش ترک کنند و قشر جلوی مغز خود را که قدرت تصمیم گیری و عمل را دارد، فعال کنند. در این کتاب، نویسنده مروری بر علم در پشت این قانون ارائه می دهد و توضیح می دهد که چگونه می تواند به افراد کمک کند تا مغز خود را برای ایجاد عادات مثبت و به دست آوردن نتایج مورد نظر خود مجدداً برنامه ریزی کنند.
 • کتاب ثروتمند ترین مرد بابل: این کتاب که در ابتدا در سال 1926 منتشر شده، از مثال های مختلفی که در بابل باستان روایت می شود، استفاده می کند تا اصول مهم مالی را به خوبی شرح دهد. کتاب ثروتمند ترین مرد بابل نوشته جورج ساموئل کلاوسون یکی از بهترین کتاب های روانشناسی کلاسیک در زمینه اقتصادی و امور مالی محسوب می شود که توصیه های عملی و معنوی زیادی را در مورد چگونگی دستیابی به موفقیت مالی در اختیار خوانندگان این کتاب می دهد. این کتاب مجموعه‌ ای از افراد را در نظر گرفته است که هر کدام مشکلات مالی و اهداف خاص خود را دارند و برای حل مشکلات خود با ثروتمند ترین مرد بابل مشورت می کنند. آن ها از طریق گفتگو با او درس های ارزشمندی در مورد پس انداز، سرمایه گذاری و خلق ثروت یاد می گیرند که در سرنوشت آن ها تاثیرات بسیاری خواهد داشت.
 • کتاب هنر عشق ورزیدن: کتاب هنر عشق ورزیدن یکی از مشهورترین کتاب های اریک فروم، روانشناس، روانکاو و جامعه شناس آلمانی محسوب می شود. او در مقدمه کتاب تاکید می کند که این کتاب راهنمای ساده ای برای عشق نیست، بلکه عشق هنری است که یادگیری آن مانند هنرهای دیگر نیازمند تلاش و تمرین است. به گفته نویسنده، عشق احساسی نیست که شخص بتواند به راحتی به آن برسد، برای دستیابی به عشق واقعی، یک درجه بلوغ شخصیت ضروری است و اگر شخصی در مسیر رشد و پیشرفت شخصیت خود نباشد، همه تلاش های او برای رسیدن به عشق بیهوده خواهد ماند.
 • کتاب والدین هشیار: والدین ناخواسته کمبودهای روانی و عاطفی خود را به فرزندان از راه های مختلف انتقال خواهد داد. دکتر ساباری معتقد است که کودکان آینه تمام نمای هویت فراموش شده والدین خود هستند، بنابراین فرزندان می توانند راهنمای والدین در مسیر رشد فردی باشند. وقتی والدین دور هم جمع می شوند، رویکرد همه دان و بی اعتنایی والدین به فرزند، تبدیل به یک رابطه دو سویه بین والدین و فرزند می شود، سپس والدین می توانند کودکان را از زمان حال آگاه کنند و شما عزیزان برای تربیت بهتر فرزندان خود می توانید این کتاب را مطالعه کرده و نهایت استفاده را داشته باشید.
 • کتاب تاثیر: این کتاب یک کتاب علم و عمل است که توسط Robert Biscialdini نوشته شده است. خوانندگان در مورد عوامل اصلی متقابل، ثبات و اثبات اجتماعی مانند اقتدار و کمبود که باعث می شود افراد بیشتر از درخواست ها پیروی کنند، می آموزند. این ها تکنیک های مهمی هستند که روزانه توسط آژانس های تبلیغاتی، دوستان و خانواده و بسیاری دیگر استفاده می شوند، اما شما نه تنها یاد خواهید گرفت که این تکنیک ها چگونه کار می کنند و چگونه آن ها را تشخیص دهید، بلکه از آن ها برای کمک به تصمیم گیری درست استفاده خواهید کرد. باید بدانید که کتاب یک راهنما درست و دوست مهربان برای انسان است و همچنین اطلاعات مفید بسیاری را به افراد در سنین مختلف ارائه می دهد که بسیار ارزشمند می باشد.
 • کتاب وضعیت آخر: کتاب آخرین وضعیت یک کار منحصر به فرد در زمینه تجزیه و تحلیل رفتار متقابل محسوب می شود. توماس به این مشکل بسنده نکرده و با تشریح ساختار شخصیت، ویژگی های شخصیتی در دوره های مختلف زندگی و همچنین آگاهی از بهترین شرایط برای بهبود روابط، کتاب معتبری را روانه بازار کرده و به پایان رسیده است. لازم است بدانید که 50 سال از نگارش این کتاب می گذرد، اما همچنان بسیار موثر و مفید است و افراد زیادی از آن استقبال می کنند.
 • کتاب غریزه اراده: با توجه به علم جدید خود کنترلی و استفاده از آن برای بهبود سلامت، بهره‌ وری و افزایش شادی، غریزه اراده توضیح می‌ دهد که قدرت اراده چیست، چگونه کار می‌ کند و چرا مهم است که تمام این موارد بر اساس آخرین تحقیقات و با تکیه بر روانشناسی است. اقتصاد، علوم اعصاب و پزشکی بر اساس این کتاب غریزه اراده یک عملکرد بیولوژیکی است که با تمرکز حواس، ورزش، تغذیه و خواب خوب تقویت می شود و اراده بیش از حد در واقع برای سلامتی شما مفید نیست.
 • کتاب انسان در جستجو معنا: این کتاب به دو بخش تقسیم شده است که بخش اول تجربیات فرانکل در اردوگاه های کار اجباری نازی ها در طول جنگ جهانی دوم را شرح می دهد. بر خلاف شرایط وحشتناک، فرانکل مشاهده کرد که برخی از زندانیان توانستند معنای زندگی خود را درک کرده و از آن مراقبت کنند، در حالی که برخی دیگر تسلیم ناامیدی شدند. در بخش دوم کتاب، فرانکل نظریه‌ معنا درمانی خود را به خوبی شرح می دهد که بر جستجوی معنا به عنوان کلید سلامت و بهزیستی روانشناختی می پردازد.
 • کتاب رازهای روانشناسی تاریک: گاهی اوقات این شرایط برای افراد رخ می دهد و ممکن است که برای شما نیز این اتفاق افتاده باشد که تمایل نداشته باشید تا کاری برای کسی انجام دهید، اما گویی فرد مقابل شما طلسمی دارد که مانع از نه گفتن به درخواست و کار او می شود. کتاب رازهای روانشناسی تاریکی راه حل ها و روش های چنین مواردی از دستکاری پنهان احساسات و افکار تا روش های کنترل ذهن دیگران را با شما به اشتراک می گذارد و به شما کمک می کند تا بتوانید نه بگویید و درخواست افراد را قبول کرده یا رد کنید.
 • کتاب بی حد و مرز: نویسنده در نگارش این کتاب، مفهوم ارتقاء مغز ما و باز کردن پتانسیل کامل آن را مورد ارزیابی قرار داده و همچنین نویسنده کتاب تجربیات و استراتژی‌ های شخصی خود را برای افزایش توانایی‌ های شناختی، یادگیری سریع‌ تر و دستیابی به اهدافمان به کار گرفته و در اختیار خوانند این کتاب قرار داده است. او با استفاده از تکنیک های توسعه یافته در طول حرفه خود، ایده ها و تمریناتی را برای کمک به خوانندگان برای بهینه سازی عملکرد مغز و غلبه بر محدودیت ها در زمینه هایی مانند غلظت، حافظه و خلاقیت ارائه می دهد.

11 تا از کتاب های روانشناسی دنیا

فواید مطالعه کتاب روانشناسی

مطالعه کتاب های روانشناسی در هر سنی برای افراد فواید مختلفی را به همراه دارد که به شرح زیر است:

 • از بیماری آلزایمر جلوگیری می کند: تحقیقات نشان داده است، کسانی که وقت ندارند به طور مرتب بخوانند، دو و نیم برابر بیشتر از کسانی که به طور مرتب مطالعه دارند، احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر را دارند. این بدان معنا نیست که فقط خواندن کتاب می تواند از ابتلا به آلزایمر پیشگیری یا کنترل کند، بلکه نشان می دهد که در واقع بین کتابخوانی و پیشگیری از این بیماری ارتباط وجود دارد. شما عزیزان اگر به دنبال کنترل بیماری آلزایمر خود و اطرافیان خود هستید نیز می توانید مطالعه مداوم و مستمر را در برنامه ریزی روزانه خود قرار دهید.
 • شما همیشه چیزهای جدیدی یاد می گیرید: خواندن کتاب مغز را پر از اطلاعات و بینش های جدیدی می کند که روزی در زندگی و در شرایط مختلف برای شما مفید خواهد بود. مطالعه مداوم و مستمر کتاب باعث افزایش هوش می شود زیرا نه تنها شما را از اطراف خود آگاه می کند، بلکه به شما این امکان را می دهد که به راحتی اطلاعات مورد نیاز خود را به موقع به خاطر بسپارید.
 • دامنه واژگان را گسترش می دهد: خواندن کتاب های بیشتر به معنای پردازش کلمات بیشتر است و این کلمات روزی به ادبیات روزانه شما راه پیدا می کنند، زیرا همه ما در کار و زندگی روزمره خود به کلمات و توانایی صحبت کردن نیاز داریم که با مطالعه مستمر کتاب های روانشناسی به این هدف خواهیم رسید.
 • قلم و قدرت نوشتن شما بهبود می یابد: خواندن یک کتاب خوب به مهارت های نوشتاری نویسنده این امکان را می دهد که مستقیماً بر سبک نوشتن شما تأثیر بگذارد و مهارت های نوشتاری شما را بهبود بخشد و مانند گوش دادن به موسیقی خوب است که ذائقه موسیقی شما را بهبود می بخشد.
 • به دیگران کمک کنید: یکی دیگر از فواید مطالعه کتاب های روانشناسی کمک به دیگران است. مطالعه صحیح و مداوم کتاب های روانشناسی علاوه بر خودشناسی و کمک به خودمان از ما چنین افرادی می سازد، فردی که توانایی کمک به دیگران را دارد و نه تنها زندگی خود، بلکه اطرافیانش را نیز بهبود می بخشد. زندگی ماشینی و مدرن پر از اضطراب و سردرگمی است و اگر هر کدام از ما کسی را در کنار خود داشتیم که می توانست ما را راهنمایی و کمک کند، چه دنیای شاد تری داشتیم.

روش های ترویج فرهنگ مطالعه

روش های بسیاری برای ترویج فرهنگ کتاب خوانی و مطالعه وجود دارد که به شرح زیر است:

 • تبلیغات گسترده برای معرفی کتاب های جدید انجام شود: در شرایطی که تبلیغات نقش بسیار مهمی در ترغیب و تشویق مردم جامعه به مصرف کالاها دارد، باید آن ها را با محصولات فرهنگی به ویژه کتاب نیز آشنا کرد و آن ها را به مطالعه تشویق کرد.
 • برنامه های آشنایی با کتابخانه های شهرداری را ترتیب دهید: بیشتر افراد جامعه و در هر سنی تنها زمانی به کتابخانه ها مراجعه می کنند که نیاز به استفاده از کتاب داشته باشند. به همین دلیل اکثر آن ها اطلاعات دقیقی از وجود کتابخانه های شهرداری ندارند و یا ساختار کتابخانه ها و نحوه استفاده از آن ها را نمی دانند. برگزاری برنامه هایی برای آشنایی کودکان، نوجوانان و جوانان و حتی زنان خانه دار با کتابخانه های محله و شهر و آموزش استفاده از آن ها می تواند اولین گام مهم در ترویج کتاب خوانی و مطالعه در سطح شهر یا محله های کوچک باشد.
 • کتابخانه های سیار در سطح شهر ایجاد کنید: یکی از سودمند ترین فعالیت ها برای مردم در سنین مختلف و در شهر یا روستاها، وجود کتابخانه های سیار در سطح شهر است. سهولت استفاده از این کتابخانه ها و در دسترس بودن آن ها به سهولت دسترسی شهروندان به کتاب ها کمک می کند و ساکنان محلات نیز می توانند با استفاده از کتاب های موجود در منازل خود با مدیریت و جهت دهی مناسب این فعالیت را انجام دهند.
 • تمامی برنامه های اجرایی را کتاب محور کنید: با توجه به اهمیت کتاب و مطالعه و نیز اهمیت دانش محوری در تمامی فعالیت ها و نیز اهمیت گسترش تفکر انتقادی در سطوح مختلف جامعه، به نظر می رسد یکی از مهم ترین سیاست ها و جهت گیری های همه برنامه های مختلف قرار دادن ترویج کتاب و کتابخوانی در تمامی برنامه های اجرایی است. با معرفی کتاب های مختلف در تمامی برنامه ها و تشویق مردم به مطالعه و یا ارائه کتاب های مربوطه به عنوان هدیه در این برنامه ها نیز می توانیم کتاب، مطالعه، تحقیق و تفکر را سرلوحه همه فعالیت های خود قرار دهیم.
 • مراکز تبادل کتاب را در سطح شهر ایجاد کنید: تاسیس مراکز تبادل کتاب در سطح شهر می تواند برای مردم از نظر اقتصادی مفید بوده و گامی مهم و سودمند در جهت ترویج کتاب خوانی و مطالعه نیز باشد. مردم در این مراکز می توانند کتاب هایی را که قبلا مطالعه کرده و اکنون نیاز ندارند را با یکدیگر مبادله کرده و بدون پرداخت هزینه اضافی کتاب های مورد نیاز خود را تهیه و در نهایت مطالعه کنند تا سطح آگاهی و دانش آن ها در زندگی نیز افزایش پیدا کند و بتوانند در زندگی خود موفق عمل کنند.
 • پارک های کتاب در شهر را ساماندهی کنید: باغ کتاب یا پارک های کتابی را می توان مراکز متعدد و کوچکتری برای نمایش و معرفی کتاب های مختلف به مردم جامعه در نظر گرفت که گام بسیار مهمی در ترویج فرهنگ مطالعه در جامعه محسوب می شود. ایجاد پارک‌ های کتاب در شهر به افراد در سنین و سطوح مختلف کمک می‌ کند تا دسترسی آسان‌ تر و نزدیک‌ تری به کتاب و محصولات فرهنگی داشته باشند.

روش های ترویج فرهنگ مطالعه

کلام آخر

روانشناسی مطالعه علمی رفتار و فرآیندهای ذهنی انسان است که مطالعه نحوه تفکر، احساس و رفتار افراد در موقعیت‌ های مختلف و همچنین فرآیندهای روانشناختی اساسی را شامل خواهد شد و بر این رفتارها تأثیر مثبت و مفیدی می‌ گذارد. شما عزیزان برای آگاهی بیشتر از علم روانشناسی می توانید از کتاب های برگزیده مطالعه کرده و به خود و همچنین دیگران کمک کنید.

از شما عزیزان سپاس گزاریم که ما را تا انتهای این مقاله همراهی کردید، سایت روانشناستو سعی بر این داشته تا شما را با 11 تا از کتاب های روانشناسی دنیا آشنا کند. امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید واقع شده باشد، در صورت داشتن هر گونه پیشنهاد و انتقاد می توانید از طریق سایت با ما در میان بگذارید.

امتیاز دهید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا