عمومی

9 نشانه افراد باهوش بر اساس علم روانشناسی【سال1403】❤️

ما قصد داریم در این مقاله 9 نشانه افراد باهوش بر اساس علم روانشناسی را به شما عزیزان معرفی کنیم تا در صورت نیاز از آن ها استفاده کنید. افراد باهوش جایگاه ویژه ای در بین مردم دارند، همیشه مورد احترام هستند و اغلب افراد موفقی در زندگی خود می باشند. دانشمندان تاکنون افراد باهوش را مورد مطالعه قرار داده و به نکات خاصی دست یافته اند که در این افراد باهوش یکی بوده و آینده آن ها را تحت تاثیر مثبت یا منفی قرار می دهد. ممنون می شویم ما را تا پایان این مقاله همراهی کنید.

هوش چیست؟

9 نشانه افراد باهوش بر اساس علم روانشناسی

بر اساس علم روانشناسی افراد باهوش نشانه های مشخصی دارند که در ادامه مقاله به بررسی آن ها می پردازیم:

 • افراد باهوش فکر نمی کنند همه چیز را می دانند: یکی از بارزترین نشانه های افراد باهوش این است که می دانند از آن ها انتظار نمی رود همه چیز را بدانند. یک فرد واقعاً باهوش قبول می کند که همیشه چیزهای بیشتری برای یادگیری وجود دارد و هنوز چیزهای زیادی نمی دانند. یک فرد باهوش ممکن است در زمینه های مختلف اطلاعات بیشتری نسبت به افراد عادی داشته باشد، اما نیازی به نشان دادن آن نمی بیند.
 • افراد باهوش معمولا شلخته و بی انضباط هستند: این اشتباه است که فکر کنیم یک فرد باهوش باید به دلیل هوش زیاد خود سازماندهی شود و حتما شنیده اید که انیشتین فردی بی دقت و بی نظم بود. افراد باهوش در تمیز و مرتب نگه داشتن محیط اطراف خود موفق نیستند. هیچ کس نمی داند چرا آشفتگی و هوش به هم مرتبط هستند، اما افراد بسیار باهوش آن را به داشتن کارهای بیش از حد برای انجام دادن و بیش از حد مشغول بودن با چیزهای مهم برای تمیز کردن نسبت می دهند.
 • افرد باهوش همیشه از اشتباهات خود درس می گیرند: افراد باهوش بالا قبول می کنند که آن ها هم اشتباه می کنند، اما فکر می کنند هیچ فایده ای ندارد که بیش از حد روی اشتباهات خود فکر کنند. آن ها به این فکر می کنند که چه چیزی می توانند از اشتباه خود بیاموزند، سپس آن را فراموش می کنند. افراد باهوش از اشتباهات خود پلی به سوی آینده و پیشرفت خود می سازند و زندگی خود را می سازند و این یکی دیگر از 9 نشانه افراد باهوش بر اساس علم روانشناسی محسوب می شود.
 • افراد باهوش می دانند که چگونه با شرایط سازگار شوند: افراد باهوش می دانند که برای موفقیت در زندگی باید منعطف بوده و خود را با شرایط مختلف سازگار کنند. اگر به اصول زندگی خود وفادار بمانید و نمی خواهید تغییر کنید، تحمل چالش های جدید برای شما دشوار خواهد بود و در نتیجه موفق نمی شوید که در این صورت افراد با هوش بسیار ریسک پذیر بوده و در اکثر مواقع نیز موفق می شوند.
 • افراد باهوش همیشه در حال یادگیری هستند: افراد فوق باهوش همیشه علاقه به آموزش و یادگیری دارند و می خواهند هر لحظه به آگاهی، دانش و اطلاعات خود بیفزایند. این افراد عاشق خواندن کتاب، هنر، کشف زبان ها و فرهنگ های جدید هستند. گرفتن مدرک برای این افراد به معنای پایان راه موفقیت نبوده و معمولا در مورد همه چیز سوال دارند و سخت تلاش می کنند تا به سوالات خود پاسخ دهند.
 • افراد باهوش روشن فکر هستند: این واقعیت که افراد باهوش اعتراف می کنند که همه چیز را نمی دانند به این معنی است که آن ها هرگز ایده های جدید را رد نمی کنند و همیشه اشتیاق دارند تا چیزهای جدیدی از دیگران بیاموزند. این افراد آن چه را که دیگران به آن ها می گویند به راحتی نمی پذیرند و قبل از هر چیز، خودشان برای اطمینان از صحت و سقم آن، به دنبال سوالات مختلفی می گردند.
 • افراد باهوش معمولا با نمک و شوخ طبع می باشند: باید بدانید که یکی از ویژگی های افراد بسیار باهوش، شوخ طبعی آن ها است. این افراد با حرف ها و شوخی های خود اطرافیان خود را می خندانند و باعث می شوند دیگران از وقت گذرانی با آن ها لذت ببرند.
 • افراد باهوش هیچ مشکلی برای تنها بودن ندارند: حتما در اطراف خود افرادی را دیده اید که از تنها ماندن بسیار می ترسند. این افراد دوست دارند تا حد امکان با دیگران وقت بگذرانند. افراد باهوش ضد اجتماعی نبوده، اما از تنهایی نمی ترسند و در برخی مواقع از تنهایی خود بسیار لذت می برند که نشانه افسردگی نیست و فقط در شخصیت آن ها وجود دارد. این افراد دوست دارند زمانی را به تنهایی بگذرانند تا به افکار خود فکر کنند و به ایده های جدید دست پیدا کنند و آن ها از رفتن به رستوران، تماشای فیلم یا پیاده روی به تنهایی لذت می برند و مشکلی با قضاوت شدن توسط دیگران را ندارند.
 • افراد باهوش بسیار مستقل هستند: گذراندن وقت با خانواده، دوستان و همکاران مورد اعتماد هیچ اشکالی ندارد. این اتکای بیش از حد به این افراد است که می تواند مشکل ساز شود و در نهایت افراد باهوش با اطرافیان خود همذات پنداری می کنند، اما هرگز بیش از حد به آن ها تکیه نمی کنند و در نتیجه در زندگی خود کمتر از دیگران آسیب می بینند. افراد بسیار باهوش وقتی مشکلی دارند از مشورت با دیگران اجتناب نمی کنند، بلکه در آخر تصمیم خود را می گیرند و عملی می کنند.

9 نشانه افراد باهوش بر اساس علم روانشناسی

تفاوت افراد باهوش و کم هوش

افراد با هوش و کم هوش تفاوت هایی نیز با یکدیگر دارند که در ادامه مقاله به آن ها خواهیم پرداخت:

 • افراد کم هوش دیگران را به دلایل اشتباهات رایج خود مورد سرزنش قرار می دهند: این یک کار قابل توجه و غیر حرفه ای است که افراد باهوش هرگز انجام نمی دهند. اگر به سرزنش دیگران به خاطر اشتباهات خود ادامه دهید، به آن ها نشان خواهید داد که این قوی ترین چیزی است که دارید. افراد احمق یا با هوش کم  دوست ندارند مسئولیت اشتباهات خود را بپذیرند، آن ها ترجیح می دهند وانمود کنند که ترسو هستند و بازی سرزنش را انجام دهند.
 • افراد کم هوش همیشه حق دارند: در شرایط تضاد و تعارض، افراد باهوش بیشتر با طرف مقابل احساس همدردی می کنند و سعی می کنند بحث را بفهمند و همچنین آن بحث را در ذهن خود بررسی کرده و در نظر خود تجدید نظر کنند. توانایی نگاه کردن و درک چیزها از دیدگاه های مختلف نشانه روشنی از باهوش بودن است و افراد باهوش روحیه بازیگوشی نسبت به اطلاعات جدید و تغییر تنظیمات دارند، از طرفی افراد کم هوش همیشه بحث می کنند و از این موضوع عقب نشینی نمی کنند. موقعیت آن ها بدون در نظر گرفتن استدلال های معتبر در مورد خود به این معنی است که آن ها متوجه نمی شوند که طرف مقابل از آن ها باهوش تر است.
 • افراد کم هوش با عصبانیت و پرخاشگری واکنش نشان می دهند: روشن و واضح است که افراد باهوش می توانند در زمان های مختلف عصبانی شوند، اما برای افراد باهوش کمتر این امکان وجود ندارد. عصبانی شدن به این صورت است که هر زمان مشکلی پیش بیاید، آن ها ترجیح می دهند از عصبانیت و پرخاشگری برای حفظ موقعیت خود استفاده کنند، زمانی که احساس می کنند کنترل موقعیت را از دست داده اند. شما عزیزان در صورت نیاز می توانید به بهترین کلینیک روانپزشکی در تهران مراجعه کرده و مشکلات خود را برطرف کنید.
 • افراد کم هوش نیازها و احساسات خوب و بد مردم را نادیده می گیرند: افراد باهوش اشتیاق و علاقه به همکاری با دیگران دارند که باعث می شود به راحتی دیدگاه های متفاوت دیگران را درک کنند. افرادی که هوش کمتری دارند فکر می کنند که مردم می توانند متفاوت از آن ها فکر کنند و بنابراین با آن ها مخالفت شدیدی کرده و درک انجام کاری بدون انتظار بازگشت از درک آن ها خارج است.
 • افراد کم هوش فکر می کنند از همه بهتر و بالاتر هستند: افراد باهوش انگیزه کمک به دیگران را دارند زیرا از تاریکی نمی ترسند، اعتماد به نفس بالایی دارند و به اندازه کافی باهوش هستند که مهارت های خود را مورد بررسی و آزمایش قرار دهند. اما افراد احمق برای بهتر جلوه دادن خود در مورد دیگران بد می گویند، معتقدند از همه بهتر هستند و همیشه دیگران را قضاوت می کنند و همچنین تعصب زیاد نشانه هوش بالا نخواهد بود و شاید برعکس عمل کند.

انواع هوش انسانی

هوش های مختلفی در انسان ها وجود دارد که در همه افراد یکسان نبوده و متفاوت خواهد بود که عبارتند از:

 • هوش منطقی و ریاضی انسان: اغلب یکی از بارزترین معیارهای هوش شما توانایی منطقی شما در حل مسائل ریاضی است. این نوع اطلاعات استدلال استقرایی و توانایی محاسبه را توصیف می کند، بنابراین هر کسی که آن را دارد می تواند به صورت مفهومی و انتزاعی بیاندیشند. در هر موقعیتی، تشخیص روندها و الگو ها و درک روابط و همچنین انتخاب شکل و ترتیب توالی تا حد زیادی در فرآیندهای فکری شما بسیار آسان است. افرادی که از هوش منطقی و ریاضی بالایی دارند ویژگی هایی دارند که شامل از انجام آزمایش ها و انجام تحقیقات برای اثبات فرضیه ها لذت می برند و چالش حل اسرار را دوست دارند و همچنین کنجکاوی آن ها را وادار می کند تا سوالات عمیق و کیهانی از خود بپرسید.
 • هوش زبانی انسان: هوش زبانی به توانایی فرد در استفاده مؤثر از کلمات گفته می شود. افرادی که از هوش زبانی بالایی برخوردار هستند نیز ویژگی های بارزی دارند و شامل شما دایره لغات غنی دارید و می دانید از چه کلماتی، چگونه و چه زمانی استفاده کنند، آن ها همیشه دوست دارند زیاد بخوانند، مطالعه داشته باشند و همچنین ممکن است بخواهند زیاد بنویسند، آن ها دوست دارند با کلمات و دیگر بازی های مشابه بازی کنند و در نهایت درک راحت از زبان ها یا لهجه های دیگر را دارند، اگرچه تسلط لازم نیست.
 • هوش بصری و فضایی انسان: باور کنید یا نه، افرادی هستند که استعداد دیدن یا تجسم جهان را به صورت سه بعدی یا از سه بعد مختلف را دارند و این افراد ویژگی های آشکاری دارند که شامل تصویرسازی ذهنی یا توانایی یک فرد برای ترسیم ذهنی تصویری از دنیای فیزیکی چه از خاطرات قبلی و چه از تجربه واقعی قبلی با شی، آن ها به راحتی می تواند آن شی را در ذهن خود تصور می کنند، حتی اگر از نظر فیزیکی وجود نداشته باشد و درنهایت تصویر دستکاری شده یا امکان نمایش ظاهر یا تغییرات تصویر را نیز دارند.

راه های تقویت هوش

افراد برای افزایش و همچنین تقویت هوش خود می توانند از روش های زیر استفاده کنند از جمله:

 • خوش صحبت باشید: افراد با هوش بسیار خوش صحبت هستند و می توانند روحیه و انگیزه خود را در موقعیت های مختلف حفظ کنند. شما عزیزان برای خوش صحبت بودن باید تمرینات لازم را انجام دهید که شامل یک هفته تمرین کنید، دوستان خود را با لبخند ثبت نام کنید. دوستان شما با این لبخند روحیه خود را تغییر می دهند و با شما رفتار بهتری خواهند داشت، جوک های مناسب را برای جمعیت پیدا کنید، اما هرگز کسی را مورد تمسخر قرار ندهید.
 • فعالانه گوش کنید: گوش دادن فعال یک هنر است و در این صورت افراد شنوا دارای هوش هیجانی بالایی هستند. شما عزیزان برای این که شنونده خوبی باشید به تمرین مستمر نیاز دارید که برای تمرین باید هر روز چند دقیقه در حین صحبت با اطرافیان خود بنشینید و سعی کنید به آن ها گوش دهید و در حین برقراری ارتباط چشمی با آن ها سؤالات قانع کننده بپرسید که بهتر است به تلفن همراه خود نگاه نکنید.
 • احساسات خود را بیان کنید: افراد با هوش هیجانی بالا (EQ) می توانند در مورد احساسات خود صحبت کرده و آن را مستقیم بیان کنند. این افراد با ابراز احساسات خود احساس ضعف نمی کنند. به عنوان مثال، اگر یک لباس زیبا بپوشید، از زیبایی لباس و شما تعریف خواهند کرد و غروری به خود راه نمی دهند. اگر چیزی را دوست داشته باشند آن را بیان می کنند و از قضاوت دیگران هرگز نمی ترسند.
 • وابسته نبوده و مستقل باشید: افراد با هوش پایین نمی توانند از خود حمایت کنند و مدام به دنبال نجات دهنده هستند اما فردی که این هوش را تقویت کرده است می تواند برخی از روابط ناسالم حرفه ای و عاطفی را تشخیص دهد و در زمان مناسب از آن خارج شود. شما عزیزان برای این که وابسته نباشید باید تمرین کنید که این تمرین شامل به موقعیت هایی فکر کنید که به کمک اطرافیان خود نیاز دارید، به توانایی های خود اعتماد کنید و به خود ایمان داشته باشید، از موقعیت یک فرد ضعیف خارج شوید و زندگی خود را کنترل و مدیریت کنید و در نهایت خود را قوی ببینید، در این صورت ناخودآگاه تلاش می کند تا این هویت جدید را تأیید کند که با تمرین، تکرار و ایجاد اعتماد به نفس ایجاد می شود که شما را فردی با هوش و با ذکاوت می سازد تا بتوانید ادامه زندگی خود را به بهترین شکل ممکن سپری کنید.
 • مسئولیت پذیر باشید: مسئولیت پذیری می تواند هوش هیجانی را بالا ببرد. افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند مسئولیت تصمیمات و اشتباهات خود قبول خواهند کرد و در مقابل نیز افرادی هستند که هوشمندانه دیگران را مقصر می دانند و از مسئولیت فرار می کنند. این افراد از هوش اجتماعی پایینی برخوردارند و دائماً از مشکلات فرار می کنند و آن ها را کنار می زنند و در نتیجه هرگز در زندگی پیشرفت نمی کنند که این ها از 9 نشانه افراد باهوش بر اساس علم روانشناسی محسوب می شوند و افراد باهوش آن را دارا هستند.
راه های تقویت هوش

کلام آخر

افراد در درک خود از ایده های پیچیده، سازگاری موثر با محیط، یادگیری از تجربه، درگیر شدن در اشکال مختلف استدلال، غلبه بر موانع از طریق تفکر متفاوت هستند. باید بدانید که این تفاوت‌ های فردی ممکن است بسیار مهم و مفید باشند، اما همیشه سازگار نبوده و عملکرد فکری یک فرد معین در مناسبت‌ های مختلف، در حوزه‌ های مختلف با معیارهای مختلف متفاوت است که مفاهیم هوش تلاش می کنند این مجموعه پیچیده از پدیده ها را روشن و سازماندهی کنند.

از شما عزیزان سپاس گزاریم که ما را تا انتهای این مقاله همراهی کردید، سایت روانشناستو سعی بر این داشته تا شما را با مطالبی در مورد 9 نشانه افراد باهوش بر اساس علم روانشناسی آشنا کند. امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید واقع شده باشد، در صورت داشتن هر گونه پیشنهاد و انتقاد می توانید از طریق سایت با ما در میان بگذارید.

5/5 - (6 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا