سلامتی

تاثیر استرس بر بدن【سال1403】❤️

ما قصد داریم در این مقاله شما عزیزان را با مطالبی در مورد تاثیر استرس بر بدن آشنا کنیم. در دنیای ماشینی امروزه استرس همه جا ما را همراهی می کند و در واقع داشتن کمی استرس برای ما مشکلی ندارد و جالب است بدانید که حتی استرس جزئی هم می تواند برای ما مفید باشد. وقتی با عوامل استرس‌ زا یعنی تغییرات و چالش‌ های مختلف مواجه می‌ شوید، بدن شما از نظر فیزیکی و ذهنی به آن ها انعکاس نشان می‌ دهد. استرس طولانی مدت بر سلامت جسمی و روانی تأثیر منفی و مخرب می گذارد و در نهایت زندگی روزمره را با مشکلات زیادی مواجه می کند.

استرس چیست؟

فشار روانی ناشی از عوامل خارجی بدن که می تواند کاملا طبیعی باشد، استرس نام دارد. استرس و اضطراب هر دو بخشی از پاسخ طبیعی بدن به جنگ یا گریز هستند. زمانی که فردی احساس خطر می کند، بدن او هورمون استرس ترشح می کند، این هورمون ها ضربان قلب را تندتر می کنند و در نتیجه خون بیشتری به اندام ها پمپاژ می شود که در این صورت ممکن است افراد با بیماری قلبی دست و پنجه نرم کنند و اضطراب پاسخ بدن به این استرس است. بسیاری از مردم اضطراب را احساس نا امنی یا ترس تجربه شده قبل از یک رویداد مهم می دانند. استرس یک واکنش و تنش در بدن است که خود را به صورت مبارزه یا فرار نشان می دهد.

هدف از این پاسخ اطمینان از هوشیاری، تمرکز و آمادگی بدن برای رویارویی با تهدید است. یک تنش روانی طبیعی اما گاهی انسان را در زخم خود غرق می کند. استرس و اضطراب همیشه پاسخ رفتاری ندارند، بلکه گاهی اوقات به شکل مشکلات جسمی ظاهر می شوند که هر کدام می تواند نشانه استرس و اضطراب شدید و نگران کننده باشد.

آمارها نشان داده است که استرس اثرات مخرب زیادی در زندگی ما دارد و طبق تحقیقات، افراد بسیار کمی به فکر درمان هستند و متاسفانه گاهی اوقات این استرس را محرک و کاتالیزوری برای انجام کار خود می دانند. اگرچه در گذشته استرس نقش مهم و اساسی در جریان زندگی ما داشت، اما امروزه این نقش بسیار کمرنگ شده است. با این حال، ژنتیک ما برای دفع خطرات احتمالی برنامه ریزی شده است و ما با این ویژگی متولد شده و زندگی می کنیم.

هنگامی که مغز نوعی استرس را درک می کند، بدن را با اپی نفرین، نوراپی نفرین و کورتیزول پر می کند و در نهایت باعث واکنش های مختلفی مانند افزایش فشار خون و ضربان قلب می شود. درست است که استرس اثرات مخربی بر روح، روان و جسم انسان دارد اما گاهی اوقات استرس شما را مجبور می کند بیشتر مطالعه کنید، بیشتر تلاش کنید یا یک کار دشوار را برای رسیدن به هدف خود انجام دهید و از این نظر بسیار موثر و مفید خواهد بود، زیرا زندگی بدون استرس نیز قابل تحمل نخواهد بود و انسان را از پیشرفت باز می دارد. به علائم و نشانه های زیاد استرس توجه کنید، علائم استرس بیش از حد می تواند جسمی، عاطفی، روانی و رفتاری باشد و هنگامی که عوارض جانبی آن را بدانید، آسوده تر خواهید بود. شما عزیزان در صورت نیاز می توانید به بهترین کلینیک روانشناسی مراجعه نمایید.

استرس چیست؟

انواع استرس

انواع استرس به شرح زیر است:

 • استرس حاد: این یک نوع استرس رایج است که می تواند ناشی از تصادف، حمله و از دست دادن عزیزان باشد و از طرف دیگر استرس نیز می تواند نتیجه احساسات مثبت باشد. این نوع استرس برای همه افراد می باشد و مدت آن کوتاه است و پس از مدت کوتاهی بدن شما به حالت اولیه خود باز می گردد. علائم استرس حاد شامل افزایش ضربان قلب، افزایش فشار خون، افزایش تعریق، کاهش یا از دست دادن حافظه به دنبال رویداد آسیب زا، احساس بی قراری، مشکلات خواب، کاهش تمرکز، کاهش آگاهی از محیط اطراف، احساس تنش، افکار مزاحم و کابوس می باشد.
 • استرس اپیزودیک حاد: این نوع استرس ناشی از تجربه مکرر یک عامل استرس زا یا نگرانی در مورد یک رویداد منفی است. این نوع استرس اغلب در افرادی دیده می شود که خود را مضطرب، تحریک پذیر و عصبانی می دانند و در موقعیت های استرس زا احساس منفی و نگرانی می کنند. این نوع استرس می تواند خود را از طریق رویداد هایی مانند سخنرانی های منظم در محل کار، ملاقات های مکرر با پزشک و جلسات طلاق نشان دهد. علائم استرس اپیزودیک حاد نیز شامل احساس تحریک پذیری و عصبانیت، بیماری قلبی، سردرد های مکرر، وحشت، فشار خون بالا، افزایش ضربان قلب، سوء هاضمه، درد و گرفتگی عضلات می باشد.
  برای کنترل این نوع استرس باید با متخصص مشورت کرد. تحت هیچ شرایطی داروی خود سرانه مصرف نکنید، زیرا استفاده نادرست از این نوع داروها می تواند آسیب جدی به سلامت شما وارد کند.
 • استرس مزمن: این نوع استرس همیشه و در هر شرایطی وجود دارد و گاهی اوقات می تواند تسکین کوتاه مدتی را ارائه دهد. استرس مزمن خطرناک ترین نوع استرس است که با بسیاری از بیماری های روان تنی و خود ایمنی مرتبط است که ممکن است افراد با خطرات جدی در زندگی خود مواجه شوند. افرادی که استرس مزمن برای آن ها شایع است شامل افرادی که مشکلات سلامتی دارند یا کسانی که از آن ها مراقبت می کنند، افرادی که مشاغل پر استرس دارند، افرادی که برای مدت طولانی طلاق گرفته اند و حضانت فرزندان خود را از دست داده اند.
  شیوع استرس مزمن در این افراد به این معنا نیست که همه افراد این گروه ها قطعاً از استرس مزمن رنج می برند، بلکه به این معناست که این شرایط برای بسیاری از افراد می تواند استرس زا باشد و نمی توانند به خوبی آن را مدیریت و کنترل کنند. علائم استرس مزمن شامل بیماری قلبی، خطر سکته مغزی و حمله قلبی، سردرد، فشار خون بالا، مشکلات گوارشی، افزایش وزن، دیابت نوع 2، سیستم ایمنی ضعیف، مشکلات باروری، کاهش میل جنسی، افکار منفی، ناامیدی و اختلال می باشد.
 • استرس پس از سانحه: هنگامی که حوادث محل کار و زندگی افراد را تهدید می کند، نوع پایدارتری از پاسخ استرس رخ می دهد که اختلال استرس پس از سانحه نامیده می شود. اختلال استرس پس از سانحه یک پاسخ تاخیری به یک رویداد یا موقعیت استرس زا حاد است. این رویداد معمولاً در جریان زندگی و عامل اصلی استرس منفی و مخرب در بیشتر افراد است. اضطراب و افسردگی، تمایل به خودکشی، حملات پانیک، اختلالات شخصیت اجتماعی و بیماری های گوشه نشین در این افراد شایع هستند. عوامل متعددی باعث ایجاد استرس پس از سانحه می شوند که شامل شکنجه، تجاوز جنسی، تجربیات نزدیک به مرگ، جنگ یا دیدن چیز وحشتناک است.

علائم استرس

علائم استرس عبارتند از:

 • ممکن است دچار حمله پانیک شوید.
 • غم و اندوه یکی از رایج ترین احساسات اضطراب و استرس است.
 • ممکن است احساس تحریک پذیری و بی قراری کنید.
 • ممکن است احساس افسردگی کنید.
 • ضربان قلب و فشار خون افزایش می یابد و استرس روانی می تواند بر بیماری قلبی تأثیر بگذارد.
 • سرعت تنفس سریعتر می شود.
 • رفلاکس حنجره ممکن است رخ دهد.
 • درد دست چپ و استرس با هم مرتبط هستند و این به دلیل ترشح هورمون ها و افزایش ضربان قلب و فشار است.
 • دستگاه گوارش تسکین یافته و آرام می شود و سرعت عمل آن کاهش می یابد.
 • رنگ مدفوع تغییر می کند. وقتی مضطرب هستید، سیستم گوارشی شما مختل می شود و نمی تواند غذا را به خوبی و راحت هضم کند، در نتیجه غذا به خوبی جذب بدن نمی شود و به صورت زرد رنگ و اسهال دفع خواهد شد.
 • سیستم ایمنی ضعیف شده و آرام می شود.
 • ماهیچه ها بیشتر منقبض شده که خستگی یکی از علائم آن محسوب می شود.
 • هوشیاری افراد افزایش می یابد و خواب بی کیفیت و در نهایت مختل می شود.
 • میل جنسی و عملکرد جنسی فرد کاهش یافته و زندگی زناشویی را مختل می کند.
 • درد و گرفتگی عضلات ممکن است احساس شود.
 • سردرد، سرگیجه و لرزش از علائم شایع این اختلال هستند.

علائم استرس

تاثیر استرس بر بدن

تاثیر استرس بر بدن بسیار مخرب می باشد که در ادامه مقاله به آن ها خواهیم پرداخت:

 • تاثیر استرس بر جنین: استرس مزمن نیز می تواند باعث بروز مشکلاتی در جنین شود. استرس در دوران بارداری می تواند بر رشد جنین در رحم و طول مدت بارداری تأثیر منفی بگذارد.
 • تاثیر استرس بر روده: روده به شدت تحت کنترل سیستم عصبی مرکزی یا مغز و نخاع است. استرس می تواند باعث افزایش درد، نفخ یا ناراحتی در روده شود.
 • تاثیر استرس بر معده: استرس می تواند باعث ترشح بیش از حد برخی هورمون ها، افزایش ضربان تنفس و ضربان قلب شده و به دلیل افزایش اسید معده، احتمال سوزش سر دل بیشتر می شود. استرس باعث زخم معده نمی شود، اما این می تواند خطر ابتلا به آن را افزایش دهد و زخم های موجود را فعال کند.
 • تاثیر استرس بر قلب: استرس مزمن یا مداوم تجربه شده در یک دوره زمانی طولانی می تواند منجر به مشکلات قلبی عروقی طولانی مدت شود. استرس می تواند با افزایش مداوم ضربان قلب و افزایش سطح هورمون های مضر مانند کورتیزول، خطر ابتلا به فشار خون بالا، حمله قلبی یا سکته را بیشتر کرده و فرد را بیمار کند
 • تاثیر استرس بر بدن زنان و خونریزی قاعدگی: هیپوتالاموس بخشی از مغز است که چرخه قاعدگی شما را تحت تاثیر قرار داده و مدیریت می کند. این قسمت از مغز به عوامل خارجی مانند ورزش، خواب و استرس حساس بوده و دچار مشکل خواهد شد.

درمان خانگی استرس

شما عزیزان باید تاثیر استرس بر بدن را بدانید و با روش های زیر آن را درمان کنید:

 • توجه به علائم: از تغییرات فیزیکی و خلق و خوی آگاه باشید. نادیده گرفتن این علائم می تواند منجر به مشکلات جدی تری شود.
 • گفتگو: وقتی در زندگی با یک عامل استرس زا روبرو می شوید، بهتر است در مورد آن با یک دوست، یکی از اعضاء خانواده یا روانشناس صحبت کنید.
 • ماساژ درمانی: یکی از تکنیک های رفع استرس و تنش از بدن ماساژ درمانی است.
 • ورزش: طبق تحقیقات انجام شده، ورزش می تواند استرس را کاهش داده و میزان سروتین مغز را افزایش دهد.
 • کاهش مصرف الکل، کافئین و مواد مخدر: خوب است بدانید که الکل، کافئین، داروها و محرک ها استرس را درمان یا کنترل نمی کنند. آن ها می توانند آن را بدتر کنند.
 • اولویت بندی: یکی از بهترین راه های مقابله با استرس، مدیریت و اولویت بندی است. این به شما کمک می کند کار خود را بهتر انجام دهید و اضطراب خود را مدیریت و به خوبی کنترل کنید.
 • برنامه ریزی هوشمندانه: برنامه ریزی ضعیف باعث افزایش استرس می شود و از طرفی عملکرد شما کاهش می یابد.
 • تنفس و مدیتیشن: یکی از بهترین راه‌ ها برای کنترل استرس، تنفس عمیق است. مدیتیشن یکی از راه های آرامش و کاهش اضطراب بوده و تنفس عمیق می تواند بسیار مفید باشد و همچنین می توانید از یوگا استفاده کنید.
 • دمنوش: انواع خاصی از چای برای استرس و اعصاب مفید است. چای ضد استرس می تواند به شما کمک کند تا آرامش خود را حفظ کنید و با استرس و تنش کمتری روبرو شوید که یکی از این دمنوش ها گل گاو زبان است.
 • تغذیه خوب: اگر رژیم غذایی مناسبی داشته باشید، سیستم ایمنی بدن شما قوی تر می شود، در نتیجه استرس شما نیز کاهش می یابد. یک رژیم غذایی مناسب که شامل سبزیجات، میوه ها و پروتئین کافی باشد، می تواند یک انتخاب عالی باشد.

کلام آخر

استرس مشکلی جدی است که کیفیت زندگی را کاهش داده و سلامت شما را به خطر می اندازد. هر نوع تغییر در زندگی روزمره که باعث فشار عصبی، جسمی و عاطفی بر انسان شود، استرس نامیده می شود. همه افراد روزانه به طور مکرر در معرض استرس های متعدد قرار می گیرند، آن چه مهم است نوع پاسخ و شدت پاسخ افراد به این استرس ها است که برای افراد مختلف متفاوت است.

از شما عزیزان سپاس گزاریم که ما را تا انتهای این مقاله همراهی کردید، سایت روانشناستو سعی بر این داشته تا شما را با تاثیر استرس بر بدن آشنا کند. امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید واقع شده باشد، در صورت داشتن هر گونه پیشنهاد و انتقاد می توانید از طریق سایت با ما در میان بگذارید.

5/5 - (6 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا